والیبالیست‌ها

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ورزشی درباره‌ی پسربچه‌هایی علاقه‌مند به فوتبال، تغییر مسیر ناخواسته‌ی آن‌ها به سمت والیبال و تلاش برای لذت بردن و مهارت پیدا کردن در آن

سال: 1389
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دوستی و ارتباط بین بچه‌ها، دعواها و رقابت‌هایشان، تلاشی که برای موفق شدن در والیبال می‌کنند و مسائل و چالش‌های آن‌ها در هر قسمت، برای کودکان و نوجوانان همذات‌پندارانه و معنادارند.
  همه‌ی بچه‌ها مسئولیت‌پذیر و پرتلاش‌اند. آن‌ها نسبت به مسائل یکدیگر حساس‌اند و سعی می‌کنند از هم حمایت کنند. آن‌ها برای افزایش توانمندی‌های ورزشی‌شان هم نهایت تلاش‌شان را می‌کنند. هر کس اشتباهی بکند، بعد از این‌که متوجه شود سعی می‌کند آن را جبران کند. بزرگ‌ترها هم خوش‌رفتار و حمایتگرند و در موقعیت‌های مختلف هوای بچه‌ها را دارند. دوستی، تلاش، همکاری و اعتماد از ویژگی‌های بارز همه‌ی شخصیت‌هاست.
  گاهی از عبارات توهین‌آمیز استفاده شده: خر شیطون، مگه از رو نعش من رد شین، برو بابا.
  کودکان و نوجوانان با بعضی از قوانین و تکنیک‌های والیبال و فضای تمرین و برگزاری مسابقات ورزشی آشنایی مختصری پیدا می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به‌صورت کامپیوتری و سه‌بعدی ساخته شده، درباره‌ی پسربچه‌هایی است که عاشق فوتبال‌اند و در زمین خاکی محله‌شان گل کوچیک بازی می‌کنند اما بعد از این‌که شهرداری محل در زمین خاکی، سالنی ورزشی احداث می‌کند، آن‌ها ناگزیر می‌شوند به‌جای فوتبال، والیبال بازی کنند. بعد از مقاومت‌های اولیه‌شان، در نهایت راضی می‌شوند فرصت تجربه‌ی والیبال را هم به خودشان بدهند. آن‌ها به‌تدریج مهارت‌های مورد نیاز در والیبال را یاد می‌گیرند و به آن علاقه‌مند می‌شوند و کم‌کم والیبالیست‌های آماتوری می‌شوند که با تلاش و همکاری با هم سعی می‌کنند روز به روز مهارت‌هایشان را افزایش دهند. در طول داستان، علاوه بر موضوعات ورزشی، چالش‌هایی هم در روابط میان آن‌ها رخ می‌دهد و آن‌ها در همه‌ی این موقعیت‌ها از هم حمایت می‌کنند و تلاش می‌کنند در حل مسائل و مشکلات به هم کمک کنند.
  موضوع ترسناک و خشنی در این سریال وجود ندارد و روابط بین بچه‌ها، در عین این‌که گاهی به کل‌کل می‌رسد، در بیشتر موقعیت‌ها مسالمت‌آمیز و دوستانه است. حضور شخصیت‌های دختر و زن در سریال بسیار کمرنگ و حاشیه‌ای است و فضای غالب آن پسرانه است. موضوع دنبال کردن یک رشته‌ی ورزشی خاص و مسائل و چالش‌های مربوط به آن برای کودکان کوچک‌تر موضوع مناسبی نیست و تمرین‌های سخت و رقابت برای پیروزی ممکن است آن‌ها را مضطرب کند. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  زمین خاکی محله‌ای که همه‌ی پسربچه‌هایش عاشق فوتبال‌اند، توسط شهرداری تبدیل به سالن ورزشی می‌شود. در این سالن بچه‌ها فقط می‌توانند والیبال بازی کنند و از این موضوع بسیار شاکی‌اند. بعد از مدتی کشمکش با نگهبان آن‌جا و مسئولان سالن، در نهایت راضی می‌شوند والیبال را هم امتحان کنند. از آن به بعد آن‌ها والیبال را به عنوان رشته‌ی ورزشی اصلی‌شان پیگیری می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  این سریال شما را به ورزش کردن یا تمرین کردن در یک رشته‌‌ی ورزشی ترغیب می‌کند؟
  چه کارتون‌هایی مشابه این سریال می‌شناسید؟ این سریال چه تفاوت‌هایی با کارتون‌های مشابهش دارد؟
  به نظر شما فضای این کارتون پسرانه است؟ دخترها هم ممکن است از تماشای آن لذت ببرند؟ فکر می‌کنید چرا شخصیت‌های اصلی کارتون‌هایی که به یک رشته‌ی ورزشی می‌پردازند عموماً پسرها هستند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ورزشی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ورزشی"]
  مدت زمان ۱۵
  سال انتشار ۱۳۸۹