هیلدا

(Hilda)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی یک دختر کوچک، چالش‌های او در ارتباط با دنیای بیرون، مواجهه با ترس‌ها و دوستیابی

سال: 2018
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تغییر مکان از دل طبیعت به شهر، هیلدا را با چالش‌های جدیدی روبه‌رو می‌کند: زندگی در آپارتمان، آلودگی، دوست‌یابی. او با موجوداتی اسرارآمیز دوست می‌شود که دیگران قادر به دیدن‌شان نیستند یا بزرگ‌ترها به‌سختی وجودشان را باور می‌کنند؛ احساسی که خیلی از کودکان تجربه می‌کنند. در مقابل، دوست شدن با همسالان خودش برایش دشوار است. تلاش مادر هیلدا برای کمک به او برای دوستیابی و دیدن دنیای بیرون از خود، می‌تواند برای بزرگسالان هم الهام‌بخش باشد.
  هیلدا کنجکاو و علاقه‌مند به طبیعت و حیوانات است و از ماجراجویی خسته نمی‌شود. او با همه مهربان است و در هنگام بروز تعارضات برای مذاکره و یافتن راهکارهای صلح‌آمیز تلاش می‌کند. او در گذر اتفاقات یاد می‌گیرد با ترس‌هایش روبه‌رو شود. آلفور، دوست الف ریزه‌میزه‌ی او نیز همیشه به دنبال رسیدن به توافق دوطرفه است و در این باره به او کمک می‌کند. مادر هیلدا همیشه در کنار اوست، سعی می‌کند احساسات و تخیلات او را درک کند و در موقع نیاز به او کمک کند. هیلدا و مادرش در موارد متعدد سعی می‌کنند یکدیگر را درک کنند و رابطه‌شان را بهبود بخشند. شخصیت‌های مثبت فیلم هم دختر و هم پسرند.
  حداقل در یکی از قسمت‌ها بچه‌ها همسالان خود را به خاطر این‌که مثل آن‌ها فکر یا رفتار نمی‌کنند، مسخره می‌کنند. حداقل در یکی از قسمت‌ها یکی از الف‌های مبارز مدام آب دهان پرت می‌کند.
  در بعضی قسمت‌ها به مسائلی اشاره می‌شود که ممکن است برای کودکان سؤال‌برانگیز یا آموزنده باشد؛ مثلاً چراغ راهنمایی، در زدن برای وارد شدن به جایی و...
  صحنه‌هایی از موجودات غول‌پیکری نظیر غول سنگی و کرم اژدها وجود دارد که بچه‌ها از آن‌ها می‌ترسند و فرار می‌کنند. تغییر شکل غول از سنگ بی‌حرکت و چشم‌های درخشان آن را ترسناک‌تر می‌کند. الف‌های کوچولو که ابتدا نامرئی‌اند، به شکل سایه‌هایی به خانه‌ی هیلدا حمله می‌کنند و آن‌جا را به هم می‌ریزند. در قسمت دیگر، به بچه‌ها حمله می‌کنند، به سمت‌شان تیر و سنگ پرتاب می‌کنند و یکی را طناب‌پیچ کرده، گروگان می‌گیرند. با وجود این، در هیچ کدام از این صحنه‌ها کسی آسیب نمی‌بیند. در یک قسمت بچه‌ها مزاحم همسایه‌ها می‌شوند و به سمت پرنده‌ها سنگ پرتاب می‌کنند که یکی از آن‌ها به زمین می‌خورد و حافظه‌اش را از دست می‌دهد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمیشن هیلدا یک سریال انیمیشنی دوبعدی است که بر اساس مجموعه‌ای از داستان‌های مصور به همین نام، اثر لوک پیرسون ساخته شده است. داستان درباره‌ی دختر کوچکی به نام هیلداست که با مادر و روباهش در دل طبیعت زندگی می‌کند. او مهربان و کنجکاو است و تمام وقتش را به ماجراجویی در طبیعت می‌گذراند. تغییر مکان از طبیعت به شهر، او را با چالش‌هایی روبه‌رو می‌کند که برای کودکان معنادار است؛ اگرچه در گشت و گذار و ارتباط با غریبه‌ها آزادی‌هایی دارد که بچه‌ها معمولاً ندارند. هیلدا دوستانی فانتزی دارد که برای بزرگ‌ترها قابل درک نیست و، در مقابل، از ارتباط با همسالانش گریزان است. مادر هیلدا به او کمک می‌کند محیط شهر را بهتر بشناسد، زیبایی‌های آن را ببیند و دوستان تازه‌ای پیدا کند. هیلدا رفته‌رفته یاد می‌گیرد، به کمک مادر و دوستانش، به ماجراجویی‌های خود ادامه دهد و دنیای فانتزی درون خود را به جهان واقعی بیرون پیوند بزند.
  در برخی قسمت‌های سریال تصاویر خشن و ترسناکی از موجودات غول‌پیکر وجود دارد که بچه‌ها از آن‌ها می‌ترسند و فرار می‌کنند. همچنین، تصاویری از هجوم الف‌ها به خانه‌ی انسان‌ها، حمله به بچه‌ها با تیر و سنگ و گروگانگیری دیده می‌شود؛ هرچند در هیچ کدام از این صحنه‌ها کسی آسیب نمی‌بیند. بچه‌های شرور در برخی قسمت‌ها مزاحم همسایه‌ها می‌شوند، همسالان‌شان را مسخره می‌کنند یا به پرنده‌ها سنگ می‌زنند. تماشای سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه والدین تماشا کنند تا بتوانند درباره‌ی موارد خشن و ترسناک یا سؤال‌ها و نگرانی‌هایشان با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  هیلدا دختر کوچکی است با موهای آبی که با مادر و روباه عجیبش در دل طبیعت بکر زندگی می‌کند و تمام وقتش را به ماجراجویی در کوه و جنگل و دشت می‌گذراند. مدتی بعد، آن‌ها ناگزیر می‌شوند به شهر مهاجرت کنند. هیلدا ابتدا از این تصمیم ناراحت است اما چیزی نمی‌گذرد که در شهر دوستان جدید و فرصت‌های جدیدی برای ماجراجویی پیدا می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  دنیای فانتزی هیلدا در مقایسه با دنیای واقعی چگونه است؟ آیا تجربه‌هایی مشابه با هیلدا داشته‌اید؟
  چه چیزی باعث می‌شود هیلدا به دوستی با شخصیت‌های عجیب و غریب علاقه‌مند باشد؟
  هیلدا دختر کنجکاوی است؛ به نظر شما، چرا کنجکاوی مشخصه‌ی مهمی است؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۲۴
  سال انتشار ۲۰۱۸