نیسان آبی

thumbnail
۱۷ سال به بالا
۱۵ تا ۱۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی درام درباره‌ی دو دوست قدیمی و علاقه‌ی شان به ماشین نیسان، تلاش برای داشتن زندگی مرفه و روبه‌رو شدن با چالش‌های زندگی چون فقر، عشق و وفاداری

سال: 1400
  بررس فیلم: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  جمشید به اتومبیلش که یک نیسان آبی است علاقه خیلی زیادی دارد. جمشید و رضا دو دوست قدیمی هستند و رابطه‌ی دوستانه‌ای باهم دارند. تماشای تلاش این دو فرد برای حفظ دوستی با وجود سختی‌ها برای کودکان و نوجوانان قابل درک است. اعضای دو خانواده در این سریال رابطه‌ی صمیمی باهم دارند و در موقعیت‌های دشوار با اعتماد به یکدیگر به هم کمک می‌کنند. پری به دلیل تفاوت ظاهری‌اش با زری و آسیبی که در کودکی به چشمم واردشده است همیشه چشم‌بند می‌بندد و از این موضوع خجالت می‌کشد. زری برای همدردی کردن با خواهرش مانند او چشم‌بند می‌بندد.
  جمشید و رضا هر دو علاقه‌ی زیادی به خانواده و فرزندانشان دارند، به آن‌ها توجه می‌کنند و رفتاری حمایت‌گرانه دارند. رضا با ازخودگذشتگی بارها در موقعیت‌های دشوار به جمشید و خانواده‌اش کمک می‌کند. جمشید بعد از متوجه شدن اشتباهاتش معذرت‌خواهی می‌کنند و درصدد جبران بر می‌آید. جمشید و رضا با وجود تفاوت مالی همچنان از یکدیگر حمایت می‌کنند. سایر شخصیت‌های داستان هم مجموعه‌ای ویژگی‌های منفی و مثبت را در خود دارند.
  جمشید در داستان به همسرش خیانت می‌کند و با پنهان‌کاری و دروغ سعی در مخفی کردن این موضوع دارد. رضا به دلیل اعتیاد و جمشید به دلیل درگیری‌های فیزیکی بارها به زندان می‌افتند. رضا تریاک مصرف می‌کند و صحنه‌ی آمپول زدن نمایش داده می‌شود. زری بعد از خیانت جمشید افسرده می‌شود.
  در طول سریال بارها از کلمات و عبارات توهین‌آمیز و نامناسب در قالب طنز استفاده‌شده است . کلماتی مانند؛ تو گاوی، دسته خر، بی‌شعور، فضول و خیانت‌کار. همچنین در سریال از شوخی‌های جنسی زیادی استفاده می‌شود. پری با رفتاری خشن و همراه با توهین و تحقیر با همسرش رضا صحبت می‌کند و او را به دلیل مشکلات مالی و عدم توانایی‌اش مسخره می‌کند. رضا در هر موقعیتی دروغ می‌گوید.
  در بخشی از فضای سریال، دو خانواده به کشور ترکیه مهاجرت می‌کنند. نوع زندگی در این کشور، پوشش و جاذبه‌های توریستی در صحنه‌های سریال نمایش داده می‌شود.
  جمشید بر سر جای پارک ماشینش با افراد زیادی زدوخورد می‌کند و به زندان می‌رود. رضا گردنبند همسر خود را می‌دزدد تا قسط نیسان آبی را پرداخت کنند. پری با رفتاری تند همراه با تحقیر و کتک با همسرش برخورد می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  نیسان آبی سریالی با درون‌مایه‌ی درام و کمدی است. داستان درباره‌ی دو دوست قدیمی به نام‌های جمشید و رضا است که تصمیم می‌گیرند با دو خواهر ازدواج کنند تا هرگز از هم جدا نشوند. جمشید علاقه‌ی زیادی به ماشین نیسان خود دارد. با گذر سال‌ها و فراز و نشیب‌های متعدد جمشید و رضا بارها روانه‌ی زندان می‌شوند و دوباره به زندگی بازمی‌گردند. تا اینکه جمشید با برنده شدن در قرعه‌کشی زندگی جدیدی و مرفهی را تجربه می‌کنند. دو دوست همراه خانواده‌های خود عازم کشور ترکیه می‌شوند، اما چالش‌های زندگی مشترک و موضوعاتی چون دوستی، وفاداری و خیانت زندگی آن‌ها را دگرگون می‌کند. دوستی و رابطه‌ی صمیمی جمشید و رضا از ویژگی‌های مثبت این سریال است. هر دو دوست در موقعیت‌های متعددی ازخودگذشتگی نشان می‌دهند و با اعتماد به یکدیگر در سختی‌ها و شادی‌ها کنار هم هستند. جمشید و رضا هر دو خانواده دوست هستند و توجه زیادی به فرزندان خود دارند.
  همراه با محتوای داستان صحنه‌هایی از ترس و خشونت نیز در داستان وجود دارد؛ افراد بر سر ماشین باهم دعوا می‌کنند، به هم توهین می‌کنند، به زندان می‌افتند، پری با لحن تحقیرآمیزی با همسرش صحبت می‌کنید و او را به دلیل نداشتن پول کافی سرزنش می‌کند، جمشید به همسرش خیانت می‌کند و صحنه‌هایی از سیگار کشیدن و مصرف تریاک در سریال نمایش داده می‌شود. در طول سریال شوخی‌هایی با مضامین جنسیتی در قالب طنز استفاده می‌شود که مربوط به دنیای بزرگ‌سالان است. تماشای این سریال برای نوجوانان کوچک‌تر از 15 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای نوجوانان 15 تا 17 سال نیز با همراهی والدین پیشنهاد می‌شود تا هم احساس امنیت کنند و هم در صورت نیاز امکان گفت‌وگو داشته باشند.

  چکیده داستان

  جمشید و رضا، دو دوست قدیمی هستند که عاشق دو خواهر به نام‌های زری و پری می‌شوند و باهم ازدواج می‌کنند. جمشید علاقه‌ی عجیبی به جمشید هاشم‌پور و نیسان آبی‌اش دارد. جمشید با کار کردن روی نیسان، به سختی زندگی‌اش را می‌گذراند. رضا هم به دنبال شغل بهتری می‌گردد تا وضعیت مالی خود را متحول کند. برنده شدن یک اتومبیل در قرعه‌کشی، زندگی جمشید را در یک شب تغییر می‌دهد. وضعیت مالی او کاملاً تغییر کرده، مرفه می‌شود و حال او سبک زندگی مجلل‌تری را انتخاب می‌کند. این دو دوست، دائماً درگیر ماجراها و اتفاقات مختلفی می‌شوند که تلخ و شیرین است. اتفاقاتی که حول محور مضامینی چون پول، عشق، وفاداری و خانواده می‌گردند و در تمام این داستان‌ها نیسان آبی حضور همیشگی دارد و راوی سریال است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چه موضوعی باعث تغییر رفتار جمشید با همسرش شد؟
  داشتن دوستی صمیمی مانند رضا چه فوایدی دارد؟
  به نظر شما جمشید و رضا چه راه‌های دیگری برای پول‌دار شدن دارند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۲۰
  مدت زمان ۶۰
  کشور سازنده ایران
  استودیو Honar Aval، HA International
  بازیگران بهناز جعفری، حسین یاری، یکتا ناصر
  سال انتشار ۱۴۰۰