نبض رویش

(Barakamon)
thumbnail
۱۳ سال به بالا
۱۱ تا ۱۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

انیمه‌ای سریالی و درام درباره‌ی جوانی خوشنویس و شخصیت آسیب‌پذیر او در مقابل نقدشدن، تجربه‌ی او در زندگی دور از خانه و شناخت بهتر از خود و مسیر هنری

سال: 2014
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  هاندا مغرور و حساس است و نسبت به طرد و تمسخر بسیار آسیب‌پذیر است. او پسری غیراجتماعی است که نظر دیگران برایش بسیار مهم است و وقتی مورد نقد استادش قرار می‌گیرد، تحمل پذیرش نقد او را ندارد. هاندا در جزیره با بچه‌هایی از سنین مختلف دوست می‌شود و ارتباط با آن‌ها به او کمک می‌کند تا با خودش بهتر کنار بیاید و از رفتارهای دیگران کمتر آسیب ببیند. او در مسیر داستان پخته‌تر و بزرگ‌تر می‌شود و با شناخت عمیق‌تری که نسبت به خود پیدا می‌کند موفق می‌شود مسیر شخصی‌اش را در خوشنویسی پیدا کند. تجربه‌ها و احساسات هاندا می‌توانند برای نوجوانان بسیار همذات‌پندارانه و معنادار باشند.
  هاندا با وجود این‌که در ابتدای داستان حساس و نقدناپذیر است و حاضر نیست به‌خاطر رفتار زشتش عذرخواهی کند، در مسیر داستان متوجه اشتباهش می‌شود و تصمیم می‌گیرد از استادش عذرخواهی کند. او به‌تدریج با اهالی جزیره ارتباط خوبی برقرار می‌کند و به بچه‌های آن‌جا خوشنویسی یاد می‌دهد. هاندا مصمم و باانگیزه است و برای رسیدن به هدفش تمام تلاشش را می‌کند. والدین هاندا حمایتگر و مسئول‌اند. پدر او را به جزیره می‌فرستد تا در خلوت و تنهایی به خودش، اشتباهش و مسیر زندگی‌اش فکر کند و مادر، با وجود این‌که از برگشتن دوباره‌ی او به جزیره ناراضی است، وقتی متوجه می‌شود که بچه‌های جزیره به حضور او نیاز دارند، از تصمیم او حمایت می‌کند.
  دختربچه‌ای در یک کتاب تصویری، تصویر دو پسر را می‌بیند که در حال بوسیدن یکدیگرند. او بعداً دو پسر را در حال حرف زدن می‌بیند و تصور می‌کند در حال بوسیدن‌اند ولی متوجه می‌شود اشتباه می‌کرده است؛ این صحنه‌ها در نسخه‌ای که از شبکه‌ی نهال پخش شده حذف شده‌اند. در چند صحنه شخصیت‌های بزرگسال سیگار می‌کشند.
  گاهی از کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده شده: نادون، بی‌تربیت، خل، لعنتی، ساکت شو، نرید رو اعصابم، بدجنس، قدرنشناس. شخصیت‌ها با هم با داد و فریاد حرف می‌نند.
  بخشی از داستان در جزیره‌‌ای در ژاپن اتفاق می‌افتد که شبیه به روستاست و سبک زندگی مردم، لباس محلی آن‌ها، طبیعت جزیره و مناسبات بین اهالی نمایش داده می‌شود. بخشی نیز در توکیو اتفاق می‌افتد و تفاوت‌های زندگی شهری و روستایی به تصویر درآمده است.
  هاندا به صورت مدیر نمایشگاه خوشنویسی مشت می‌زند و با او به تندی رفتار می‌کند. او وقتی عصبانی می‌شود با دیگران زدوخورد و بدرفتاری می‌کند. شخصیت‌ها زیاد سر هم داد می‌کشند ولی بیشتر این موقعیت‌ها طنزآمیزند و با دوستی به پایان می‌رسند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمه‌ی سریالی که برگرفته از مانگایی به همین نام، نوشته‌ی ساتسوکی یوشینو است و در فارسی، نبض رویش نام گرفته، داستان پسری جوان به نام سیشو هاندا است که خوشنویسی می‌کند و می‌خواهد در نمایشگاه خوشنویسی توکیو نفر اول شود اما در مواجهه با نقدی که از مدیر نمایشگاه می‌شنود، از کوره در می‌رود و به صورت او مشت می‌زند. پدر هاندا او را به جزیره‌ای می‌فرستد تا در سکوت و آرامش به رفتارش و مسیر هنری‌اش فکر کند. او که همیشه در شهر زندگی کرده با فضای زندگی در جزیره که جایی شبیه به روستاست، غریبه است و از رفتار اهالی جزیره معذب و ناراحت می‌شود. هاندا ابتدا سعی می‌کند اهالی، به‌خصوص بچه‌ها را که می‌خواهند از او خوشنویسی یاد بگیرند، از خود دور کند ولی به‌تدریج متوجه می‌شود که زندگی در جزیره به او کمک کرده که به سبکی منحصر به خودش در خوشنویسی برسد. او می‌فهمد که موفقیت در هنر با گوشه‌نشینی و دوری کردن از دیگران به دست نمی‌آید و در ارتباط خوب و مسئولانه نسبت به آدم‌هاست که می‌تواند احساس بهتری نسبت به خودش و هنرش داشته باشد.
  هاندا در نمایشگاه خوشنویسی کنترلش را از دست می‌دهد و به استاد پیری که از او نقد کرده، مشت می‌زند. او وقتی عصبانی می‌شود با دیگران تند و خشن رفتار می‌کند و سر آن‌ها فریاد می‌کشد. فضای کلی سریال و تجربه‌ها و دغدغه‌های هاندا، بیشتر از آن‌که به دنیای کودکان ارتباط داشته باشد، برای نوجوانان همذات‌پندارانه و معنادار است. دختربچه‌ای در یک کتاب تصویری، تصویر دو پسر را می‌بیند که در حال بوسیدن یکدیگرند. او بعداً به اشتباه تصور می‌کند هاندا و دوستش در حال بوسیدن‌اند ولی متوجه اشتباهش می‌شود؛ این صحنه‌ها در نسخه‌ای که از شبکه‌ی نهال پخش شده حذف شده‌اند. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۱۱ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۱ تا ۱۳ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا در صورت نیاز فرصت داشته باشند با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  سیشو هاندا پسر جوان خوشنویسی است که در توکیو زندگی می‌کند. او بعد از این‌که در یک نمایشگاه خوشنویسی مورد نقد مدیر نمایشگاه قرار می‌گیرد، به صورت او مشت می‌زند و از طرف پدرش به‌عنوان تنبیه، به جزیره‌ای تبعید می‌شود. او قرار است در جزیره خلوت کند و به ادامه‌ی مسیر خوشنویسی‌اش فکر کند و سبک منحصر به خودش را پیدا کند اما زندگی در جزیره برای او که پسری شهر است، ابتدا کمی سخت است. مردم جزیره سرزده به خانه‌ی او می‌آیند، بچه‌ها مدام او را دوره می‌کنند و حواسش را پرت می‌کنند، در خانه‌ی او بازی و جست‌وخیز می‌کنند و از او می‌خواهند به آن‌ها خوشنویسی یاد بدهد. هاندا به تدریج با سبک زندگی در جزیره کنار می‌آید و از روابط با اهالی، به‌خصوص از ارتباط با کودکان الهام می‌گیرد و در کار خوشنویسی‌اش به سبکی شخصی می‌رسد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان هاندا چه ویژگی‌های شخصیتی مثبت و منفی‌ای داشت؟ فکر می‌کنید چرا از نقد شدن یا تمسخر وحشت داشت؟ شما تجربه‌ای مشابه او داشته‌اید؟
  برایتان روشن بود که چرا هاندا نسبت به رفتار اطرافیانش این قدر حساس بود؟ به نظرتان سریال به این موضوع به روشنی پرداخته بود؟
  فکر می‌کنید چه چیزی در جزیره به هاندا کمک کرد متوجه اشتباهش شود و بتواند از استادش عذرخواهی کند؟ چه چیزی به او کمک کرد تا در خوشنویسی به رضایت از خود برسد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۱۲
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۲۰۱۴