نوار قصه

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

مجموعه داستان‌های صوتی از سراسر جهان، همراه با تصاویر کتاب و مضامینی چون دوستی و همدلی و کنار گذاشتن حسادت

  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اکثر شخصیت‌های این کتاب‌ها کودک هستند. آن‌ها کنجکاو و ماجراجو هستند. در موقعیتی یکی از آن‌ها به عضو جدید خانواده حسادت می‌کند، یا نامادری‌ یکی از شخصیت‌ها به او آزار و اذیت می‌رساند و او به دنبال راه‌حلی برای مشکلش می‌گردد. کودکانی که ناامیدی را تجربه و با فقر دست و پنجه نرم می‌کنند. شخصیت‌هایی که شغلشان را دوست ندارند یا مجبور شده‌اند به جای جدید مهاجرت کنند. کودکانی که مجبورند وابستگی‌ به لوازمشان را کم کنند. در موقعیتی می‌بینیم بچه‌هایی باید در محیط جدید دوست‌های تازه پیدا کنند.
  شخصیت‌ها در این مجموعه آثار ممکن است مرتکب اشتباه‌هایی شوند ولی سعی می‌کنند آن‌ها را جبران کنند. مثلاً لی‌لی یاد می‌گیرد احساسش را به برادرش تغییر بدهد، اوئن متوجه می‌شود که باید رفتارش را نسبت به پتویش عوض کند و سِمی راه پاناما را پیدا می‌کند.
  محتوای داستان‌هایی که انتخاب شده است معمولاً حاوی نکته‌های آموزشی و اخلاقی است. مثلاً در یکی از داستان‌ها کودک می‌آموزد چطور با حسادتی که نسبت به برادر تازه به دنیا آمده‌اش احساس می‌کند، کنار بیاید. یا کودک در یکی از داستان‌ها با مهاجرت پرنده‌ها آشنا می‌شود. کودک می‌آموزد اگر به یکی از وسیله‌هایش بیش از حد وابسته باشد، بهترین راهکار برای مواجه شدن با این وابستگی چیست. یا اگر خواهر یا برادری دارد که خاص است و رفتارش مثل بقیه‌ی بچه‌ها نیست، باید چطور با او رفتار کند. راه پیدا کردن دوست‌های جدید، گذشت و مهربانی در این مجموعه‌ آموزش داده شده است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  مجموعه‌ی داستان‌های صوتی شامل 32 داستان مختلف است که اکثر آن‌ها چاپ و منتشر شده‌اند. این مجموعه علاوه بر صداپیشگی، حاوی تصاویر کتاب‌ها هم است. برخی از داستان‌ها خیلی مشهورند مثل سیندرلا و اکثر آن‌ها مضامین اخلاقی و آموزشی را پررنگ کرده‌اند. با شنیدن این مجموعه کودکان می‌آموزند حسادت رفتار مناسبی نیست و می‌توانند با این حس مبارزه کنند، می‌آموزند کم کردن وابستگی به اشیا و لوازم شخصی راه‌حل‌های مختلفی دارد. می‌آموزند اگر خواهر یا برادر متفاوتی داشتند، چطور با او رفتار کنند.
  تماشای این مجموعه برای کودکان زیر 3 سال توصیه نمی‌شود و پیشنهاد می‌شود کودکان 3 تا 5 سال با همراهی والدین این مجموعه را تماشا کنند تا در صورت نیاز بتوانند با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  استان‌های صوتی مجموعه‌ی تعدادی کتاب هستند که صداپیشه‌ها از روی آن‌ها روخوانی می‌کنند و همزمان تصویر کتاب‌ها هم نمایش داده می‌شود. در هر کدام از این داستان‌ها اتفاقی می‌افتد و شخصیت‌ها یاد می‌گیرند چطور درست رفتار کنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چرا لی‌لی به جولیوس حسادت می‌کرد؟
  اوئن خیلی به پتویش وابسته بود. آیا شما هم وسیله‌ای دارید که به آن وابسته باشید و نتوانید آن را از خود دور کنید؟ به نظرتان برای کم کردن وابستگی‌ چه کارهایی مناسب‌تر است؟
  فکر می‌کنید پرنده‌ها مسیرهای مهاجرتی‌شان را از کجا یاد می‌گیرند؟
  اگر کسی خواهر یا برادری داشته باشد که با بقیه متفاوت باشد، باید چه رفتاری از خودش نشان دهد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۳۲
  مدت زمان ۱۹
  کشور سازنده ایران
  بازیگران امیرحسین صداقتی، لی لی رشیدی، مهدی صفری