هایدی، دختر آلپ

(Heidi, Girl of the Alps)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمه و درام درباره‌ی دختری کنجکاو و مهربان، زندگی او همراه پدربزرگش در کوهستان و ماجراجویی‌های روزمره‌ی او و دوستانش

سال: 1974
  بررس فیلم: نیکو علیپور

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  هایدی به‌خاطر از دست دادن پدر و مادرش به کوهستان رفته تا با پدربزرگش زندگی کند. او هر روز اوقاتش را به همراه دوست صمیمی و حیوانات کوهستان می‌گذراند و با تجربه کردن، درباره‌ی زندگی در کوهستان و طبیعت می‌آموزد. سریال هایدی سرشار از لحظه‌های تلخ و شیرین کودکانه است و برای کودکان فرصتی فراهم می‌کند تا زندگی را از دریچه‌ی نگاه هایدی تجربه کنند.
  هایدی دختری خوش‌قلب، کنجکاو و مهربان است که اطرافیانش را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. او در کارهای خانه به پدربزرگش کمک می‌کند و به او احترام می‌گذارد. هایدی به دوستانش اهمیت فراوان می‌دهد و وقتی متوجه اشتباهاتش می‌شود، برای جبران آن‌ها تلاش می‌کند. او همچنین حیوانات را دوست دارد و با آن‌ها رفتار خوبی دارد. پدربزرگ هایدی مرد سخت‌گیری است که با او خشک و جدی رفتار می‌کند. اما رفته‌رفته به خاطر مهربانی هایدی خوش‌روتر می‌شود. او به هایدی مهارت‌های مختلفی برای زندگی در کوهستان می‌آموزد.
  داستان به تجربه‌های مختلف و متنوعی، از جمله غذا پیدا کردن در کوهستان، آشپزی، حل مسائل مختلف بدون کمک دیگران و سایر موضوعات جاری در زندگی هایدی می‌پردازد.
  طبیعت کوهستانی آلپ، شیوه‌ی زندگی در کوهستان و روستا و نیز فضای زندگی، رفتارها، لباس پوشیدن و سبک زندگی مردم اروپا در اواخر قرن 19 میلادی در این سریال به تصویر در آمده است. همچنین به تفاوت‌های زندگی در روستا و کوهستان و زندگی در شهر بزرگی مثل فرانکفورت هم پر داخته شده است.
  تصور مرگ والدین هایدی و زندگی به تنهایی همراه با پدربزرگش در کوهستان و نیز، رفتارهای سرد و خشک پدربزرگ در ابتدای داستان ممکن است برای کودکان ناراحت‌کننده باشد. همچنین، شایعه‌ای در مورد پدربزرگ وجود دارد که در جوانی کسی را کشته؛ بنابراین همه با فرستادن هایدی پیش او مخالفت می‌کنند. در ماجراهایی که هایدی در کوهستان دارد گاهی خطراتی پیش می‌آید؛ مثل احتمال گم شدن یا مواجهه با حیوانات و صداهای ترسناک. موضوع بیماری کلارا نیز ممکن است برای کودکان غم‌انگیز باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمه‌ با اقتباس از رمان هایدی، اثر یوهانا اشپیری ساخته شده است. داستان درباره‌ی دختر پنج ساله‌ی یتیمی است که بعد از دست دادن پدر و مادرش، به همراه پدربزرگش در کوهستان زندگی می‌کند. در ابتدا پدربزرگ هایدی مردی سخت‌گیر و به‌ظاهر بداخلاق است اما مدت زیادی نمی‌گذرد تا او به خوش‌قلبی و مهربانی هایدی پی می‌برد و ارتباط نزدیک و دوستانه‌اش با او شکل می‌گیرد. هایدی روزهایش را با پرسه زدن در کوهستان و کمک کردن به پدربزرگ در مسائل خانه سپری می‌کند. او همچنین به دوستش، پیتر، که مسئول گله‌ی حیوانات روستا است کمک می‌کند. در طول این سریال می‌بینیم که چگونه هایدی با گذر روزها با زندگی در طبیعت انس می‌گیرد و با خطرات آن نیز آشنا می‌شود. او با برخورد خوب و خوش قلبی، اطرافیانش را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد، دوستانی پیدا می‌کند و ماجراهای زیادی را تجربه می‌کند. سریال هایدی سرشار از لحظه‌های تلخ و شیرین کودکانه است و برای کودکان فرصتی فراهم می‌کند تا زندگی را از دریچه‌ی نگاه هایدی تجربه کنند.
  این سریال صحنه‌های خشن و ترسناک زیادی ندارد اما موضوع مرگ والدین هایدی و اینکه او یتیم بزرگ می‌شود، ممکن است برای کودکان ناراحت‌کننده و ترسناک باشد. تماشای این سریال برای کودکان زیر 6 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 6 تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم در صورت نیاز، فرصت گفتگو در مورد موضوعات داستان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  داستان این سریال در مورد دختر کوچکی به نام آدلاید است که همه او را هایدی صدا می‌کنند. هایدی در یک سالگی، والدینش را از دست داده و عمه‌اش سرپرستی او را قبول کرده است اما بعد از مدتی، عمه کاری در شهر فرانکفورت پیدا می‌کند و هایدی مجبور می‌شود نزد پدربزرگش برود که در دامنه‌ی کوه‌های آلپ و دور از مردم زندگی می‌کند. شایعه‌ای در مورد پدربزرگ وجود دارد که در جوانی کسی را کشته؛ بنابراین همه با فرستادن هایدی پیش او مخالفت می‌کنند. با وجود این، هایدی خیلی زود خود را در دل پدربزرگ جا می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  زندگی هایدی در کوهستان با زندگی او در شهر چه تفاوت‌هایی دارد؟ زندگی او با زندگی شما چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی دارد؟
  به نظرتان رابطه‌ی هایدی و پیتر دوستانه است؟ آن‌ها چه رفتارهایی می‌کنند که نشان می‌دهند با هم دوست‌اند؟
  رابطه‌ی هایدی با کلارا را دوست دارید؟ تا به حال دوستی داشته‌اید که نتواند راه برود؟ یا نابینا باشد؟ یا تفاوت‌هایی از این جنس با شما داشته باشد؟ به نظرتان رابطه‌ی دوستی با کسانی که این تفاوت‌ها را دارند با دوستی‌های دیگر متفاوت است؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","درام"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","درام"]
  مدت زمان ۲۰
  سال انتشار ۱۹۷۴