نیکا و داداشی

(Stella and Sam)

thumbnail
۴ سال به بالا
۳ تا ۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی زندگی روزمره‌ی یک خواهر و برادر ۹ و ۴ ساله و تجربه‌ها و یادگیری‌های روزمره‌ی آن‌ها کنار هم و دوستان‌شان

سال: 2010
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تجربه‌های روزمره‌ی نیکا و نیک و موقعیت‌هایی که با آن‌ها مواجه می‌شوند، دربردارنده‌ی مجموعه‌ی موقعیت‌هایی است که خردسالان تجربه می‌کنند. بازی و شیطنت، دوستی، روابط خواهری و برادری، چالش‌ها و ناکامی‌های معمول در زندگی خردسالان، کنجکاوی و شگفتی، همگی در جهان کودکان خردسال همذات‌پندارانه و معنادارند.
  نیکا کنجکاو، سرزنده و جستجوگر است، با دیگران محترمانه رفتار می‌کند و نسبت به برادر کوچک‌ترش حمایتگر و مهربان است. او از هر فرصتی برای کمک به نیک و خوشحال کردن او استفاده می‌کند، به سؤال‌های او پاسخ می‌دهد و وقتی نیک می‌ترسد او را آرام می‌کند. نیک کنجکاو و بازیگوش و در عین حال مهربان و دوست‌داشتنی است. او مشتاق یاد گرفتن است و همیشه کلی سؤال دارد. ارتباط او با نیکا محترمانه است. او از نیکا چیزهای زیادی یاد می‌گیرد و همیشه از این بابت از او قدردانی می‌کند.
  این سریال برای کودکان خردسال، آموزش‌های ساده و مفیدی در مورد طبیعت و زندگی دارد؛ گیاهان، جانوران، شمردن، و فعالیت‌های ساده‌ی روزانه مثل ساختن کاردستی، از موضوعات پرتکرار در هر قسمت‌اند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  نیکا و داداشی با نام اصلی استلا و ساشا، یک سریال انیمیشنی دوبعدی است که زندگی روزمره‌ی خواهر و برادری ۹ و ۴ ساله را به تصویر می‌کشد که در دوبله‌ی فارسی، نیکا و نیک نام گرفته‌اند. داستان‌های این سریال با اقتباس از سری داستان‌های استلا و سَم، نوشته‌ی ماری لوییس گِی نوشته شده‌اند و در عین سادگی و جذابیت، پیرامون موقعیت‌هایی رخ می‌دهند که عموم کودکان در این سنین تجربه می‌کنند. نیکا و نیک در قسمت‌های مختلف، در مورد طبیعت، جانوران و گیاهان، دوستی، احترام، قدردانی و بسیاری از موقعیت‌ها و تجربه‌های روزمره چیزهایی یاد می‌گیرند. چالش‌ها و ناکامی‌هایی که نیکا و نیک با آن‌ها مواجه می‌شوند ساده و کوچک‌اند و به‌راحتی و با کمی تلاش برطرف می‌شوند و حس خوب حل مسئله و نتیجه گرفتن از تلاش را به مخاطب منتقل می‌کنند. رابطه‌ی صلح‌آمیز و حمایتگرانه‌ی نیکا و نیک نیز احساس امنیت و آرامش را برای کودکان به ارمغان می‌آورد.
  ترس و خشونت در سریال دیده نمی‌شود ولی در ارتباط نیکا و نیک بعضی آموزش‌های نادرست دیده می‌شود که چون نیکا خواهر بزرگ‌تر است و از نظر نیک، هرچه او می‌گوید درست است، این آموزش‌ها ممکن است برای مخاطبان خردسال هم باورپذیر باشند؛ برای مثال نیکا به نیک می‌گوید اگر فرشته‌ی شب را ببیند و آرزو کند، حتماً آرزویش برآورده می‌شود یا اگر دعا کند، خورشید طلوع می‌کند. طول مدت هر قسمت هم ممکن است برای کودکان کوچک‌تر کمی طولانی و کسل‌کننده باشد. پیشنهاد می‌شود کودکان زیر ۴ سال آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد موضوعاتی که نیکا به نیک آموزش می‌دهد یا در مورد اتفاقات هر قسمت با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  داستان‌های این سریال درباره‌ی خواهر و برادری به نام‌های نیکا و نیک است. نیکا به نظر ۹ ساله می‌رسد و برادر کوچکش، نیک، ۴ ساله است. آن‌ها در خانه‌شان در یک فضای روستایی زندگی می‌کنند که در دل طبیعت قرار دارد. حضور والدین نیکا و نیک در داستان‌ها غیرمستقیم است و کودکان گاهی در مورد آن‌ها صحبت می‌کنند. در هر قسمت، نیکا و نیک با یک موضوع معمولی و رایج در زندگی کودکان روبه‌رو می‌شوند و با همراهی هم و دوستان‌شان داستان را پیش می‌برند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ارتباط نیکا و نیک را دوست دارید؟ اگر جای نیک بودید دوست داشتید خواهر بزرگ‌تان با شما چگونه رفتار کند؟
  نیک چه چیزهای تازه‌ای در این قسمت یاد گرفت؟
  فضای زندگی نیکا و نیک چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با فضای زندگی شما دارد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  مدت زمان ۱۱
  سال انتشار ۲۰۱۰