هوشی در تعطیلات

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و آموزشی درباره‌ی پسربچه‌ای علاقه‌مند به شناخت مشاغل مختلف و آشنایی نزدیک او در هر قسمت با یک شغل جدید

سال: 1397
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط هوشی با مادر و پدرش و دیگران و بعضی از مسائلی که در داستان‌ها برایش پیش می‌آید، برای کودکان قابل ارتباط‌اند. علاقه‌ی او به شناختن شغل‌های مختلف هم در دنیای بسیاری از کودکان موضوع معناداری است.
  هوشی کنجکاو و مهربان است. او دوست دارد در مورد همه‌ی مشاغل بداند. رفتارش با دیگران هم محترمانه است. والدین هوشی حمایتگر و مهربان‌اند و همه‌ی تلاش‌شان را می‌کنند تا هوشی مشاغل مختلف را بشناسد.
  گاهی از کلمات ناسزا استفاده شده: زشت، بی‌تربیت، به فنا رفتم.
  کودکان با مشاغل مختلفی مثل بنایی، دامداری، الکتریکی و نجاری آشنایی پیدا می‌کنند.
  کودکان با بعضی از لباس‌های محلی در زنجان آشنا می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به‌صورت کامپیوتری و سه‌بعدی ساخته شده، درباره‌ی پسربچه‌ای به نام هوشی است که دوست دارد شغل‌های مختلف را بشناسد. والدین او که اشتیاقش را می‌بینند، در هر قسمت امکانی فراهم می‌کنند تا او با رفتن به مغازه‌ی الکتریکی محل یا سرِ ساخت یک ساختمان تازه در روستا یا رفتن به خانه‌ی عموی دامدارش، از نزدیک با مشاغل مختلف آشنا شود. او علاوه بر این‌که ابزارها و فعالیت‌های مختلف یک حرفه را می‌شناسد، با خطرات و مسائل ایمنی مربوط به آن‌ها هم آشنا می‌شود. بخشی از توضیحات مربوط به مشاغل، در قالب جملات موزون بیان می‌شوند.
  فضای سریال در کل، مثبت و شاد است اما کلیشه‌های جنسیتی در مورد مشاغل مختلف به‌وضوح دیده می‌شوند. همه‌ی مشاغل معرفی شده توسط مردان اداره می‌شوند؛ حتی شغلی مثل دامداری که در بسیاری از روستاها توسط زنان اداره می‌شود. از آن‌جایی که مخاطبان این سریال کودکان‌اند، این موضوع می‌تواند در ذهن آن‌ها قالب‌های ثابتی را در مورد مشاغل زنانه و مردانه شکل دهد که بعدها به‌‌سختی قابل تغییرند. همچنین، در معرفی مشاغل گاهی توضیحاتی داده می‌شود که ممکن است برای کوچک‌ترها قابل درک نباشند. زبان موزون شخصیت‌ها هم ممکن است درک معنی جملات را برای کوچک‌ترها دشوار کند. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  هوشی پسربچه‌ای زنجانی است که با والدینش در ده کوچکی نزدیک زنجان زندگی می‌کند. او به مشاغل مختلف علاقه دارد و دوست دارد در مورد آن‌ها بیشتر بداند. در هر قسمت او با مشاغلی مثل بنایی، نجاری، الکتریکی یا دامداری از نزدیک آشنا می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  این قسمت با چه شغلی آشنا شدید؟ قبلاً در مورد این شغل می‌دانستید؟ کسی را می‌شناسید که این شغل را داشته باشد؟
  چه شغل‌های دیگری می‌شناسید که در این سریال نبودند؟ مادر و پدر یا اطرافیان شما چه شغل‌هایی دارند؟
  به نظر شما شغل‌هایی که در این سریال معرفی شدند فقط مختص مردان‌اند؟ برای انتخاب یک شغل مهم است که مرد باشیم یا زن؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["آموزشی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["آموزشی"]
  مدت زمان ۱۳
  سال انتشار ۱۳۹۷