هر کسی کاری داره

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و آموزشی درباره‌ی مشاغل مختلف و توضیحات موزونی در مورد بعضی از ویژگی‌های آن‌ها

سال: 1392
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  آشنایی با مشاغل شبیه بازی‌های کودکانه‌ای است که کودکان در آن‌ها به ایفای نقش می‌پردازند و با کمک آن‌ها، نقش‌های بزرگسالی را تمرین می‌کنند. از این جهت، کودکان می‌توانند با این سریال ارتباط برقرار کنند.
  همه‌ی شخصیت‌ها از جمله بنا و نجار و معلم و دیگران، در کارشان مسئول‌اند و ارتباط‌شان با دیگران هم محترمانه است.
  کودکان با مشاغل مختلف آشنایی کمی پیدا می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی و موزون که بر اساس اشعار اسداله شعبانی و مریم هاشم‌پور ساخته شده، به معرفی مشاغل مختلفی مثل نجاری، نامه‌رسانی، گلفروشی، پرستاری، بنایی، معلمی و سایر مشاغل می‌پردازد. صدای کودکی با زبانی موزون، بعضی از ویژگی‌های این مشاغل را به مخاطب معرفی می‌کند و به بخشی از سختی‌های هر یک از آن‌ها هم اشاره می‌کند.
  فضای سریال در کل، مثبت و شاد است اما کلیشه‌های جنسیتی در مورد مشاغل مختلف به‌وضوح دیده می‌شوند؛ از بین مشاغل معرفی شده، تنها دو شغل پرستاری و معلمی به زن‌ها اختصاص داده شده و باقی مشاغل، مردانه معرفی شده‌اند. از آن‌جایی که مخاطبان این سریال کودکان خردسال‌اند، این موضوع می‌تواند در ذهن آن‌ها قالب‌های ثابتی را در مورد مشاغل زنانه و مردانه شکل دهد که بعدها به‌‌سختی می‌توانند تغییر کنند. بهتر است کودکان کوچک‌تر برای اصلاح این کلیشه‌های نادرست، همراهی شوند. زبان موزون سریال هم ممکن است درک معنی جملات را برای کوچک‌ترها دشوار کند. پیشنهاد می‌شود کودکان زیر ۵ سال، سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم والدین و هم کودک فرصت داشته باشند در مورد آموزه‌های آن با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  در هر قسمت از این سریال، مشاغلی چون بنایی، گلفروشی، پرستاری، نجاری و سایر مشاغل با زبانی موزون معرفی می‌شوند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  این قسمت با چه شغلی آشنا شدید؟ قبلاً در مورد این شغل می‌دانستید؟ کسی را می‌شناسید که این شغل را داشته باشد؟
  چه شغل‌های دیگری می‌شناسید که در این سریال نبودند؟ مادر و پدر یا اطرافیان شما چه شغل‌هایی دارند؟
  به نظر شما زن‌ها فقط می‌توانند معلم یا پرستار باشند؟ چرا در این سریال زن‌ها نجار یا خلبان نبودند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","آموزشی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","آموزشی"]
  مدت زمان ۶
  سال انتشار ۱۳۹۲