هیولاها علیه بیگانگان

(Monsters vs Aliens)
thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی هیولاها و تلاش آن‌ها برای نجات زمین از دست آدم‌فضایی‌ها، همراه با مضامینی چون دوستی و همدلی

سال: 2013
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  هیولاها کنجکاو و مسئولیت‌پذیرند. آن‌ها با تمام توانشان از کره‌ی زمین و رئیس‌جمهور مراقبت می‌کنند، و همزمان مراقب همدیگر هم هستند. آن‌ها در موقعیت‌های مختلف دست به ابتکار می‌زنند و سعی می‌کنند برای پیدا کردن راه‌حل مشکلاتشان، مسیرهای مختلفی را امتحان کنند. آن‌ها تا رسیدن به هدفشان دست از تلاش برنمی‌دارند و در برابر اتفاق‌هایی که دارد برای کره‌‌ی زمین می‌افتد حساس هستند. هیولاها به پیشنهادهای دوستانشان احترام می‌گذارند و به همدیگر اعتماد دارند.
  شخصیت‌های این سریال انیمیشنی خصوصا ً هیولاها در موقعیت‌های مختلف ازجان‌گذشتگی می‌کنند و سعی می‌کنند با تصمیم‌گیری‌های درست، موانع را پشت سر بگذارند. آن‌ها بسیار همدل هستند و با مشارکت هم کارهایشان را پیش می‌برند. آن‌ها انعطاف‌پذیرند و سعی می‌کنند با تفکر خلاق راه‌حل‌های مناسبی برای مشکلاتشان پیدا کنند.
  برخی کلمه‌ها و عبارت‌های به کار رفته در این سریال مربوط به دنیای بزرگسالانه است؛ مثلاً رئیس‌جمهور آمریکا می‌گوید: «شلوارم را جلوی ملت خیس کردم.» یا می‌گوید: «مگه طویله است جیغ می‌زنی؟» دیگر شخصیت‌ها هم گاهی از الفاظ زشت استفاده می‌کنند. الفاظی مثلِ قباحت داره کچل، این‌قدر خنگ نباش.
  تماشای این سریال ممکن است کودکان را به موضوعاتی مانند فضا و فضانوردی، کشف ناشناخته‌ها، سفینه‌ها، ساخت ابزارهای جدید و… کنجکاو و علاقه‌مند کند.
  فیلم پر است از صحنه‌های خشونت‌آمیز، زد و خورد، پرتاب گلوله، انفجار، پرت شدن از ارتفاع و... شی‌ء مرموز با پرتاب اشعه مورچه‌ها را خیلی بزرگ می‌کند و آن مورچه‌ها به هیولاها حمله می‌کنند. ولی هیچ کدام از این صحنه‌ها منجر به آسیب‌دیدگی شدید یا مرگِ خصوصاً شخصیت‌های اصلی نمی‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریالِ انیمیشنی هیولاها علیه بیگانگان، بر اساس فیلمی با همین نام ساخته است. این مجموعه ماجرای چند اَبرقهرمان با توانایی‌های مختلف است. آن‌ها به رئیس‌جمهور آمریکا کمک می‌کنند از دست فضایی‌ها نجات پیدا کند؛ ولی با وجود تلاش آن‌ها، رئیس‌جمهور آمریکا تصمیم می‌گیرد آدم‌فضایی‌ها را به زمین راه بدهد. رئیس آدم‌فضایی‌ها می‌خواهد به رئیس‌جمهور آسیب بزند. هیولاها در قسمت‌های مختلف سر می‌رسند و به او کمک می‌کنند. قهرمان‌های این سریال همیشه به هم کمک می‌کنند. آن‌ها دوستیِ عمیقی با هم دارند و برای رسیدن به هدفشان همه‌ی تلاششان را می‌کنند. چون توانایی‌های آن‌ها با هم فرق می‌کند، در موقعیت‌های مختلف یکی از آن‌ها می‌تواند به بقیه کمک کند. کودکان با تماشای سریال تفکر خلاق، حل مساله و تلاش برای رسیدن به هدف را می‌آموزند.
  در فیلم صحنه‌های خشن و زد و خورد دیده می‌شود. شیء مرموز سوزان را تبدیل به آدم کوچولو و مورچه‌ها را خیلی بزرگ می‌کند. آن‌ها از بلندی پرت می‌شوند. در یکی از قسمت‌ها عروسکِ کاورتون (رئیس آدم‌فضایی‌ها) با تفنگ به بقیه حمله می‌کند. شخصیت‌ها گاهی از الفاظ زشت استفاده می‌کنند. رئیس‌جمهور شخصیتی ترسو است که چون قدرت دارد و تصمیم‌های منطقی نمی‌گیرد، می‌تواند باعث اخراج هیولاها بشود. یا می‌تواند کاری کند پای آدم‌فضایی‌ها به زمین باز شود. تماشای این سریال برای کودکان زیر 8 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 8 تا 10 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد داستان‌ها و گفت‌و‌گوهایی که ممکن است برایشان قابل درک نباشد، با هم صحبت کنند.

  چکیده داستان

  این مجموعه ماجرای اتفاق‌هایی است که آدم‌فضایی‌ها برای کره‌ی زمین و رئیس‌جمهور آمریکا به وجود می‌آورند. رئیس‌جمهور آمریکا هم در هر قسمت، از تیم هیولاها (سوزان، باب، دکتر سوسکه و حلقه) می‌‌خواهد مشکلات به وجود آمده را حل و فصل کنند. در یکی از موقعیت‌ها شی‌ء مرموزی در استرالیا فرود می‌آید و تیم هیولاها برای شناسایی آن شی‌ء می‌روند، ولی آن شی‌ء، سوزان را تبدیل به آدم کوچولو می‌کند و آن‌ها متوجه می‌شوند رئیس‌ِ آدم‌فضایی‌ها (کاوِرتون) روی زمین آمده است. هیولاها خودشان را می‌رسانند تا رئیس‌جمهور آمریکا را نجات دهند، ولی رئیس‌جمهور آن‌ها را اخراج می‌کند تا آدم‌فضایی‌ها به زمین بیایند. هر قسمت ماجرای تازه‌ای بین هیولاها و آدم‌فضایی‌ها رقم می‌خورد و هیولاها برای بهتر شدن اوضاع و دفع دسیسه‌های آدم‌فضایی‌ها همه‌ی تلاششان را می‌کنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما رئیس‌جمهور آمریکا تصمیم درستی گرفته بود که می‌خواست هیولاها را اخراج کند؟
  فکر می‌کنید هیولاها کار درستی کردند که بدون اجازه به اتاق کاورتون رفتند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۳۰
  رتبه MPAA TV-Y۷
  مدت زمان ۲۲
  کشور سازنده آلبانی
  استودیو DreamWorks Animation
  بازیگران اریک الدستاین، ریکی لیندهوم، کریس اواود
  سال انتشار ۲۰۱۳