میشا و دهکده‌ی حیوانات

(Misha the Bearcub)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمه و کمدی درباره‌ی یک بچه‌خرس قهوه‌ای و والدینش در یک دهکده‌ی جدید، همراه با تجربه‌ی دوست‌یابی و همکاری

سال: 1979
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  وارد شدن به فضای جدید، تلاش برای پذیرفته شدن در اجتماع و دوست‌یابی چالش‌هایی معنادار برای کودکان، به خصوص در سال‌های ابتدایی دبستان است. والدین میشا هم در همین چالش‌ها قرار دارند و کل خانواده سعی می‌کنند به کمک هم راهکاری بیابند.
  والدین میشا هم با او و هم با مردم دهکده مهربان‌اند و سعی می‌کنند با مهربانی به جایگاه شایسته‌ی خود در اجتماع دست یابند و از سوی اهالی پذیرفته شوند. کل اعضای خانواده برای انجام کارها و حل مشکلات همکاری می‌کنند. آنها تلاش می‌کنند از راه‌حل‌های خشونت‌آمیز دوری کنند.
  پدر میشا و کدخدا در بیشتر صحنه‌ها پیپ به دهان دارند. میمون لوکوموتیوران هم سیگار می‌کشد.
  در برخی قسمت‌ها شخصیت‌های ضعیف‌تر مورد تمسخر قرار می‌گیرند.
  در هر قسمت صحنه‌های خشن و ترسناکی وجود دارد؛ مثلاً خطر سقوط قطار به دره، دعوا و زورگیری بچه‌های دهکده با میشای تازه‌وارد در یک قسمت، زمین خوردن از روی دوچرخه و خراب شدن آن، یا ترسیدن خانواده‌ی میشا از شبح و بی‌هوش شدن از شدت ترس در قسمت‌های دیگر.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال میشا خرس کوچک یا میشا و دهکده‌ی حیوانات، انیمه‌ای در مورد یک بچه‌خرس قهوه‌ای به نام میشاست. میشا نماد بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۸۰ ژاپن بوده، اما داستان سریال به موضوعات ورزشی یا المپیک ارتباطی ندارد. میشا و والدینش وارد روستای دورافتاده‌ای می‌شوند که اهالی آن رفتارهای عجیبی دارند و تلاش می‌کنند خرس‌ها را وادار به ترک دهکده کنند. تجربه‌ها و چالش‌های میشا در رابطه با فضای جدید، پذیرفته شدن در اجتماع و دوست‌یابی برای کودکان معنادار است. والدین میشا، در مقابل، سعی می‌کنند با مهربانی توجه اهالی روستا را جلب کنند و به عنوان شهروندان جدید آنجا پذیرفته شوند. خانواده‌ی خرس‌های قهوه‌ای در هر قسمت با چالش یا مشکل تازه‌ای روبه‌رو می‌شوند و با هم‌فکری و همکاری و راهکارهایی بدون خشونت آن را حل می‌کنند. مهربانی و همکاری اعضای خانواده در این فیلم می‌تواند برای بزرگ‌ترها هم الهام‌بخش باشد.
  در هر قسمت، صحنه‌ها یا موضوع‌های خشن و ترسناکی وجود دارد؛ برای مثال، خطر سقوط قطار به دره، دعوا و زورگیری، افتادن و زمین خوردن شخصیت‌ها، یا ترسیدن از شبح. این صحنه‌ها اغلب کوتاه و گذرا هستند و به آسیب جدی‌ای منجر نمی‌شوند. در برخی قسمت‌ها، مواردی از تمسخر شخصیت‌های ضعیف‌تر وجود دارد. همچنین، پدر میشا و کدخدای دهکده در اغلب صحنه‌ها پیپ به دهان دارند. تماشای سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که سریال را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفت‌وگو در مورد تجربه‌ها و احساسات خودشان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  میشا، خرس قهوه‌ای کوچک، و پدر و مادرش به روستای دورافتاده‌ای وارد می‌شوند و تصمیم دارند آنجا ساکن شوند، اما همه‌ی اهالی از این تصمیم خوشحال نیستند و سعی می‌کنند آنها را وادار به ترک دهکده کنند. میشا و والدینش در هر قسمت با چالش جدیدی روبه‌رو می‌شوند و سعی می‌کنند با هم‌فکری و همکاری و بدون خشونت مشکل را حل کنند. با همه‌ی تفاوت‌ها و کارشکنی‌ها، خانواده‌ی خرس‌ها رفته‌رفته به عنوان شهروندان دهکده پذیرفته می‌شوند و میشا هم دوستان جدیدی پیدا می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  در این قسمت، میشا با چه چالشی روبه‌رو شد؟ اگر شما جای او بودید چه کار می‌کردید؟
  آیا شوخی‌ها و اتفاق‌های کارتون برای شما خنده‌دار است؟ گاهی شخصیت‌ها زمین می‌خورند یا آسیب می‌بینند؛ چنین صحنه‌هایی برای شما بیشتر خنده‌دار است یا ناراحت‌کننده؟
  می‌دانید این کارتون خیلی قدیمی است؟ از بزرگ‌ترهایتان در مورد آن شنیده‌اید؟ به نظرتان با کارتون‌های امروزی چه تفاوت‌هایی دارد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","کمدی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","کمدی"]
  مدت زمان ۲۴
  سال انتشار ۱۹۷۹