مولانگ

(Molang)
thumbnail
۳ سال به بالا
۳ تا ۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی دوستی بین یک خرگوش بامزه و یک جوجه‌ی طلایی، همراه با لحظاتی سرشار از ماجراجویی و سرگرمی و خنده

سال: 2015
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شیطنت‌ها و بازیگوشی‌های مولانگ و پیو پیو مانند عموم خردسالان و کودکان است. آن‌ها با کنجکاوی و خوش‌خیالی به همه جا سرک می‌کشند و می‌خواهند از همه چیز سر در بیاورند.
  مولانگ و پیو پیو دوستان خوبی برای هم هستند. آن‌ها مدام در حال کنجکاوی و گشت‌وگذارند و همیشه با خنده و شادی با مسائل مختلف مواجه می‌شوند.
  کودکان در خلال داستان‌ها و با همراهی مولانگ و پیو پیو، با مناطق مختلفی مثل قطب، بیابان و ساحل دریا، و حیوانات این مناطق مثل پنگوئن، شتر و کوسه آشنا می‌شوند. این آشنایی می‌تواند به فرصتی برای گفتگو در مورد این موضوعات تبدیل شود.
  در بعضی قسمت‌ها موضوعاتی هست که ممکن است کوچک‌ترها را نگران کند؛ مثلاً پیو پیو در قطب چند ثانیه گم می‌شود، شترها در بیابان رم می‌کنند، یا کلاه مولانگ در دریا شبیه به کوسه می‌شود. همچنین، در طول هر قسمت، بارها شاهد صحنه‌های پرت شدن و افتادن و زیر دست و پا له شدن مولانگ و پیو پیو هستیم.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  کارتون مولانگ که انیمیشنی دوبعدی است، بر اساس شخصیتی کارتونی به همین نام ساخته شده که در سال ۲۰۱۰ میلادی، به صورت استیکر و شکلک اینترنتی خلق شد اما چند سال بعد تبدیل به یک سریال کارتونی تلویزیونی شد. مولانگ یک خرگوش کوچولوی گِرد و کنجکاو است که سرشار از انرژی و شور زندگی است. او به همراه دوستش، پیو پیو که یک جوجه‌ی طلایی است، هر روز به ماجراجویی می‌روند. مولانگ شاد و جستجوگر است و پیو پیو آرام، بااحساس و مراقب. آن‌ها با وجود تفاوت‌هایشان، دوستان خوبی برای هم هستند و اتفاقات هیجان‌انگیز زیادی را کنار هم تجربه می‌کنند. مولانگ در مواجهه با هر مسئله‌ای می‌خندد و اجازه نمی‌دهد هیچ موضوعی، شادی و نشاطش را به خطر بیندازد. پیو پیو هم با صبر و آرامش، مولانگ را در تجربه‌هایش همراهی می‌کند و گاهی خرابکار‌ی‌های او را جمع‌وجور می‌کند. در این سریال، هر موقعیت غیرمنتظره یا هر اشتباه و سوءبرداشتی تبدیل به فرصتی برای شوخی و سرگرمی می‌شود. گفتگوهای خیلی کمی بین شخصیت‌ها تبادل می‌شود و ارتباط کلامی عموماً با زبانی نامفهوم و بی‌معنی صورت می‌گیرد. اما سادگی داستان‌ها و اتکای بیشتر آن‌ها به تصویر، فهم‌شان را برای کودکان ساده کرده است.
  در طول هر قسمت، بارها شاهد صحنه‌های پرت شدن و افتادن و زیر دست و پا له شدن مولانگ و پیو پیو هستیم. با توجه به ذهن جاذب و پذیرای خردسالان، ممکن است تماشای مداوم چنین صحنه‌هایی، کودکان را به تقلید از این رفتارهای سرشار از هیجان و بی‌مرز و محدوده ترغیب کند. همچنین، در بعضی قسمت‌ها موضوعاتی هست که ممکن است کوچک‌ترها را نگران کند؛ مثلاً پیو پیو در قطب چند ثانیه گم می‌شود یا کلاه مولانگ در دریا شبیه به کوسه می‌شود. تماشای این سریال برای خردسالان بزرگ‌تر از ۳ سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  مولانگ خرگوش گرد و تپلی است که به همراه دوست کوچکش، پیو پیو که یه جوجه‌ی طلایی است، در دنیایی رنگارنگ و شاد زندگی می‌کنند. آن‌ها مدام به ماجراجویی می‌روند و چیزهای مختلفی را تجربه می‌کنند. یک روز به کوهنوردی می‌روند تا گل بچینند، روزی سعی می‌کنند ماهی غمگین‌شان را شاد کنند و روز بعد به شترسواری در بیابان می‌روند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما مولانگ و پیو پیو با هم دوست‌اند؟ چه کارهایی می‌کنند که می‌فهمیم با هم دوست‌اند؟
  شما دوستی دارید که با هم ماجراجویی کنید؟ وقتی تنهایید از ماجراجویی بیشتر لذت می‌برید یا وقتی با دوست‌تان هستید؟
  با وجود این‌که مولانگ و پیو پیو نامفهوم با هم حرف می‌زنند، به نظرتان ما چطور منظورشان را می‌فهمیم؟

  مشخصات سریال

  مدت زمان ۳
  سال انتشار ۲۰۱۵