ناروتو: شیپودن

(Naruto: Shippuden)

thumbnail
۱۳ سال به بالا
۱۱ تا ۱۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمه و اکشن درباره‌ی تلاش مستمر نینجاهای نوجوان برای رسیدن به جایگاه‌های بلندمرتبه و تمرین کار گروهی

سال: 2007
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ناروتو نه والدینی دارد و نه خانواده‌ای؛ اما رؤیای بزرگی در سر دارد که برای رسیدن به آن تلاش می‌کند. حالا دیگر او فهمیده که رنج‌هایی که می‌کشد او را قوی‌تر خواهد ساخت، پس باانگیزه‌تر به تلاش‌اش ادامه می‌دهد. تلاش خستگی‌ناپذیر او، کار تیمی او و سایر نینجاها، ارتباطات‌شان با هم و اهدافی که برای کمک به مردم دنبال می‌کنند، بیشتر برای نوجوان‌ها معنادار است تا کودکان.
  ناروتو همچنان برای رسیدن به هدفش تلاش می‌کند. نینجاهای دیگری نیز مانند او بی‌خانواده و تنها هستند، اما اجازه نمی‌دهند عقده‌هایشان به نفرت تبدیل شود و برای ایجاد رابطه‌ی واقعی با دیگران تلاش می‌کنند و برای امنیت مردمشان مبارزه می‌کنند یا حاضرند برای نجات دیگران جانشان را فدا کنند. آنها باور دارند می‌توانند زندگی‌شان را آن‌طور که خودشان دوست دارند تغییر دهند. نینجاها می‌دانند به تنهایی موفق نمی‌شوند، و در مبارزه با هم همکاری می‌کنند. آنها در عین رقابت با هم، برای حفظ دوستی‌شان از خودگذشتگی می‌کنند. از اواسط داستان، ناروتو پدرش را پیدا می‌کند و رابطه‌ی پدر و پسری پررنگی میانشان شکل می‌گیرد. او متوجه می‌شود با وجود اینکه خانواده‌اش را در کودکی از دست داده، ولی آنها خیلی به او اهمیت می‌داده‌اند.
  گفت‌وگوها و رفتارهای معناداری بین پسران و دختران نوجوان وجود دارد. یکی از نینجاها به جای پیشانی‌بند روی پیشانی خود خالکوبی دارد. موضوع مبارزه و کمک به مردم و دهکده موضوع کودکانه‌ای نیست؛ هرچند می‌تواند برای نوجوانان معنادار و قابل ارتباط باشد. سریال‌ها، فیلم‌ها و بازی‌های متعددی از شخصیت‌های این سریال تولید شده که تماشای آن می‌تواند مخاطبان را به تماشا و استفاده از بقیه هم ترغیب کند.
  مواردی از پرخاشگری کلامی وجود دارد.
  در سریال به پوشش قدیم مردم ژاپن و فرهنگ نینجایی تا حدودی پرداخته می‌شود.
  صحنه‌های متعددی از مبارزه و نبرد با سلاح‌های تیز و برنده، همچون چاقو یا تیغ‌های چهارپره، و خون و خون‌ریزی وجود دارد. برخی تکنیک‌های مورد استفاده‌ی نینجاها با انفجار یا ویرانی‌های بزرگ همراه است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال ناروتو: شیپودن انیمه‌ای است که در ادامه‌ی سریال ناروتو و برگرفته از قسمت دوم یک سری مانگا، اثر ماساشی کیشیموتو ساخته شده و داستان ناروتو اوزوماکی و هم‌پیمانانش را دو سال و نیم پس از داستان سریال قبلی حکایت می‌کند. ناروتو در حالی به دهکده برمی‌گردد که توانایی‌های خود را رشد داده و تکنیک‌های تازه‌ای فرا گرفته است. هم‌زمان، هم‌سن‌وسالان او هم مهارت‌های خود را بالا برده‌اند. آنها می‌دانند به تنهایی موفق نمی‌شوند و باید با همکاری هم مبارزه کنند؛ پس به عنوان یک تیم در کنار هم به افزایش مهارت‌ها و توانایی‌های خود و رسیدن به مقام‌های بالاتر نینجایی ادامه می‌دهند و برای نبرد با دشمنان دهکده آماده می‌شوند. نینجاهای متعددی همچون ناروتو، بی‌کس و تنها هستند، اما برای ایجاد رابطه با دیگران تلاش می‌کنند و برای برقراری امنیت مردم، خودشان را به خطر می‌اندازند. این سریال نیز با برجسته کردن روابط میان‌فردی و کار تیمی، بر تلاش و پشتکار برای رسیدن به هدف تأکید می‌کند.
  در این سریال نیز، صحنه‌های بسیاری از مبارزه با مشت و لگد و سلاح‌های تیز و برنده، و خون و خون‌ریزی وجود دارد. برخی تکنیک‌های مورد استفاده‌ی نینجاها با انفجارهای بزرگ و ویرانی‌های گسترده همراه است. همچنین، موارد زیادی از پرخاشگری و فریادهای بلند بین نینجاها مشاهده می‌شود. موضوع مبارزه و کمک به مردم و دهکده موضوع کودکانه‌ای نیست؛ هرچند می‌تواند برای نوجوانان معنادار و قابل ارتباط باشد. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۱۱ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۱ تا ۱۳ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه با والدین تماشا کنند تا بتوانند در مورد موارد یاد شده با هم گفت‌وگو کنند. با توجه به پیچیدگی‌های داستان و ارتباط آن با سریال قبلی، بهتر است قبل از تماشای آن، سریال اصلی را تماشا کنند.

  چکیده داستان

  ناروتو پس از غیبتی طولانی به دهکده برمی‌گردد. در این مدت، خیلی چیزها تغییر کرده، و هم او هم نینجاهای هم‌سن‌وسالش توانایی‌های خود را رشد داده و تکنیک‌های تازه‌ای فرا گرفته‌اند. آنها برای رسیدن به مقام‌های بالاتر نینجایی تلاش می‌کنند و در کنار هم برای مبارزه با دشمنان دهکده آماده می‌شوند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ناروتو گاهی به دلیلی یا به خاطر کمک به مردم قانون‌ها را زیر پا می‌گذارد؛ آیا این دلایل، قانون‌شکنی را توجیه می‌کند؟ به نظر شما در چه مواقعی می‌توان قانون را زیر پا گذاشت؟
  تجربه‌ی شما از پشتکار و تلاش برای رسیدن به هدف چیست؟ آیا داشتن پشتکار همیشه کافی است؟
  کار گروهی ناروتو و هم‌سن‌وسالانش چه مزیت‌هایی برای آنها دارد؟ تجربه‌ی شما از کار گروهی چطور بوده؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","اکشن"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","اکشن"]
  مدت زمان ۲۴
  سال انتشار ۲۰۰۷