همسایه‌ها

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی اهالی یک مزرعه و اتفاقات روزمره‌ی زندگی آنها، دردسرهایی که برایشان پیش می‌آید و درس‌هایی درباره‌ی رفتار درست

سال: 1390
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شیطنت و بازیگوشی، دوستی، رقابت، دعوا و درگیری و روابط خانوادگی از موضوعات برجسته‌ی این سریال‌اند که می‌توانند برای کودکان قابل ارتباط باشند.
  از بعضی عبارات توهین‌آمیز استفاده شده: فضول، حسود، نادون، هیچ کاری بلد نیستین، بندازیمشون به جون هم. در بسیاری از موقعیت‌ها شخصیت‌ها با لحن خشن و تمسخرآمیز با هم صحبت می‌کنند. از کلیشه‌های زبانی مثل روباه مکار یا کلاغ خبرچین استفاده شده است. راوی سریال از عبارات و افعال دشواری استفاده می‌کند که ممکن است برای کودکان قابل فهم نباشند: تفرقه، دامن زدن، انتقام‌جویی، کینه، قربانی شدن، اجیر کردن.
  کودکان با اسامی بعضی از حیوانات مزرعه آشنا می‌شوند.
  روباه و کلاغ نقشه‌هایی علیه دیگران می‌کشند و آنها را آزار می‌دهند. روباه وقتی عصبانی می‌شود رفتارهای خشنی مثل پرت کردن و شکستن انجام می‌دهد. در یک قسمت او از خواهرش حرف می‌زند که بسیار خشن و ترسناک است و چهره‌ی خشن خواهر نشان داده می‌شود. زد و خورد و درگیری بین دار و دسته‌ی روباه و کلاغ زیاد است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که با تکنیک کات‌اوت ساخته شده، ماجراهای اهالی مزرعه‌ای سرسبز است که با کشاورزی و دامداری روزگار می‌گذرانند. دو خانواده‌ی ارسلان خان و اژدر خان، در کنار حیوانات اهلی و وحشی مزرعه، هر روز ماجراهای مختلفی را تجربه می‌کنند. بیشتر داستان‌های این سریال با هدف عبرت‌آموزی و آموزش رفتارهای درست نوشته شده‌اند. در هر قسمت، شخصیت‌های بد داستان که عموماً روباه و کلاغ‌اند، نقشه‌هایی می‌کشند تا شخصیت‌های خوب را اذیت کنند. اما در نهایت، نقشه‌هایشان نقش بر آب می‌شود و خوب‌های داستان موفق می‌شوند آنها را شکست دهند. شخصیت‌های منفی داستان‌ها، از اتفاقات و پیامدهای آنها درسی نمی‌گیرند و هر بار، رفتارهای اشتباهشان را تکرار می‌کنند. بعضی از داستان‌های این سریال در چند قسمت متوالی ساخته شده‌اند.
  این سریال صحنه‌های ترسناک و خشن زیادی ندارد، ولی روباه و کلاغ مدام در حال اذیت کردن خانواده‌های ارسلان خان و اژدر خان‌اند. لحن گفت‌وگوهای بین شخصیت‌ها در بعضی موقعیت‌ها خشن یا تمسخرآمیز است و تعداد رفتارها و برخوردهای غیردوستانه و رقابتی بیشتر از برخوردها و رفتارهای مثبت و دوستانه است. راوی داستان از کلمات و عبارات دشواری برای توصیف موقعیت‌ها استفاده می‌کند که ممکن است برای کودکان کوچک‌تر قابل فهم نباشند. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفت‌وگو در مورد داستان‌ها و توضیحات راوی را داشته باشند.

  چکیده داستان

  داستان‌های این سریال درباره‌ی اهالی یک مزرعه است: خانواده‌ی ارسلان خان، خانواده‌ی اژدر خان و سایر حیوانات اهلی و وحشی ساکن در مزرعه مثل گاو و گوسفند و روباه و کلاغ. کشمکش‌های بین همسایه‌ها با هم و دردسرهایی که حیوانات برایشان درست می‌کنند، داستان‌های این سریال را شکل می‌دهند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  تا به حال در مزرعه‌ای شبیه به این بوده‌اید؟ دوست دارید در همچین جایی زندگی کنید؟
  به نظر شما زندگی در مزرعه با زندگی در شهر چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی دارد؟
  چه حیواناتی در مزرعه زندگی می‌کنند؟ تفاوت آنها با حیوانات جنگل چیست؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۱۰
  سال انتشار ۱۳۹۰