نمایش گارفیلد

(The Garfield Show)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی گربه‌ای خوادخواه و عاشق خوردن، و ماجراجویی‌های او در کنار دوستان و صاحبش

سال: 2009
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ویژگی‌های شخصیتی گارفیلد مثل حسادت کردن‌هایش، لذت او از خوردن و لم دادن، ماجراجویی‌های او در کنار دوستانش، ارتباط دوستانه‌ی او با اودی و تجربه‌های آن‌ها در کنار هم، همگی می‌توانند برای کودکان قابل ارتباط و معنادار باشند.
  بین گارفیلد و یک گربه‌ی ماده و نیز بین جان و دامپزشک گارفیلد، حرف‌ها و نگاه‌های معناداری رد و بدل می‌شود.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: مگه عقلت رو از دست دادی؟، کارت تمومه، ترسوی بزدل، خجالت بکش، مسخره، حقه‌باز، حالم ازت به هم می‌خوره.
  کودکان با کتاب‌های کمیک استریپ گارفیلد، اثر جیم دیویس آشنا می‌شوند.
  افتادن و پرت شدن و زدوخورد در همه‌ی قسمت‌ها اتفاق می‌افتد. گارفیلد برای رسیدن به اهدافش برای دیگران نقشه می‌کشد و آن‌ها را به دردسر می‌اندازد. در بعضی قسمت‌ها اتفاقاتی مثل دزدی رخ می‌دهد و گارفیلد و بقیه می‌ترسند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی کامپیوتری که با اقتباس از کتاب‌های کمیک استریپی با محوریت گارفیلد، اثر جیم دیویس ساخته شده، درباره‌ی گربه‌ای نارنجی‌رنگ و تپل به نام گارفیلد است که عاشق خوردن و خوابیدن است. او با صاحبش، جان و سگ وفادارش، اودی زندگی می‌کند و در هر قسمت، که عموماً از دو بخش تشکیل شده، وارد ماجرایی می‌شود که او را از وضعیت مطلوبش که لم دادن جلوی تلویزیون و خوردن است، خارج می‌کند و مجبور می‌شود با کشیدن نقشه‌هایی و انجام دادن فعالیت‌هایی که از او انتظار نمی‌رود، مسئله‌ای را حل کند. گارفیلد عادت‌ها و ویژگی‌های شخصیتی ناخوشایندی دارد؛ مثلاً زیاد حسادت می‌کند، خیلی خودخواه است، همیشه از خوردن و خوابیدن حرف می‌زند یا نسبت به محیط و موجودات اطرافش احساس مسئولیت کمی دارد؛ با این حال، موقعیت‌هایی که در آن‌ها قرار می‌گیرد و تجربه‌هایی که مجبور به انجام‌شان می‌شود، می‌توانند برای کودکان همذات‌پندارانه و قابل ارتباط باشند.
  زدوخورد و افتادن و پرت شدن در سراسر سریال زیاد رخ می‌دهد ولی همه چیز طنز است و شخصیت‌ها آسیب جدی نمی‌بینند. شخصیت گارفیلد ویژگی‌هایی دارد که او را الگوی نامناسبی برای کودکان می‌کند؛ او همیشه در حال خوردن و خوابیدن است و به نظر گربه‌ای خودخواه و خودپسند می‌رسد که تنها عاملی که او را به حرکت درمی‌آورد، تهدید شدن جایگاه و موقعیتش یا برآورده نشدن خواسته‌هایش است. این موضوعات ممکن است برای کودکان کوچک‌تر که هنوز تمایز بین رفتارهای درست و نادرست در آن‌ها به روشنی شکل نگرفته، آموزه‌های نامناسبی به همراه داشته باشد. تماشای این سریال برای کودکان کوچکتر از ۶ سال پیشنهاد نمیشود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز در مورد شخصیت و رفتارهای گارفیلد با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  گارفیلد گربه‌ای نارنجی‌رنگ و عاشق لازانیاست که با سگ وفادارش اودی، و صاحبش جان زندگی می‌کند. او که همیشه در حال لم دادن روی کاناپه و خوردن و تماشای تلویزیون است، در هر قسمت وارد ماجرایی می‌شود و سعی می‌کند با وارد کردن دوستانش، آن ماجرا را به نفع خود به سرانجام برساند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان چرا شخصیت گارفیلد این همه معروف شده و طرفدار دارد؟ چه چیزی در داستان‌های گارفیلد برای شما جالب است؟
  گارفیلد چه عادت‌های ناخوشایندی دارد؟ چه ویژگی‌هایی در او را می‌پسندید؟ فکر می‌کنید چه رفتارهایی در گارفیلد ممکن است برای کوچک‌ترها بدآموزی داشته باشد؟
  شما عادت بدی دارید که دل‌تان بخواهد آن را تغییر دهید؟ چه کارهایی برای تغییر آن انجام داده‌اید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","کمدی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","کمدی"]
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۲۰۰۹