نیکو و شمشیر نورانی

(Niko and the Sword of Light)

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و اکشن درباره‌ی پسربچه‌ای قهرمان با شمشیری جادویی و تلاش او و دوستانش برای نجات سرزمین‌شان از سلطه‌ی جادوگر تاریکی

سال: 2017
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ماجراجویی‌های نیکو و دوستانش و مبارزه‌ِ‌ی نیکو با تاریکی می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد؛ هرچند موضوع اصلی داستان که مبارزه با شرارت و نجات مردم و سرزمین است، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست و بیشتر به دنیای نوجوانان و دغدغه‌های آن‌ها ارتباط پیدا می‌کند. این‌که نیکو با وجود سن کم و جثه‌ی کوچکش می‌تواند از پس موقعیت‌های دشوار بربیاید، می‌تواند برای بسیاری از کودکان همذات‌پندارانه باشد و به آن‌ها کمک کند تا به خود و توانایی‌هایشان باور داشته باشند.
  نیکو بااراده و شجاع است و برای رسیدن به هدفش مصمم و استوار. او با وجود سن کمی که دارد، همه‌ی تلاشش را می‌کند تا به مردم و سرزمینش کمک کند. نیکو روحیه‌اش را از دست نمی‌دهد و در همه‌ی موقعیت‌های سخت، پرانرژی و باانگیزه است. لیرا همراه و حمایتگر است و هر کاری که در توان دارد، برای کمک به نیکو و سرزمینش انجام می‌دهد. او جان خودش را به خطر می‌اندازد و با وجود این‌که برایش خطرناک است، از حالت شبح به حالت انسان تغییر وضعیت می‌دهد تا جان نیکو را نجات دهد؛ هرچند همه‌ی این کارها برای نجات سرزمین است.
  موضوع مبارزه با نیروهای شرور و نجات مردم و سرزمین از شرارت و بدی و قرار گرفتن کودک در جایگاه مبارز، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست و ممکن است در آن‌ها اضطراب مواجهه با پلیدی و احساس مسئولیت زودرس و نابهنگام برای مبارزه با ظلم و نجات دیگران را به وجود آورد.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز و خشنی استفاده شده: خبیث، پلید، کله‌شق، کور که نیستم، جونور. شخصیت‌ها در همه‌ی قسمت‌ها با دشمنانشان با لحنی خشن و تهدیدآمیز حرف می‌زنند و مدام یکدیگر را تهدید به نابودی می‌کنند.
  در طول سریال، بین نیکو و موجوداتی عجیب و غریب با ظاهری وحشتناک و رفتارهایی خشن، درگیری پیش می‌آید و بارها نیکو و همراهانش در معرض آسیب و حتی مرگ قرار می‌گیرند ولی همه‌ی اتفاقات ختم به خیر می‌شوند و کسی آسیبی نمی‌بیند. نیکو شمشیری جادویی دارد که با آن می‌تواند امواج شوک‌آور وارد کند یا طرف مقابل را آتش بزند. در همه‌ی قسمت‌ها صحبت از موجودات نفرین‌شده، طلسم، جادو، سیاهچال بی‌نهایت یا رودخانه‌ی اسید می‌شود و شخصیت‌ها با همه‌ی این‌ها درگیر می‌شوند. جادوگری شیطان‌صفت بر دنیا تسلط دارد و موجودات تحت سلطه‌ی او با ظاهری خشن و مواد چسبنده‌ای که از دهان‌شان خارج می‌شود، قهرمانان داستان را تهدید به مرگ می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی که با اقتباس از کتاب کمیکی با همین نام ساخته شده، درباره‌ی پسربچه‌ای به نام نیکو است که به عنوان آخرین قهرمانی که می‌تواند جادوگر تاریکی را از بین ببرد، باید به آتشفشان نفرین‌شده سفر کند و با شمشیر جادویی‌اش که از جنس نور است، به سلطه‌ی تاریکی بر جهان پایان دهد و نور و روشنایی را برای مردم و سرزمینش به ارمغان بیاورد. او در این سفر از راهنمایی‌های دختری چهارده ساله به نام لیرا که او نیز گرفتار جادوی تاریکی است و صدها سال است در همین سن مانده، کمک می‌گیرد. نیکو و لیرا با همراهی دو شخصیت دیگر، در هر قسمت با هیولاهایی ترسناک و خشن مبارزه می‌کنند و با شجاعت و استقامت تلاش می‌کنند بر تاریکی پیروز شوند. شمشیر جادویی نیکو که لیرا به او داده، مهم‌ترین ابزار آن‌ها در مقابل نیروهای تاریکی است. این سریال بر اهمیت از خودگذشتگی برای رسیدن به هدفی بزرگ‌تر تأکید می‌کند و با کشیدن مرزی روشن میان تاریکی و روشنایی، نشان می‌دهد که در نهایت، نور بر تاریکی پیروز می‌شود.
  در طول سریال، بین نیکو و موجوداتی عجیب و غریب با ظاهری وحشتناک و رفتارهایی خشن، درگیری پیش می‌آید و بارها نیکو و همراهانش در معرض آسیب و حتی مرگ قرار می‌گیرند ولی همه‌ی اتفاقات ختم به خیر می‌شوند و کسی آسیبی نمی‌بیند. در همه‌ی قسمت‌ها صحبت از موجودات نفرین‌شده، طلسم، جادو، سیاهچال بی‌نهایت یا رودخانه‌ی اسید می‌شود و شخصیت‌ها با همه‌ی این‌ها درگیر می‌شوند. همچنین، بیشتر قسمت‌ها در وضعیت تعلیق و با احتمال حمله‌ی موجودات شرور و آسیب دیدن قهرمان‌ها به پایان می‌رسند و کودک باید تا قسمت بعدی منتظر روشن شدن وضعیت آن‌ها بماند. موضوع مبارزه با نیروهای شرور و نجات مردم و سرزمین از شرارت و بدی و قرار دادن کودک در جایگاه مبارز، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست و ممکن است در آن‌ها اضطراب مواجهه با پلیدی و احساس مسئولیت زودرس و نابهنگام برای مبارزه با ظلم و نجات دیگران را به وجود آورد. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  تاریکی بر سرزمین کوروندال سایه افکنده و مردم منتظر آخرین قهرمان‌اند تا با تاریکی مبارزه کند و روشنایی را به سرزمین‌شان برگرداند؛ آخرین قهرمان، پسربچه‌ای به نام نیکو است. او با شمشیر جادویی‌اش که از نور است و با راهنمایی‌های فرمانروای کوروندال که دختری چهارده ساله به نام لیراست، باید به آتشفشان نفرین‌شده سفر کند و جادوگر شروری به نام نار اِست را شکست دهد تا مردم سرزمینش از زندان جادویی او رها شوند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان چه چیزی نیکو را تبدیل به قهرمان کرده است؟ او چه ویژگی‌هایی دارد که می‌توان آن‌ها را به دست آورد؟
  فکر می‌کنید چرا فیلم‌ها و سریال‌هایی که به موضوع مبارزه و نجات دنیا می‌پردازند این‌قدر زیاد تولید می‌شوند؟ چرا برای کودکانی با سن کم تولید می‌شوند؟ به نظر شما چقدر لازم است کودکان به مبارزه فکر کنند؟
  بعد از تماشای این سریال چه احساسی دارید؟ دوست دارید چکار کنید؟ چه چیزی در این سریال را دوست دارید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","اکشن"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","اکشن"]
  مدت زمان ۲۴
  سال انتشار ۲۰۱۷