هزار و یک داستان

thumbnail
۶ سال به بالا
۴ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی تلویزیونی از کتاب‌داستان‌های مختلف و روایت آن‌ها برای کودکان، با مضامینی مانند دوستی، آشنایی با طبیعت و قصه‌های کهن

سال: 1390
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  موضوعات مختلفی که در داستان‌ها به آن‌ها اشاره می‌شود، مانند دوستی و همدلی، غلبه بر ترس یا شناخت حیوانات مختلف، برای کودکان قابل ارتباط‌اند.
  عموم شخصیت‌های کتاب‌ها مهربان و مسئولیت‌پذیرند و به یکدیگر کمک می‌کنند.
  بنا به کتابی که انتخاب شده، ممکن است کلمات و عبارات نامناسبی استفاده شود: بیچاره، بینوا.
  کودکان در خلال داستان‌ها با موضوعاتی مثل حیوانات مختلف و ویژگی‌هایشان و نیز با کتاب‌های مختلف آشنا می‌شوند. اطلاعات مستقیم و توضیحات طولانی در مورد هر موضوع ممکن است در کودکان برداشت‌های نادرستی ایجاد کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال تلویزیونی که از ترکیب تکنیک‌های کات‌‌اوت کامپیوتری و رئال ساخته شده، بلندخوانی قصه‌های مختلفی از کتاب‌های خردسالان و کودکان است که با نمایش تصاویر متحرک کتاب همراهی می‌شوند. در بخش اول و رئال، قصه‌گو اسم کتاب را معرفی می‌کند و بعد کمی درباره‌ی موضوع کتاب برای کودکان صحبت می‌کند یا خاطره تعریف می‌کند. بعد وارد بخش دوم می‌شویم که انیمیشن شروع می‌شود و راوی داستان را تعریف می‌کند. داستان‌های انتخا‌ب ‌شده به موضوعات و مسائل مختلفی مربوط می‌شوند که بعضی از آن‌ها در زندگی روزمره‌ی کودکان حضور دارند و بعضی نیز فضای قصه‌های کهن را زنده می‌کنند. گاهی نیز داستان‌ها با موسیقی همراه می‌شوند.
  کتاب‌های انتخابی در این سریال عموماً فضایی شاد و کودکانه دارند و رویکردشان در آموزش، برخلاف بسیاری از سریال‌های مشابهی که برای این گروه سنی تولید می‌شوند، سرزنشگر و القا‌کننده‌ی احساس گناه به کودکان نیست اما توضیحاتی که اول هر بخش توسط راوی ارائه می‌شوند، می‌توانند فضای داستان‌ها را تحت‌تأثیر قرار دهند. در حالی که کتاب‌ها سعی دارند اطلاعات را در قالب داستان انتقال دهند، راوی به مستقیم‌ترین شکل ممکن، در مورد هر موضوع توضیح می‌دهد و حتی در مورد موضوعاتی مثل واقعیت و تخیل، داستان واقعی و تخیلی و چرایی لذت بردن از داستان‌ها حرف می‌زند؛ موضوعاتی که برای کودکان معنا ندارند و طرح آن‌ها می‌تواند لذت بردن از قصه‌ها و داستان‌ها را در کودکان تحت‌تأثیر قرار دهند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۴ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۴ تا ۶ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  این سریال، روایت داستان‌های مختلفی از کتاب‌های کودکان است. در بخش اول، راوی توضیحاتی درباره‌ی موضوع کتاب می‌دهد و در بخش دوم، انیمیشن مربوط به کتاب پخش می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  امروز چه قصه‌ای شنیدید؟ قبلاً این کتاب را خوانده بودید؟ دوست دارید کتاب را هم بخوانید؟
  به نظر شما کتاب خواندن جالب‌تر است یا قصه گوش دادن؟ دوست دارید خودتان بتوانید کتاب بخوانید؟
  تصاویر این کتاب را دوست داشتید؟ اگر خودتان می‌خواستید برای این داستان تصویر بکشید، چه تصویرهایی می‌کشیدید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["تلویزیونی","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["تلویزیونی","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۱۰
  سال انتشار ۱۳۹۰