میوه‌های سخنگو

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی سفر یک پسربچه و مادرش به روستا، ارتباط او با گیاهان و میوه‌های مختلف و دوست شدن تدریجی با طبیعت

سال: 1388
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بعضی از تجربه‌های امیر و ارتباطش با اعضای خانواده و دوستانش می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  امیر کنجکاو و خوش‌رفتار است. او به تدریج نسبت به محیط اطرافش احساس مسئولیت می‌‌کند و با گیاهان و حیوانات مهربان است. امیر وقتی متوجه اشتباهش می‌شود سعی می‌کند آن را جبران کند. مادر و پدربزرگ امیر حمایتگرند و وقتی برای او مسئله‌ای پیش می‌آید به او کمک می‌کنند؛ هرچند گاهی رفتارشان همراه با سرزنش است.
  گاهی از عبارات توهین‌آمیز استفاده شده: حساب‌تون رو می‌رسم، نشونت می‌دم. لحن و گفتار پدربزرگ خیلی‌وقت‌ها سرزنش‌آمیز است.
  کودکان با اهمیت مراقبت از گیاهان و حیوانات و احترام به طبیعت، و نیز با انواع میوه‌ها و گیاهان و خواص آن‌ها آشنا می‌شوند.
  کودکان با بعضی از جنبه‌های زندگی روستایی، مثل طبیعت روستا، حیوانات و گیاهان مزرعه و پوشش و سبک زندگی اهالی روستا آشنا می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به‌ صورت کامپیوتری و سه‌بعدی ساخته شده، درباره‌ی پسربچه‌ای به نام امیر است که همراه مادرش به روستای محل زندگی پدربزرگش آمده تا یک سال آن‌جا زندگی کند. او در روستا با گیاهان و میوه‌های مختلفی که پدربزرگ از آن‌ها مراقبت می‌کند، آشنا می‌شود و از زبان خود میوه‌ها و صیفی‌جات، خواص‌شان را می‌شناسد. امیر که با زندگی در طبیعت مأنوس نیست و گاهی رفتارش با حیوانات و گیاهان درست نیست، به‌تدریج و با حمایت‌های مادر و پدربزرگ متوجه می‌شود که باید مراقب رفتارهایش باید تا به آن‌ها آسیبی نرساند. این سریال سعی دارد ارتباط کودکان با طبیعت و به‌‌خصوص گیاهان را مسئولانه‌تر کند و به کودکان کمک کند تا با شناخت انواع مختلف میوه‌ها و گیاهان و خواص‌شان، آن‌ها را دوست داشته باشند و به آن‌ها آسیبی نرسانند.
  صحنه و موقعیت ترسناک و خشنی در این سریال وجود ندارد اما رویکرد آن در ارتباط با کودک کمی‌ از بالا و از نگاه بزرگ‌ترهاست. در خیلی از موقعیت‌ها امیر اشتباه می‌کند و پدربزرگ و مادر به او تذکر می‌دهند یا سرزنش‌آمیز با او حرف می‌زنند. این‌طور به نظر می‌رسد که داستان‌های این سریال قرار است صدای بزرگ‌ترها را به گوش کودکان برسانند تا کودکان در زندگی واقعی حرف آن‌ها را گوش بدهند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا در صورت نیاز فرصت داشته باشند با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  امیر و مادرش به روستایی که پدربزگش زندگی می‌کند نقل مکان کرده‌اند تا یک سال آن‌جا زندگی کنند. امیر در روستا با گیاهان و میوه‌های مختلف و زندگی در روستا آشنا می‌شود و چیزهای زیادی در مورد طبیعت و گیاهان و میوه‌ها یاد می‌گیرد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شما نسبت با طبیعت و گیاهان چطور رفتار می‌کنید؟ فکر می‌کنید گیاهان هم حس دارند و ممکن است از رفتارهای ما اذیت شوند؟
  تا به حال تجربه‌ی مراقبت از یک گیاه را داشته‌اید؟ دوست دارید آن را تجربه کنید؟
  با تماشای این سریال در مورد خواص میوه‌ها چیزهای بیشتری یاد گرفتید؟ به نظرتان مهم است ما خواص میوه‌ها را بدانیم؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۱۲
  سال انتشار ۱۳۸۸