مگ‌مگ و دوستان زبل

(Ovide and the Gang)

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی یک پلاتیپوس و دوستانش، ماجراهای همیشگی‌ آن‌ها در ارتباط با ماری بدجنس و تلاش برای پیروزی بر او

سال: 1987
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شیطنت‌های مگ‌مگ و دیگران، ماجراهایی که در هر قسمت تجربه می‌کنند و مسائلی که بین آن‌ها و نیش‌نیش پیش می‌آید، می‌توانند برای کودکان قابل ارتباط باشند.
  مگ‌مگ و دوستانش پرتلاش و مسئول‌اند. آن‌ها نسبت به هم و جزیره احساس مسئولیت می‌کنند و همه‌ی تلاش‌شان را می‌کنند تا کسی آسیبی به جزیره نرساند.
  در همه‌ی قسمت‌ها از کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده شده: نادون، شکم‌پرست، خنگ، زده به سرتون، ناقلا، خدمتش می‌رسم، بدجنس، می‌دونم باهاش چیکار کنم.
  کودکان در خلال داستان‌ها با بعضی از حیوانات و برخی ویژگی‌هایشان آشنا می‌شوند.
  در داستان‌ها اتفاقات خشن زیادی می‌افتد ولی هیچ ‌وقت کسی آسیبی نمی‌بیند؛ اتفاقاتی مثل حمله‌ی خرچنگ‌ها به جزیره، خراب کردن، پرت شدن، دعوا و درگیری مدام بین نیش نیش و گروه مگ‌مگ.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی که در فارسی مگ‌مگ و دوستان زبل نام گرفته، درباره‌ی پلاتیپوسی آبی‌رنگ به نام مگ‌مگ (با نام اصلی اُوید) است که منقاری شبیه به اردک دارد و قبلاً تصور می‌شد اردک است. او و دوستانش در جزیره‌ای کوچک و دورافتاده، با مدارا و مهربانی در کنار هم زندگی می‌کنند ولی یک مار بدجنس به نام نیش‌نیش تحمل دیدن شادی و آرامش آن‌ها را ندارد و همیشه در تلاش است برایشان دردسری درست کند. او که به مگ‌‌مگ و بقیه حسادت می‌کند، می‌خواهد آن‌ها را از سر راه بردارد و خودش امور جزیره را به دست بگیرد. اما همکاری مگ‌مگ و دوستانش و تلاش و احساس مسئولیت آن‌ها نسبت به هم و نسبت به جزیره باعث می‌شود نقشه‌های نیش‌نیش همیشه با شکست مواجه شوند.
  موقعیت‌های خشن متعددی در سریال پیش می‌آید ولی هیچ ‌وقت کسی آسیبی نمی‌بیند و همه چیز به خیر و خوشی تمام می‌شود. نیش‌نیش همیشه شخصیت منفی داستان‌ها باقی می‌ماند و دست از بدرفتاری برنمی‌دارد. او در ارتباط با مگ‌مگ و دیگران از کلمات و عبارات توهین‌آمیز زیادی استفاده می‌کند که با لهجه‌ای که در دوبله برایش در نظر گرفته شده، قدری هم خوشایند و تقلیدپذیر به نظر می‌رسند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  مگ‌مگ پلاتیپوسی آبی‌رنگ است که به همراه دوستانش در جزیره‌ای دورافتاده زندگی می‌کند. آن‌ها زندگی خوب و خوشی دارند ولی گاهی با دردسرهایی که ماری بنفش‌رنگ به نام نیش‌نیش برایشان درست می‌کند، مواجه می‌شوند. نیش‌نیش به مگ‌مگ حسادت می‌کند و سعی دارد با نقشه‌هایی که می‌کشد آن‌ها را از جزیره بیرون کند و خودش همه‌کاره‌ی جزیره شود. مگ‌مگ و دوستانش هم تلاش می‌کنند نقشه‌های نیش‌نیش را نقش بر آب کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  در این قسمت نیش‌نیش چه دردسری برای مگ‌مگ و دوستانش درست کرد؟
  به نظر شما روابط مگ‌مگ و نیش‌نیش به روابط افراد در زندگی واقعی شباهتی دارد؟
  شما فکر می‌کنید چرا نیش‌نیش همیشه سعی دارد مگ‌مگ و دوستانش را از سر راه بردارد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  مدت زمان ۱۳
  سال انتشار ۱۹۸۷