وافل و موچی

(Waffles + Mochi)
thumbnail
۶ سال به بالا
۴ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی تلویزیونی درباره‌ی دو دوست عروسکی، رؤیای آن‌ها برای سرآشپز شدن و مهاجرت به سرزمین خوراکی‌های رنگارنگ برای دنبال کردن رؤیایشان

سال: 2021
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  وافل و موچی با هم دوست‌اند و همه‌ی کارهایشان را با همراهی هم انجام می‌دهند. آن‌ها کنجکاو و بازیگوش‌اند و در دنیای رنگارنگ خوراکی‌ها، هم بازی می‌کنند و هم یاد می‌گیرند.
  وافل و موچی کنجکاو و علاقه‌مند به آشپزی‌اند و برای پیدا کردن پاسخ پرسش‌هایشان تلاش می‌کنند. آن‌ها از منابع مختلف استفاده می‌کنند تا پاسخ قانع‌کننده‌ای برای سوالاتشان پیدا کنند. خانم اوباما صبور و مهربان است و به وافل و موچی کمک می‌‌کند کارکنان خوبی برای سوپرمارکت او باشند. شخصیت‌های مشهور مختلفی که در هر قسمت معرفی می‌شوند هم خوش‌رفتارند و به سوالات وافل و موچی، صبورانه پاسخ می‌دهند.
  بعضی شخصیت‌های زن لباسی پوشیده‌اند که خط سینه‌شان معلوم است. در هر قسمت، افراد مشهوری که برنامه‌های آشپزی دارند یا صاحب رستوران‌های معروفی هستند معرفی می‌شوند و این برنامه برای آن‌ها کارکرد تبلیغاتی دارد.
  در هر قسمت از سریال، درباره‌ی میوه‌ها و سبزیجات مختلف، ویژگی‌های آن‌ها، کاربردشان در انواع غذاها و روش‌های کشت و پرورش آن‌ها صحبت می‌شود. وافل و موچی به کشورهای مختلف سفر می‌کنند و با خوراکی‌های آن‌ها آشنا می‌شوند. آن‌ها همچنین درباره‌‌ی عناصر دیگری که در پخت غذا به کار می‌روند، مثل آب و نمک هم اطلاعاتی به دست می‌آورند.
  وافل و موچی در هر قسمت به کشورهای مختلف سفر می‌کنند و با افرادی با پوشش و ظاهر متفاوت و محصولات غذایی متنوع آن مناطق آشنا می‌شوند. این افراد گاهی داستان‌ها و افسانه‌هایی را که در کشورشان درباره‌ی خوراکی‌ها وجود دارد، تعریف می‌کنند.
  گاهی وافل و موچی خرابکاری‌هایی می‌کنند و نگران می‌شوند؛ مثلا همه‌ی ظرف نمک را روی شیرینی‌ها خالی می‌کنند یا باعث کنده شدن شیر آب می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال تلویزیونی که با محوریت آشپزی ساخته شده، درباره‌ی دو شخصیت عروسکی به نام‌های وافل و موچی است که با رؤیای سرآشپز شدن، از سرزمین منجمد خودشان به سرزمین خوراکی‌های خوشمزه مهاجرت می‌کنند. آن‌ها وارد یک سوپرمارکت بزرگ می‌شوند و با وجود این‌که تجربه‌‌‌ی کاری ندارند، صاحب سخاوتمند سوپرمارکت که میشل اوباماست، به آن‌ها یک فرصت می‌دهد که خودشان را نشان دهند تا در صورت موفقیت، در سوپرمارکت او استخدام شوند. آن‌ها در هر قسمت با سوالی درباره‌ی یک خوراکی به کاررفته در پخت غذا مواجه می‌شوند و برای پیدا کردن پاسخ، فعالیتی انجام می‌دهند، به جایی در دنیا سفر می‌کنند، با سرآشپزها و افراد مختلفی که با غذاها در ارتباطند صحبت می‌کنند و در نهایت، با پیدا کردن پاسخ مناسب، نشانی از خانم اوباما دریافت می‌کنند که به معنای سابقه‌ی عضویت آن‌ها در سوپرمارکت است. سریال نشان می‌دهد که برای دنبال کردن رؤیاهایمان باید جرئت خارج شدن از سرزمین‌های تاریک و منجمدمان را داشته باشیم و بر این نکته تاکید می‌کند که همیشه سرزمین‌های روشن و افراد سخاوتمندی هستند که پذیرای ما باشند و به ما فرصت بدهند تا خودمان را به آن‌ها اثبات کنیم و به عنوان بخشی از جامعه‌ی آن‌ها پذیرفته شویم.
  سریال موقعیت ترسناک و خشنی ندارد، غیر از خرابکاری‌های وافل و موچی و نگرانی‌شان بابت نتیجه‌ی کارشان. موضوعی که درباره‌ی این سریال باید به آن توجه داشت این است که عموم افرادی که شخصیت‌های مشهور و برجسته‌ای در زمینه‌ی خودشان به شمار می‌آیند و در این سریال معرفی می‌شوند، با وجود این‌که ملیت‌های مختلفی دارند، ساکن آمریکا هستند و کسب‌وکارشان را در آن‌جا راه انداخته و توسعه داده‌اند. این موضوع وقتی در کنار پیام فیلم قرار می‌گیرد که در پاراگراف قبل به آن اشاره شد، می‌تواند در کودکان به این برداشت منتهی شود که برای موفقیت باید کشورمان را ترک کنیم و در کشور میزبان هم باید همه‌ی تلاش‌مان را بکنیم تا مورد تایید میزبانان قرار بگیریم. در این صورت، موفقیت‌مان تضمینی است. علاوه بر این‌ها، سروکار داشتن مداوم وافل و موچی با خوراکی‌های رنگارنگ و چشیدن و خوردن آن‌ها و تعریف کردن از بو و مزه‌ی غذاها می‌تواند برای بسیاری از کودکان، به خصوص آن‌هایی که امکان برخورداری از چنین تنوع غذایی را ندارند یا کودکانی که مسائلی درباره‌ی اضافه‌وزن دارند، خیلی هوس‌برانگیز و دردسرساز باشد. همچنین،‌ این سریال کارکرد تبلیغاتی هم دارد و در هر قسمت، سرآشپزهای مشهوری که برنامه‌های آشپزی تلویزیونی دارند یا افرادی که صاحب رستوران‌های معروفی هستند، به بچه‌ها معرفی می‌شوند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۴ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۴ تا ۶ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی موضوعات سریال با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  وافل و موچی دو دوست عروسکی هستند که در سرزمینی منجمد زندگی می‌کنند. آن‌ها به آشپزی علاقه دارند و می‌خواهند سرآشپز شوند، ولی در سرزمین‌شان همه‌ی خوراکی‌ها یخ‌ زده‌اند و آشپزی ممکن نیست. روزی آن‌ها از پنجره‌ی خانه‌شان می‌بینند که کامیون یک سوپرمارکتی با خوراکی‌های رنگارنگ و یخ‌نزده، در برف گیر کرده است. وافل و موچی سوار کامیون می‌شوند و به سمت دنیای طعم‌های خوشمزه به راه می‌افتند. آن‌ها در سرزمین تازه، وارد یک فروشگاه مواد غذایی می‌شوند و برای استخدام پیش خانم اوباما که صاحب آنجاست، می‌روند. خانم اوباما به آن‌ها یک فرصت می‌دهد تا خودشان را نشان دهند و به این ترتیب، وافل و موچی در سوپرمارکت مشغول به کار می‌شوند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  در این قسمت، برای وافل و موچی چه سوالی پیش آمد؟ آن‌ها برای پیدا کردن پاسخ چه کارهایی انجام دادند؟
  وقتی برای شما سوالی پیش می‌آید چه کار می‌کنید؟ چقدر برای پیدا کردن جواب سوالتان تلاش می‌کنید؟ اگر جواب را پیدا نکنید چه احساسی پیدا می‌کنید؟ بعد از پیدا کردن جواب چه احساسی دارید؟
  صاحب سوپرمارکت را می‌شناسید؟ به نظرتان چرا او که قبلا همسر رییس‌جمهور آمریکا بوده، حالا برای بچه‌ها برنامه ساخته است؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۱۱
  رتبه MPAA TV-Y
  مدت زمان ۳۰
  کشور سازنده آمریکا
  استودیو Higher Ground Productions، Netflix
  بازیگران پیوتر مایکل، میشل اوباما، میشل زامورا
  سال انتشار ۲۰۲۱