ناروتو

(Naruto)

thumbnail
۱۳ سال به بالا
۱۱ تا ۱۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمه و اکشن از یک نینجای نوجوان، کشف قدرت خارق‌العاده‌ی درون و تلاش برای رسیدن به جایگاه‌های بلندمرتبه

سال: 2002
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ناروتو احساس تنهایی و بی‌ارزشی می‌کند، نه والدینی دارد و نه خانواده‌ای و مردم او را به چشم حقارت نگاه می‌کنند. او برای جلب توجه شیطنت می‌کند. در عین حال، رؤیاهای بزرگی در سر دارد که برای رسیدن به آن‌ها تلاش می‌کند و راه دیگری برای رسیدن به آن‌ها متصور نیست. احساسات او احتمالاً برای بسیاری از نوجوانان همذات‌پندارانه است. تجربه‌ها و تلاش او برای مقابله با این احساسات و تحقق رؤیاهایش برای نوجوانان معنادار است.
  ناروتو برای رسیدن به هدفش هرگز تسلیم نمی‌شود. او روی رؤیایش تمرکز می‌کند و دست به هر کاری می‌زند تا آن را تحقق بخشد. او با این‌که سرشار از احساس حقارت و تنهایی است، اجازه نمی‌دهد عقده‌هایش به نفرت تبدیل شوند. عموم نینجاها شخصیت‌های فداکاری هستند که حاضرند برای نجات دیگران جان‌شان را فدا کنند.
  دختران و پسران نوجوان به هم علاقه‌مند می‌شود و حرف‌ها و رفتارهای معناداری دارند؛ گاهی به زیبایی ظاهری و اندام دختران اشاره می‌شود. مواردی از پیپ کشیدن و نوشیدن نیز در سریال وجود دارد.
  مواردی از پرخاشگری از روی عصبانیت، تحقیر با الفاظی همچون جقله، کوتوله و تهدید به مرگ وجود دارد.
  در سریال به پوشش قدیم مردم ژاپن و فرهنگ نینجایی تا حدودی پرداخته می‌شود.
  صحنه‌های متعددی از مبارزه و نبرد با سلاح‌های تیز و برنده، همچون چاقو یا تیغ‌های چهارپره، و خون و خونریزی وجود دارد. شخصیت‌های مختلف سریال، همچون ناروتو، خانواده‌ای ندارند و بارها به این موضوع اشاره می‌شود. سریال با تصاویری از روباه غول‌پیکر نُه‌دم و ویرانی‌هایی که او باعث می‌شود، آغاز می‌شود و در طول داستان به آن اشاره می‌شود. برخی از نینجاها در ازای کشتن دیگران پول می‌گیرند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال ناروتو انیمه‌ای است بر اساس یک مانگا، اثر ماساشی کیشیموتو، که داستان ناروتو اوزوماکی را حکایت می‌کند. ناروتو نینجای نوجوانی است که آرزوی رسیدن به جایگاه هوکاگه، رهبر نینجاها را در سر می‌پروراند. او در کودکی خانواده‌ی خود را از دست داده و هوکاگه‌ی بزرگ روح یک هیولای ویرانگر را در وجود او محصور کرده است. مردم او را به چشم حقارت و بدشگونی می‌بینند و از او دوری می‌کنند. اما او کسی نیست که به این سادگی تسلیم شود؛ بلکه روی هدفش تمرکز می‌کند و برای رسیدن به آن از جانش مایه می‌گذارد. ناروتو کم‌کم نیروی خارق‌العاده‌ی درون خود را کشف می‌کند و یاد می‌گیرد چطور از آن استفاده کند. او دوست و خانواده‌ای ندارد اما استادی دارد که به او باور دارد و همیشه حامی اوست. این سریال بر تلاش و پشتکار در راه هدف با توجه به خودشناسی، توانایی‌های فردی و روابط میان‌فردی و استفاده‌ی درست از آن‌ها تأکید می‌کند.
  در این سریال، صحنه‌های متعددی از مبارزه و نبرد با سلاح‌های تیز و برنده، و خون و خونریزی وجود دارد. همچنین، موارد زیادی از پرخاشگری، تحقیر و مبارزه‌طلبی، و تهدید به مرگ بین نینجاها مشاهده می‌شود؛ برخی از نینجاها در ازای کشتن دیگران پول می‌گیرند. نوجوان‌های دختر و پسر شیطنت‌ها، رفتارها و سخنان معناداری دارند که ممکن است باعث کنجکاوی کوچک‌ترها شود. تماشای سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۱۱ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۱ تا ۱۳ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه با والدین تماشا کنند تا بتوانند درباره‌ی موارد یاد شده با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  هوکاگه‌ی بزرگ، رهبر نینجاها، روباه نُه‌دم ویرانگر را در وجود یک پسربچه محصور می‌کند. پسربچه به آموزشگاه نینجاها می‌رود ولی اهالی دهکده او را شوم می‌دانند و از او دوری می‌کنند. او احساس حقارت و تنهایی می‌کند اما کم‌کم نیروی خارق‌العاده‌ی روباه را در درون خود کشف می‌کند و از آن برای رسیدن به هدف خود، یعنی رسیدن به جایگاه هوکاگه استفاده می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  احساس تنهایی و حقارت باعث ایجاد چه حسی در انسان می‌شود؟ ناروتو چگونه با آن مقابله کرده بود؟ آیا شما هم چنین احساساتی را تجربه کرده‌اید؟
  هیولای محصور شده درون ناروتو خوب است یا بد؟ ناروتو چگونه می‌تواند از آن استفاده کند؟ چه چیزهای دیگری در اختیار ماست که بتوان از آن‌ها در راه خوب یا بد استفاده کرد؟
  آیا به لباس‌های باستانی ژاپنی دقت کردید؟ چه چیزی در لباس آن‌ها برایتان جالب توجه است؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","اکشن"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","اکشن"]
  مدت زمان ۲۴
  سال انتشار ۲۰۰۲