نون و پنیر و پسته

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و روایتگر قصه‌های عامیانه برای کودکان، با هدف آموزش مهارت‌های زندگی و اصول تربیتی و اخلاقی

سال: 1387
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  روابط حیوانات با هم و شیطنت‌ها و بازی‌هایشان برای کودکان قابل ارتباط‌اند. بعضی مسائلی که برایشان پیش می‌آید، مثل رقابت، دوستی، ترس، و ارتباط با بزرگ‌ترها، موضوعات معناداری در جهان کودکان‌اند؛ هرچند به عموم این موضوعات از منظر بزرگسالانه پرداخته شده است.
  عموم حیوانات رفتار دوستانه و محترمانه‌ای با هم دارند و در موقعیت‌های سخت یکدیگر را تنها نمی‌گذارند. تلاش و مسئولیت‌پذیری در رفتار بیش‌تر شخصیت‌ها مشاهده می‌شود.
  گاهی از کلمات توهین‌آمیز استفاده شده: سیاه سوخته، تنبل، پر رو. لحن تمسخرآمیز یا خشن هم در قسمت‌های مختلف شنیده می‌شود.
  کودکان در خلال داستان‌ها با اسامی حیوانات مختلف و بعضی از ویژگی‌هایشان آشنا می‌شوند. همچنین، به موضوعاتی مثل باور به توانایی‌های شخصی، توانایی رویارویی با مسائل و حل آن‌ها، و همدلی و همکاری با دیگران پرداخته می‌شود.
  گاهی برای شخصیت‌ها اتفاقاتی می‌افتد که ممکن است کوچک‌ترها را بترساند؛ مثلاً بره‌ها گم می‌شوند یا لک‌لکی می‌خواهد قورباغه‌ای را بخورد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که با تکنیک کات‌اوت و با اقتباس از کتاب «سی شب سی قصه» نوشته‌ی مژگان شیخی ساخته شده، از زبان یک راوی برای کودکان روایت می‌شود. راوی در هر قسمت قصه‌ای را درباره‌ی حیوانات مختلف و موقعیت‌هایی که با آن‌ها مواجه می‌شوند، برای کودکان تعریف می‌کند و شخصیت‌ها هم نقش‌های خودشان را ایفا می‌کنند. قصه‌ها با هدف آموزش مهارت‌های فردی و اجتماعی زندگی، مثل مراقبت از خود، احترام به دیگران و دوستی و تلاش برای رسیدن به هدف ساخته شده‌اند. به موضوعات اخلاقی و تربیتی مثل راستگویی، توجه به حرف بزرگ‌ترها یا دوری از تنبلی هم پرداخته شده است. در پایان عموم قصه‌ها، نتیجه‌ای اخلاقی و تربیتی گرفته می‌شود.
  رویکرد این سریال در آموزش ادب و اخلاق و مهارت‌های زندگی غیرمستقیم است اما عموم قصه‌ها رویکردی سرزنش‌آمیز دارند؛ به این معنی که می‌خواهند با قرار دادن کودکان در موقعیت‌های داستانی و مواجه کردن‌شان با پیامدهای رفتارهای نادرست، آن‌ها را متوجه اشتباهات‌شان کنند. به همین دلیل، گاهی ارتباط شخصیت‌ها با هم همراه با سرزنش یا تمسخر است. گاهی هم بنا به موضوع داستان، شخصیت‌ها در وضعیت‌های ترسناکی قرا می‌گیرند، مثلاً گم می‌شوند؛ موضوعی که ممکن است برای کوچک‌ترها آزاردهنده باشد. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۵ سال این سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا در صورت نیاز فرصت داشته باشند با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  حیوانات مختلفی در هر قسمت با ماجرایی روبه‌رو می‌شوند و تلاش می‌کنند با کمک هم مسئله‌ای را که برایشان پیش آمده حل کنند. آن‌ها در خلال حل این مسائل، چیزهای تازه‌ای درباره‌‌ی خود و دیگران یاد می‌گیرند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  امروز چه مسئله‌ای برای حیوانات پیش آمد؟ آن‌ها چگونه مسئله را حل کردند؟
  به نظر شما بدون کمک و حمایت دیگران می‌شود همه‌ی مسئله‌ها را حل کرد؟ شما تا به حال با مسئله‌ای مواجه شده‌اید که به کمک بقیه نیاز داشته باشید؟
  کتاب «سی شب سی قصه» را خوانده‌اید؟ دوست دارید بزرگ‌تری آن‌ را برای شما بخواند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۸
  سال انتشار ۱۳۸۷