نوبت لیلی

(Lily's Turn)
thumbnail
۱۷ سال به بالا
۱۵ تا ۱۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی راز آلود درباره‌ی تلاش دختری برای باطل کردن نفرین خانوادگی به واسطه‌ی سفر در زمان همراه با مضامینی چون تلاش و پشتکار

سال: 1401
  بررس فیلم: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  لیلی در کودکی کنجکاو و ماجراجو بوده است و مادر حامیانه ماجراجویی‌های او را درک می‌کند و در همه‌ی سفرها لیلی با مادر همراه بود. او بعد از مرگ مادر شخصیت مستقلی را برای خود رقم میزند و مسئولیت‌های زیادی را در خانه بر عهده می‌گیرد. در بزرگ‌سالی نیز به دنبال ‌رویای خود و خیال‌پردازی‌هایش درباره‌ی وجود جهان‌های موازی ادامه می‌دهد. در این مسیر پدر و دوستانش او را همراهی می‌کنند. پدر رابطه‌ی دوستانه‌ای با دخترهای خود دارد. لیلی در مسیر پیدا کردن نگارگری خانوادگی، پیروزی و شکست‌های متعددی را تجربه می‌کند و همچنین احساساتی مانند غم، شادی، هیجان و خشم به سراغ او می‌آید. خیال‌پردازی‌های لیلی و حضور او در دنیاهای فانتزی برای کودکان و نوجوانان قابل‌درک است.
  لیلی سرشار از امید و مهربانی است. او برای رسیدن به هدفش و پیدا کردن نگارگری تمام تلاش خود را به کار می‌گیرد و با پشتکاری تحسین‌برانگیز سفرهای زیادی را انجام می‌دهد، با افراد جدیدی روبه‌رو می‌شود و دوستی‌های جدیدی را شکل می‌دهد. پدر حمایتگر است و با فهمیدن خواسته‌ی قلبی دخترش ایده‌های زیادی را به او پیشنهاد می‌دهد. لیلی با فهمیدن این موضوع که دیگران ایده و هدف‌های او را درک نمی‌کنند بسیاری از تفکرات خود را مخفی نگه می‌دارد. در این مسیر تفکر خلاق، همدلی دوستان و خانواده و پذیرش از جمله مهارت‌هایی است که به لیلی کمک می‌کند.
  آرش و لیلی رابطه‌ی عاشقانه را شروع می‌کنند. شخصیت‌ها در داستان سیگار می‌کشند و نوشیدنی الکی می نشوند. مادر لیلی به دلیل تحقیرهای پدر و شکست در پیدا کردن نقاشی خودکشی می‌کند. لیلی در کودکی شاهد مرگ مادر است.
  در طول داستان از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی مانند احمق، برو گمشو، بی‌عرضه و وحشی استفاده شده است. خواهرهای لیلی ایده‌های او را برای پیدا کردن نگارگری مسخره می‌کنند و به او می‌خندند.
  با تماشاهای فیلم نوجوانان ممکن است به موضوعاتی چون نگارگری، کتب قدیمی و هنر در زمان‌های گذشته علاقمند شوند.
  در طول داستان لیلی برای کشف حقیقت به شهرهای مختلف ایران سفر می‌کند و در سریال نوع زندگی افراد در این شهرها به نمایش گذاشته می‌شود.
  در طول داستان صحنه‌هایی از ترس و خشونت وجود دارد. خواهر لیلی در روز عروسی تصادف می‌کند. مادر لیلی خودکشی می‌کند. لیلی بارها وارد دنیاهای مختلفی می‌شود و در می‌یابد که فردی شبیه به خودش هفتاد سال پیش وجود داشته است. افرادی با ظاهرهای متفاوت و ترسناک از زمان‌های حال و آینده ظاهر می‌شوند . صحنه‌هایی مانند زد و خورد، دیدن افراد در تاریکی، ورود دزد و حمله‌ی سگ در داستان وجود دارد. در صحنه‌ای افراد شکنجه می‌شوند، از دیوار آویزان شده و خونریزی می‌کنند. آرش یکی از افرادش را گروگان می‌گیرد و با بردنش به بیابان او را به اسیدپاشی تهدید می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  نوبت لیلی سریالی در ژانر درام و فانتزی است. لیلی که از کودکی شاهد تلاش‌های مادرش برای پیدا کردن یک نگارگری عتیقه بوده است، سال‌ها بعد، و بعد از خودکشی مادر تصمیم می‌گیرد این مسیر ناتمام را تمام کند و با پیدا کردن نیمه‌ی گمشده‌ی نقاشی به زندگی خود و تمام نیاکانش معنا ببخشد. لیلی در دل جستجوهایش و با شنیدن ایده‌های پدر، به وجود دنیاهای موازی ایمان پیدا می‌کند و با شروع سفرها و ماجراجویی‌های متعدد درصدد اثبات این موضوع برای خانواده و دوستانش است. او که از آغاز از حمایت‌های همه جانبه‌ی پدر و مادر بهره‌مند بوده است در بزرگ‌سالی با تلاش و پشتکار، تفکر خلاق و همدلی دوستانش راه خود را ادامه می‌دهد و در این مسیر چالش‌های متعددی را لمس می‌کند. گرچه در این راه افراد بسیاری در تلاش برای متوقف کردن او هستند، اما او همواره به مسیر خود ادامه می‌دهد. داستان محتوای سفر در زمان و دنیاهای موازی را با داستانی درام مطرح می‌کند.
  این سریال حاوی صحنه‌های ترس و خشونت زیادی است؛ لیلی بارها به زمان‌های مختلف سفر می‌کند، افرادی با ظاهرهای ترسناک و متفاوت در مقابل او ظاهر می‌شوند، و فضاهای تاریک و ترسناک زیادی در داستان وجود دارد. همچنین در داستان زد و خورده‌ای فیزیکی، شکنجه، مرگ، خودکشی، تصادف، دزدی و خون‌ریزی وجود دارد. از جمله موارد بزرگسالانه‌ی داستان می‌توان به مصرف مشروبات الکی، سیگار و همچنین خودکشی مادر لیلی اشاره کرد که این موارد در دنیای کودکان معنادار نیست. تماشای این سریال برای نوجوانان زیر 15 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای نوجوانان 15 تا 17 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که سریال را با همراهی خانواده تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات مختلف مطرح‌شده در داستان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  مادر لیلی به دنبال تابلوی نگارگری معروف و مخصوصی می‌گردد که از نسل‌های گذشته به او به ارث رسیده و حالا گم‌شده است. او اعتقاد دارد که این تابلو نفرینی که خانواده‌شان را در برگرفته و مانع ازدواج و خوشبختی دخترهایش می‌شود را از بین می‌برد. او با فروش تمام املاکشان تابلو را به دست می‌آورد و وقتی متوجه تقلبی بودن آن می‌شود، قلبش می‌شکند و به زندگی‌اش پایان می‌دهد. لیلی در کودکی مادر خود را از دست می‌دهد. سال‌ها بعد لیلی به فکر حل معمای خانوادگی‌شان می‌افتد. او در تمام این سال‌ها مانند دوران کودکی، چیزهایی را می‌بیند و می‌شنود که دیگران نمی‌بینند و نمی‌شنوند. لیلی در سفرها و ماجراجویی‌هایش متوجه می‌شود کسی دقیقاً شبیه خودش هفتاد سال پیش زندگی می‌کرده است. به این ترتیب ایده‌ی جهان‌های موازی که پیش از این هم در ذهنش بود، قوت می‌گیرد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا به وجود دنیاهای موازی باور دارید؟ به نظر شما وجود دنیاهای موازی چه فوایدی دارد؟
  اگر حق انتخاب برای زندگی در گذشته و یا آینده را داشتید کدام یک را انتخاب می‌کردید؟ چرا؟
  به نظر شما موضوع نفرین نگارگری واقعیت داشت؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۲۴
  مدت زمان ۵۵
  کشور سازنده ایران
  استودیو Namava
  بازیگران پردیس احمدیه، حمید فرخ نژاد، مریلا زارعی
  سال انتشار ۱۴۰۱