نوراگامی

(Noragami)
thumbnail
۱۵ سال به بالا
۱۳ تا ۱۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمه و فانتزی درباره‌ی دختری با نیروهای فراطبیعی، دوستی او با اربابی جوان و تلاششان برای مبارزه با اشباح پلید

سال: 2014
  بررس فیلم: یکتا یونسی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  هیروی از شرایط جدیدی که برایش پیش آمده می‌ترسد. او در ابتدا به قدرت‌های یاتو اعتماد ندارد و نمی‌تواند حرف‌های او را باور کند، اما به تدریج حس دوستانه‌ای نسبت به او پیدا می‌کند و دست از لجبازی با او بر می‌دارد. یاتو و بقیه‌ی خدایان نسبت به انسان‌هایی که دچار افسردگی و ناامیدی هستند، همدلی کرده و تلاش می‎‌کنند امید به ادامه‌ی زندگی را در آن‌ها تقویت کنند. یاتو پر از آرزوست و برای رسیدن به خواسته‌هایش تلاش می‌کند، اما گاه توسط دوستانش مورد تمسخر قرار می‌گیرد و جدی گرفته نمی‌شود. برخی نوجوانان به جنس مخالف خود کشش دارند و سعی می‌کنند توجه آن‌ها را به خود جلب کنند. بین دوستان هیروی، فضایی امن و حمایتگرانه برقرار است.
  یاتو با اینکه یکی از خدایان قدرتمند محسوب نمی‌شود و خیلی وقت‌ها در مبارزات کم می‌آورد، با خوش‌فکری و استفاده از نیروهای خلاقش سعی می‌کند اوضاع را کنترل کند و تسلیم شرایط نشود. او با دوستان و دستیارانش رفتار خوب و حمایت‌گرانه‌ای دارد و در مقابل تمسخر آن‌ها با صبوری و آرامش برخورد می‌کند. هیروی از این شرایط جدیدی که برای بدن و روحش رخ داده، می‌ترسد، ولی در تلاش است تا با این موقعیت کنار بیاید و به جای ناراحتی، از فرصت‌های پیش آمده برای کمک به مردم استفاده کند. او شخصیتی فداکار و دلسوز دارد و برای کمک به بقیه حاضر است از خود گذشتگی کند. بین دوستان روابط خوبی برقرار است. آن‌ها در موقعیت‌های دشوار از هم حمایت می‌کنند و با کار تیمی با اشباح پلید مبارزه می‌کنند و اجازه نمی‌دهند نیروهای تاریک بر وجود انسان‌ها غلبه کرده و آن‌ها را به تسخیر خود در بیاورند.
  بین برخی از نوجوان احساسی عاطفی شکل می‌گیرد و با نگاه‌های معنادار و زبان بدن و تعریف از ظاهر هم، این احساس را بهم نشان می‌دهند. در مدرسه برخی نوجوان در مورد معشوقه‌های خود با هم صحبت می‌کنند. یاتو به محتوای ذهنی و احساسی یوکی متصل است و نوسانات احساسی یوکی نسبت به هیروی را متوجه می‌شود و گاهی با او در مورد بلوغ و کنترل احساسات جنسی صحبت می‌کند. در برخی موقعیت‌ها شخصیت‌های مرد نیمه‌برهنه هستند. در رستوران‌ها نیز نوشیدنی الکلی نشان داده می‌شود. مساله‌ی مرگ، جهان مردگان و خروج روح از بدن نیز به موضوعات جهان بزرگسالی متعلق است.
  در فیلم از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده است: احمق، بازنده، دیوانه، به دردنخور، بی‌مصرف و زشت. برخی دستیاران رفتاری تحکمی با یاتو دارند و او را مورد تمسخر قرار می‌دهند.
  خدایان و دستیارانشان با سلاح‌های مختلفی مثل شمشیر، خنجر و طناب‌های جادویی با اشباح مبارزه می‌کنند و آن‌ها را با ضربات سهمگین درهم می‌شکنند و گاه خود نیز زخمی می‌شوند. اشباح اغلب ظاهری ترسناک دارند و بدنبال شکار خدایان و تسخیر انسان‌ها هستند. هیروی برای نجات جان یاتو خود را جلوی اتوبوسی می‌اندازد و این حادثه باعث مرگ موقت او می‌شود. بعد از بهبود، هیروی دچار اختلالی می‌شود و مدام روح از بدنش خارج شده و او در حالتی نیمه‌مرده و نیمه‌زنده و در معرض شکار توسط اشباح پلید قرار می‌دهد. دستیاران خدایان ارواح جوان و نوجوانی هستند که در گذشته مرده‌اند. برخی اشباح بر انسان‌ها غلبه کرده و آن‌ها را به سوی خودکشی سوق می‌دهند. در صحنه‌ای نیز خون ریخته شده در اثر مرگ فردی زیر قطار نشان داده می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  نوراگامی سریالی انیمه ساخته شده بر اساس مانگایی به همین نام اثر آدا چیتوکا است که درباره‌ی اربابی جوان به نام یاتو و دوستی‌اش با دختری نوجوان به نام هیروی است که پس از تصادفی، دچار اختلالی شده و مدام روح از بدنش جدا می‌شود و اشباحی پلید را در شهر می‌بیند و در معرض شکار توسط آن‌هاست. یاتو در تلاش است تا هیروی را از این وضعیت نجات بدهد، ولی چون دستیاری ندارد، قدرتش موقتا کم است. آن‌ها به‌زودی با روحی نوجوان به نام یوکی آشنا می‌شوند و تیمی را برای مبارزه با اشباح و محافظت از انسان‌ها تشکیل می‌دهند. یاتو با اینکه از خدایان قدرتمند محسوب نمی‌شود، اما با خوش‌فکری و استفاده از نیروهای خلاقش سعی می‌کند اوضاع را تحت کنترل در بیارود و تسلیم شرایط نشود. هیروی از این شرایط جدیدی که برای بدن و روحش رخ داده می‌ترسد، ولی در تلاش است تا با این موقعیت کنار بیاید و به جای ناراحتی، از فرصت‌های پیش آمده برای کمک به مردم استفاده کند. بین دوستان روابط خوبی برقرار است. آن‌ها در موقعیت‌های دشوار از هم حمایت می‌کنند و با کار تیمی با اشباح پلید مبارزه می‌کنند. سریال پیام‌آور قدرت خوبی و اهمیت زندگی و پیروزی نیروهای مثبت بر پلیدی‌ها و نیروهای منفی است و پیوندهای دوستانه و عاطفی را عاملی مهم برای مقابله با شرایط سخت و موفقیت‌های فردی و جمعی معرفی می‌کند.
  در سریال موقعیت‌هایی از خشونت وجود دارد؛ خدایان و دستیاران‌شان با اشباح پلید، با استفاده از سلاح‌های مختلفی مثل شمشیر، خنجر و طناب‌های جادویی، مبارزه می‌کنند که گاه خود نیز زخمی می‌شوند. اشباح اغلب ظاهری ترسناک دارند و بدنبال شکار خدایان و تسخیر انسان‌ها هستند. هیروی برای نجات جان یاتو خودرا جلوی اتوبوسی می‌اندازد و این حادثه باعث مرگ موقت او می‌شود. بعد از بهبود، او دچار اختلالی شده و مدام روح از بدنش خارج و او در حالتی نیمه‌مرده و نیمه‌زنده و در معرض شکار توسط اشباح پلید قرار می‌دهد. برخی اشباح به انسان‌ها غلبه کرده و آن‌ها را به سوی خودکشی سوق می‌دهند. بین برخی نوجوان احساسی عاطفی شکل می‌گیرد و با نگاه‌های معنادار و زبان بدن و تعریف از ظاهر هم، این احساس را بهم نشان می‌دهند. در مدرسه برخی از نوجوانان در مورد معشوقه‌های خود با هم صحبت می‌کنند. یاتو به محتوای ذهنی و احساسی یوکی متصل است و گاهی با او در مورد بلوغ و کنترل احساسات جنسی صحبت می‌کند. در برخی موقعیت‌ها شخصیت‌های مرد نیمه‌برهنه نشان داده
  می‌شوند . در رستوران‌ها نیز با نوشیدنی الکلی پذیرایی می‌شود. مساله‌ی مرگ و جهان مردگان و خروج روح از بدن نیز به موضوعات جهان بزرگسالی متعلق است. از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی نیز در فیلم استفاده شده است.

  چکیده داستان

  خدایان در دنیای زنده‌‌ها با اشباح پلید مبارزه می‌کنند تا جان انسان‌ها را نجات دهند. یکی از این خدایان پسری جوان به نام یاتو است که روزی توسط دختری به نام هیروی از تصادف نجات پیدا می‌کند، اما هیروی در اثر ضربه‌ی تصادف، وضعیتی دوگانه پیدا کرده است و مدام روح از بدنش جدا می‌شود و در این لحظه بدنش به خواب می‌رود. این شرایط او را در معرض خطر شکار توسط هیولاها قرار داده است. یاتو به کمک دستیار جدیدش، یوکی قرار است هیروی را از این وضعیت نجات دهد. در هر قسمت‌ آن‌ها وارد ماجراجویی‌های مختلفی می‌شوند تا با اشباح مبارزه کنند و به هیروی کمک کنند تا بتواند به دنیای شیگان یعنی دنیای زنده‌ها بازگردد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما، چه چیزی باعث می‌شود که افراد دچار افسردگی و ناامیدی شوند؟ برای جلوگیری از این وضعیت چطور می‌توان از سلامت ذهن و روان خود مراقبت کرد؟
  مهمترین آرزوی شما چیست؟ فکر می‌کنید راه رسیدن به آرزوها از چه مسیری باید طی شود؟ فرق هدف و آرزو چیست؟ فکر می‌کنید می‌شود هدف داشت، ولی آرزو نداشت؟ یا آرزو داشت، ولی هدفی نداشت؟
  از بین قصه‌ها و افسانه‌هایی که شنیده‌اید، کدام‌یک را بیشتر دوست دارید و بر شما اثر گذاشته است؟ می‌توانید با مرور آن افسانه، علت اثرگذاری آن را بر ذهن خود کشف کنید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۲
  تعداد قسمت ها تا کنون ۲۵
  کارگردان Kotaro Tamura
  رتبه MPAA TV-۱۴
  مدت زمان ۲۴
  کشور سازنده ژاپن
  استودیو Bones
  بازیگران مایا اوچیدا، هیروشی کامیا، یوکی کاجی
  سال انتشار ۲۰۱۴