هوهوخان، باد مهربان

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی بادی مهربان و کمک‌های او به آدم‌ها در حل مسائل‌شان، همراه با مضامینی چون دوستی و احترام

سال: 1391
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بعضی از مسائلی که شخصیت‌های کودک سریال با آن‌ها مواجه می‌شوند، برای کودکان همذات‌پندارانه‌اند؛ مثلاً گم شدن وسایل، پرت شدن توپ بالای درخت، دوستی، ترسیدن، بازی.
  هوهو خان مهربان، حمایتگر و مسئول است. او به‌محض این‌که متوجه شود کسی نیاز به کمک دارد خودش را می‌رساند و به او کمک می‌کند. بقیه‌ی شخصیت‌ها هم حمایتگر و مسئول‌اند و از کمک به هم دریغ نمی‌کنند. فضای کلی سریال و ارتباط شخصیت‌ها با هم مثبت و محترمانه است.
  از بعضی کلمات توهین‌آمیز استفاده شده: خپل، شکمو، بدجنس. در بعضی قسمت‌ها لحن حرف زدن شخصیت‌ها خشن و تهدیدآمیز است؛ مثلاً لحن کارفرما با کارگران. محتوای بعضی گفتگوها بزرگسالانه است: اگه تو کارخونه کار نکنم همین یه لقمه نون رو هم نداریم بخوریم.
  در خلال داستان‌ها به موضوعات مختلفی مثل آلودگی طبیعت، رابطه‌ی بین شکار و شکارچی، پدیده‌های طبیعی مثل باد، یا مدرسه رفتن اشاره می‌شود.
  هوهو خان در هر قسمت به نقاط مختلف ایران سفر می‌کند و بنا به محلی که می‌رود، کودکان با طبیعت منطقه، یا پوشش محلی مردم آن‌جا آشنا می‌شوند.
  در بعضی قسمت‌ها موضوعات ترسناکی وجود دارد؛ مثلاً گربه‌ای سعی دارد پرنده‌ای را در قفس بگیرد و بخورد، یا به‌خاطر ریختن فاضلاب کارخانه به دریا ماهی‌ها می‌میرند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  هوهو خان یک سریال انیمیشنی دوبعدی است که داستان‌های باد مهربانی به همین نام را روایت می‌کند. او که در شهرها و روستاها و میان کوچه‌ها و خیابان‌ها می‌وزد، به آدم‌ها و حیوانات کمک می‌کند تا مسائلی را که برایشان پیش آمده، حل کنند. هر زمانی که کسی به دردسر می‌افتد، خودش یا بقیه هوهو خان را صدا می‌زنند و او که شبیه پدربزرگ‌های پیر و مهربان است، با روی خوش به سراغ‌شان می‌آید و کمک‌شان می‌کند. فضای کلی سریال مثبت است و شخصیت‌ها با هم رفتار محترمانه‌ای دارند. کودکان در خلال داستان‌های سریال با موضوعات مختلفی مثل آلودگی طبیعت، رابطه‌ی بین شکار و شکارچی، پدیده‌های طبیعی مثل باد، یا مدرسه رفتن آشنا می‌شوند. همچنین هوهو خان در هر قسمت،‌ به نقاط مختلف ایران سفر می‌کند و بنا به محلی که می‌رود، کودکان با طبیعت منطقه، لباس مردم آن‌جا و موضوعاتی از این دست آشنا می‌شوند.
  بخش زیادی از گفتگوهای این سریال در قالب ترانه‌های ساده صورت می‌گیرند و ممکن است برای کودکانی که از گفتار موزون لذت می‌برند، موردعلاقه باشد؛ هرچند می‌تواند درک گفتگوها را برای بعضی دشوار کند. همچنین، رفتار باد با وسایل و افراد می‌تواند به کوچک‌ترهایی که از باد می‌ترسند کمک کند بر ترس‌شان غلبه کنند. در بعضی قسمت‌ها موضوعات ترسناکی وجود دارد؛ مثلاً گربه‌ای سعی دارد پرنده‌ای را بگیرد و بخورد یا به‌خاطر ریختن فاضلاب کارخانه به دریا ماهی‌ها می‌میرند. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۵ سال این سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند درباره‌ی موقعیت‌های پیش‌آمده با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  هوهو خان باد مهربانی است که به همه جا سفر می‌کند و به هر کس که با مسئله‌ای مواجه شده، کمک می‌کند تا مشکلش را حل کند. او به بزرگ‌ترها و کوچک‌ترها، پیرها و جوان‌ها و حتی به حیوانات کمک می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  داستان‌های این سریال را دوست دارید؟ موسیقی تیتراژ آن را چی؟
  هوهو خان شما را یاد کسی در زندگی واقعی می‌اندازد؟ چه ویژگی‌هایی از او را دوست دارید؟
  به نظر شما اگر هوهو خان نبود مردم چگونه مشکلات‌شان را حل می‌کردند؟ ما همیشه برای حل مشکلات‌مان به دیگران نیاز داریم؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۱۵
  سال انتشار ۱۳۹۱