میتو

(The Adventures of the Mouse on Mars)

thumbnail
۵ سال به بالا
۵ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه از اتفاقات روزمره‌ی زندگی یک موش در سیاره‌ی مریخ و تجربه‌های عجیب و غریب او

سال: 1976
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  احساس تنهایی میتو و تلاش او برای برقراری ارتباط می‌تواند برای کودکان معنادار باشد.
  کودکان می‌توانند با کمک والدین، با سیاره‌ی مریخ و با جهان بزرگ‌تر از زمین آشنا می‌شوند.
  در بعضی قسمت‌ها میتو رفتار خشنی می‌کند یا اتفاق ترسناکی برایش می‌افتد؛ مثلاً باعث می‌شود پای یک کاکتوس جدا شود یا به خاطر شکستن لیوان‌ها به زندان می‌افتد. میتو در قسمت اول تنهاست و از تنهایی گریه می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی و بدون کلام قدیمی که در فارسی میتو نام گرفته، درباره‌ی زندگی یک موش کوچک به نام میتو روی مریخ است. او که ناخواسته وارد مریخ شده، از این‌که هیچ موجودی آن‌جا نیست احساس تنهایی دارد و گریه می‌کند. از اشک‌های او آب در مریخ جاری می‌شود و گیاهان و حیوانات مختلف زندگی‌شان را شروع می‌کنند. میتو که از تنهایی در آمده، خوشحال و راضی از پیدا کردن دوستان زیاد، ماجراهای عجیب و غریبی را تجربه می‌کند.
  به نظر می‌رسد سریال صرفاً برای سرگرمی ساخته شده و رویکرد خاصی در ارتباط با کودک دنبال نمی‌کند. حتی نمی‌توان مطمئن بود کودکان بتوانند با موضوعات و روند داستانی آن ارتباط برقرار کنند؛ چون سریال بدون کلام است و داستان‌ها ساده و کودکانه نیستند و ارتباط برقرار کردن با آن‌ها برای کودکان دشوار است. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۵ سال آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی موقعیت‌هایی که میتو در آن‌ها قرار می‌گیرد با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  میتو موش کوچکی است که ناخواسته به سیاره‌ی خشک و خالی مریخ وارد شده است. او تنهاست و دنبال دوست می‌گردد. میتو از شدت تنهایی گریه می‌کند و از اشکِ چشمانش، رودخانه‌ای جاری می‌شود و از آن به بعد، گیاهان و حیوانات مختلف در سیاره شروع به زندگی می‌کنند و میتو را از تنهایی در می‌آورند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  اگر جای میتو بودید و تنها وارد جایی می‌شدید، چه احساسی به شما دست می‌داد؟
  تنهایی را بیشتر دوست دارید یا بودن کنار دیگران را؟ به نظر شما هر کدام چه خوبی‌ها و بدی‌هایی دارد؟
  این سریال را دوست دارید؟ داستان‌هایش را متوجه می‌شوید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  مدت زمان ۵
  سال انتشار ۱۹۷۶