مکتب‌خانه

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی یک مکتب‌خانه و شاگردانش، معماهای هر روزه‌ی استاد و تلاش شاگردان برای پیدا کردن جواب معماها

سال: 1391
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط شاگردان مکتب‌خانه با هم و با میرزا، دوستی‌ها و کشمکش‌هایشان و بعضی از مسائلی که در هر قسمت تجربه می‌کنند، برای کودکان قابل ارتباط‌اند.
  شاگردان با هم و با میرزا خوش‌برخوردند و برای یاد گرفتن علاقه و انگیزه دارند. میرزا وثوق و بقیه‌ی بزرگ‌ترهای سریال مهربان و حمایتگرند و رفتارشان با بچه‌ها مودبانه است.
  گاهی از کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده شده: بچه‌ی بی‌مزه، بی‌ادب. لحن تمسخرآمیز در میان شخصیت‌ها زیاد شنیده می‌شود.
  کودکان در خلال داستان‌های هر قسمت با معماهای مختلف و نیز با موضوعاتی که در مکتب‌خانه آموزش داده می‌شود، آشنا می‌شوند.
  کودکان با پوشش و ظاهر افراد و طبیعت جنوب ایران در گذشته، با فضای مکتب‌خانه و نیز با بعضی از اشعار و ضرب‌المثل‌های کهن فارسی و موسیقی ایرانی آشنایی مختصری پیدا می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که با تکنیک کات‌اوت کامپیوتری ساخته شده، درباره‌ی ماجراهای شاگردان یک مکتب‌خانه است که در هر جلسه از کلاس‌شان، با بخش‌هایی از متون قدیمی فارسی آشنا می‌شوند و با یک معما به عنوان تکلیف، به خانه می‌روند. آن‌ها در فعالیت‌ها و بازی‌های بعد از مکتب‌خانه به جواب معما هم فکر می‌کنند؛ هرچند همیشه یکی از شاگردان مکتب‌خانه به نام یحیی، که به نظر می‌رسد شاگرد محبوب میرزا وثوق هم هست، جواب معما را پیدا می‌کند. ارتباط شاگردان با هم و ماجراهایی که در بیرون از مکتب با آن‌ها روبه‌رو می‌شوند، فضای شاد و کودکانه‌ای به این سریال داده است.
  این سریال صحنه‌های ترسناک یا خشنی ندارد اما این‌که یکی از بچه‌ها همیشه درست جواب می‌دهد و یکی همیشه مسخره می‌شود، ممکن است برای کودکان سوال‌برانگیز یا ناخوشایند باشد. موضوعات طرح‌شده در جلسات مکتب‌خانه هم برای کودکان بزرگ‌تر قابل ارتباطند. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد داستان‌ها و موضوعاتی که ممکن است برایشان قابل درک نباشد، با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  در مکتب‌خانه‌ی میرزا وثوق، چند پسربچه‌ی شاد و بازیگوش شاگردی می‌کنند. میرزا در هر جلسه، بخشی از یک متن قدیمی را برای آن‌ها می‌خواند تا بچه‌ها تکرار کنند یا در دفترشان بنویسند. بعد معمایی برایشان طرح می‌کند که تا فردا باید جوابش را پیدا کنند. بچه‌ها بعد از خروج از مکتب‌خانه سراغ بازی‌ها و شیطنت‌هایشان می‌روند و در عین حال، به جواب معما هم فکر می‌کنند. اما همیشه یحیی که پسری باهوش و باادب است جواب معماها را پیدا می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  داستان‌های این سریال را دوست دارید؟ چه سریال دیگری می‌شناسید که شبیه به این باشد؟
  به نظرتان این سریال تصویر درستی از مکتب‌خانه نشان می‌دهد؟ می‌دانید مکتب‌خانه چه تفاوت‌هایی با مدارس امروزی داشته؟
  جنوب ایران را می‌شناسید؟ این سریال کمک می‌کند تا با این منطقه از کشور آشنایی بیشتری پیدا کنید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۷
  سال انتشار ۱۳۹۱