نیک و نیکو

(Maya the Honey Bee)

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمه و ماجراجویانه درباره‌ی یک بچه‌زنبور عسل، خروج او از کندو و ماجراجویی‌های همیشگی‌اش در کنار سایر حشرات، همراه با تجربه‌ی استقلال و مسئولیت‌پذیری

سال: 1975
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تجربه‌های نیکو، کنجکاوی و اشتیاق او برای کشف و یادگیری، ترس‌ها و چالش‌هایش، مسائلی که با آن‌ها مواجه می‌شود، دوستی‌اش با نیک و بقیه‌ی حشرات، و ماجراجویی‌های همیشگی آن‌ها در کنار هم، همگی می‌توانند در دنیای کودکان همذات‌پندارانه و معنادار باشند.
  نیکو کنجکاو و جستجوگر است. او علاقه‌هایش را خوب می‌شناسد و وقتی مشتاق کشف و پیدا کردن چیزهای تازه است، کسی نمی‌تواند جلوی او را بگیرد. او در عین این‌که مستقل و ماجراجوست، برای دیگران، از جمله برای بزرگ‌ترهایی که او را محدود می‌کنند، احترام قائل است و همیشه در تلاش است به آن‌ها کمک کند. نیکو در موقعیت‌های مختلف، در کنار دنبال کردن کنجکاوی‌های شخصی‌اش، حواسش به اطرافیان هم هست و از خود، مهربانی و مسئولیت‌پذیری نشان می‌دهد. بقیه‌ی شخصیت‌های اصلی سریال هم مهربان و حمایتگرند و روابط‌شان با هم دوستانه و همراه با احترام است. آن‌ها نسبت به مسائل هم حساس‌اند و وقتی کسی به دردسر می‌افتد، برای کمک به او تمام تلاش‌شان را می‌کنند.
  بنا به مناسبات میان زنبورهای عسل، ملکه‌ای در کندو هست که حکمرانی می‌کند و گاهی خطاکاران را به زندان می‌اندازد.
  به‌ندرت از کلمات توهین‌آمیزی مثل احمق استفاده شده است.
  کودکان در فضای داستان با طبیعت و حشرات مختلف، شیوه‌ی زندگی آن‌ها، غذا و دشمنان‌شان و بعضی از خطراتی که آن‌ها را تهدید می‌کند آشنا می‌شوند. آن‌ها همچنین به کنجکاوی و پیگیری دغدغه‌ها و سؤالات‌شان ترغیب می‌شوند.
  در بعضی از قسمت‌ها برای نیکو یا دیگر حشرات خطراتی پیش می‌آید که همگی به خیر می‌گذرند؛ مثلاً در تار عنکبوت گرفتار می‌شوند یا در رودخانه می‌افتند. نیکو در زندان زنبورهای قرمز می‌افتد و می‌فهمد آن‌ها قصد حمله به کندو را دارند. او و دیگر زنبورها برای دفاع از کندو با زنبورهای قرمز مبارزه می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمه‌ی سریالی که با اقتباس از کتاب ماجراجویی‌های زنبوری به نام مایا ساخته شده و در فارسی، نیک و نیکو نام گرفته، درباره‌ی بچه‌زنبور عسلی به نام نیکو (مایا) است که دوست ندارد مثل بقیه‌ی بچه‌ها، تا وقتی بزرگ می‌شود منتظر خروج از کندو بماند. او روزی، برخلاف قوانین کندو، از آن‌جا خارج می‌شود و ماجراجویی‌هایش در طبیعت را آغاز می‌کند. نیکو در طبیعت با اتفاقات مختلفی روبه‌رو می‌شود و هیجانات و خطرات زیادی را تجربه می‌کند و از مسیر این اتفاقات، تجربه‌های بی‌نظیری در ارتباط با دیگر موجودات و پدیده‌های طبیعی به دست می‌آورد. او در عین این‌که به دنبال کنجکاوی‌های شخصی‌اش می‌رود، نسبت به محیط پیرامونش و نیز نسبت به دیگر موجودات، احساس مسئولیت می‌کند و تلاش می‌کند به آن‌ها در حل مسائل‌شان کمک کند. در نهایت، نیکو نتیجه‌ی تلاش‌ها و تجربه‌هایی که جمع کرده را می‌بیند و معلم بچه‌زنبورهای کندو می‌شود. اما او مثل بقیه‌ی معلم‌ها نیست؛ او به بچه‌زنبورها در دل طبیعت آموزش می‌دهد.
  گاهی در طبیعت برای حشرات، از جمله برای نیکو خطراتی پیش می‌آید؛ مثلاً در تار عنکبوت می‌افتند یا توسط حشرات قوی‌تر شکار می‌شوند ولی همه‌ی این اتفاقات ختم به خیر می‌شوند. همچنین، این موضوع که نیکو بدون اجازه از کندو فرار می‌کند و نیز این که روحیه‌ی بسیار سرکش و ماجراجویی دارد، ممکن است برای کوچک‌ترها آموزه‌ی مناسبی نباشد و خوب است بزرگ‌ترها از فرصت تماشای این کارتون برای گفتگو در مورد این موضوعات استفاده کنند. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از 5 سال این سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  نیکو زنبور عسل کوچکی است که با دیگر بچه‌زنبورها در کندویی بزرگ به دنیا آمده است. او که دوست دارد از همه چیز سر دربیاورد، می‌خواهد از کندو خارج شود و به ماجراجویی در طبیعت بپردازد اما چون بچه است، اجازه‌ی این کار را ندارد. روزی سرانجام صبرش تمام می‌شود و یواشکی از کندو فرار می‌کند. نیکو در یکی از ماجراجویی‌هایش در دام زنبورهای قرمز می‌افتد و آن‌جا متوجه می‌شود زنبورهای قرمز قصد حمله به کندوی زنبورهای عسل را دارند. او با وجود این‌که مدت‌هاست به کندو نرفته و می‌داند ممکن است به‌خاطر سرکشی از دستورات ملکه و فرار از کندو مجازات شود، تصمیم می‌گیرد به آن‌جا برگردد و همه را از حمله‌ی زنبورهای قرمز آگاه کند. بعد از پیروزی بر زنبورهای قرمز، او از طرف ملکه به عنوان معلم بچه‌زنبورها انتخاب می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه چیزهایی در این کارتون برایتان جالب‌اند؟ ماجراجویی‌های نیکو، روابط او با دیگر حشرات یا دوستی‌اش با نیک را دوست دارید؟
  به نظرتان نیکو چگونه می‌توانست بزرگ‌ترهای کندو را راضی کند که به او اجازه دهند از آن‌جا خارج شود؟ در مورد این که او بدون اجازه از کندو خارج شد چه فکر می‌کنید؟
  می‌دانید این کارتون قدیمی است؟ چه تفاوت‌هایی با کارتون‌های امروزی دارد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  مدت زمان ۲۳
  سال انتشار ۱۹۷۵