نارنجی دیگه اشتباه نمی‌کنه

thumbnail
۴ سال به بالا
۳ تا ۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی درباره‌ی خرگوشی کوچک، خرابکاری‌های روزمره‌ی او و فهمیدن اشتباهاتش در پایان داستان

سال: 1390
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تجربه‌های روزمره‌ی نارنجی مثل خرابکاری، آسیب زدن به وسایل، یا تماشای زیاد تلویزیون در جهان کودکان خردسال معنادارند ولی به همه‌ی این موضوعات از منظر بزرگسال و با رویکردی منفی پرداخته شده است.
  کلام راوی، به‌عنوان تنها کسی که در سریال حرف می‌زند، آمیزه‌ای از سرزنش، تذکر، نصیحت، هشدار و کنایه است. او به شکلی کاملاً مستقیم سعی دارد نارنجی را از اشتباه منع کند و در موقعیت‌های زیادی احساسات او را نادیده می‌گیرد یا به او احساس گناه می‌دهد. راوی مدام حرف می‌زند و در پایان هر داستان هم می‌گوید: اینم عاقبت کار اشتباهت.
  فضای کلی سریال سرد و سرزنش‌آمیز است. چهره‌ی والدین نارنجی در عموم مواقع خشن و عصبانی است و نارنجی همیشه در حال انجام کاری اشتباه و تذکر گرفتن است. گاهی برای آموزش مسائل ایمنی به کودکان، از ایجاد ترس در آن‌ها استفاده شده؛ مثلاً جاروبرقی وسیله‌ی ترسناکی نمایش داده می‌شود که ممکن است در کوچک‌ترها ترس زیادی ایجاد کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان‌های این سریال انیمیشنی که با تلفیق تکنیک‌های دوبعدی و سه‌بعدی ساخته شده، درباره‌ی خرگوشی کوچک و بازیگوش به نام نارنجی است که با مادر و پدرش زندگی می‌کند. او مثل همه‌ی کودکان همسن‌و‌سالش دوست دارد همه چیز را تجربه کند و به ماجراجویی بپردازد اما در تمام این ماجراجویی‌ها، نارنجی دچار دردسر می‌شود و اشتباه می‌کند. راوی داستان‌ها که به‌طور پیوسته و بدون توقف در حال حرف زدن با نارنجی است، در تمام مدت سعی می‌کند او را متوجه اشتباهاتش کند و جلوی آن‌ها را بگیرد. تجربه‌های نارنجی بیشتر متمرکز بر خرابکاری‌های کودکانه‌ای مانند ریخت و پاش، خراب کردن وسایل، یا تماشای زیاد تلویزیون است و وظیفه‌ی راوی این است که به او تذکر بدهد و در مورد رفتار درست با او صحبت کند و به او کمک کند تا بچه‌ی خوب و باادب و خوش‌رفتاری باشد.
  رویکرد این سریال در آموزش و تربیت، شدیداً رفتارگرایانه و معطوف به تربیت «بچه‌ی خوب» است؛ به این معنی که تصویر روشنی از بچه‌ی خوب از نگاه بزرگسال ترسیم می‌کند و در تمام مدت هر قسمت، تلاش می‌کند نارنجی را به این نقطه برساند که رفتارهایش اشتباه‌اند و در واقع، بچه‌ی بدی است و برای این‌که محبت و توجه اطرافیان را داشته باشد، باید بچه‌ی خوبی باشد. فضای سریال سرشار از گفتگوهای سرزنش‌آمیز و همراه با تحقیر و کنایه است و راوی و والدین نارنجی کوچک‌ترین توجهی به نیازهای او، ویژگی‌های سنی یا شخصیتی‌اش ندارند و صرفاً در چارچوب‌های کلیشه‌ای رفتار مورد پسند اجتماعی، از او انتظار دارند درست رفتار کند. پیشنهاد می‌شود کودکان زیر ۴ سال، سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم والدین و هم کودک فرصت داشته باشند درباره‌ی آموزه‌های آن با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  نارنجی خرگوش کوچکی است که با مادر و پدرش زندگی می‌کند. او هر روز برای خودش یا دیگران دردسر درست می‌کند. راوی داستان در این مواقع به سراغ آقای زینگول می‌رود که تخته‌ای جادویی دارد و راوی با استفاده از نقاشی‌های روی تخته برای مخاطبان توضیح می‌دهد که چرا کار نارنجی اشتباه است. در پایان داستان هم نارنجی با مواجه شدن با پیامد رفتارهایش متوجه اشتباهش می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما نارنجی در داستان‌های این سریال چه احساسی دارد؟ شما بعد از تماشای آن چه احساسی دارید؟
  به نظرتان نارنجی چه احساسی نسبت به مامان و بابایش دارد؟ اگر جای او بودید به مامان و بابایش چه چیزهایی می‌گفتید؟
  کارتون‌هایی که سعی دارند به بچه‌ها رفتارهای درست را یاد بدهند دوست دارید؟ چه کارتون دیگری شبیه به این تماشا کرده‌اید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک"]
  مدت زمان ۱۰
  سال انتشار ۱۳۹۰