والیکازام

(Wallykazam!)

thumbnail
۶ سال به بالا
۴ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و آموزشی درباره‌ی یک بچه‌غول و دوستش و تلاش و همکاری آن‌ها برای حل مسائل، همراه با آموزش حروف و کلمات انگلیسی

سال: 2014
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط و دوستی شخصیت‌ها با هم و همکاری و فعالیت گروهی‌شان برای حل مسائل، می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  همه‌ی شخصیت‌ها کنجکاو و جستجوگرند، برای حل مسائل‌شان تلاش می‌کنند و به یکدیگر نیز کمک می‌کنند تا جواب سوالات‌شان را پیدا کنند. آن‌ها مهربان و همدل‌اند و روابط دوستانه و احترام‌آمیزی با هم دارند و به عنوان یک تیم، خوب و هماهنگ عمل می‌کنند.
  از آن‌جایی که سریال به زبان انگلیسی است و برای آموزش زبان انگلیسی هم ساخته شده، در نسخه‌ی دوبله ابهاماتی در معرفی کلمات پیش می‌آید و سریال، کارکردش را در آموزش مهارت‌های خواندن از دست می‌دهد. همچنین، برای معرفی کلمات انگلیسی، از آن‌ها به غلط در جملات فارسی استفاده شده است.
  در نسخه‌ی اصلی، حروف انگلیسی و هجی کردن حروف و کلمات معرفی می‌شوند و سعی می‌شود در قالب داستان، به مهارت‌های خواندن کودکان پیش از دبستان پرداخته شود. این اتفاق در نسخه‌ی دوبله به شکل درست نمی‌افتد و تنها ممکن است کودکان با حروف و بعضی از کلمات انگلیسی آشنا شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به ‌صورت کامپیوتری و با هدف آموزش مهارت‌های خواندن در زبان انگلیسی به کودکان پیش از دبستان ساخته شده، درباره‌ی یک بچه‌غول به نام والی و دوستش اژدهاست که در هر قسمت با چالشی مواجه می‌شوند و برای حل آن ناگزیر می‌شوند از حروف و کلمات کمک بگیرند. آن‌ها در خلال حل این مسائل، فرصت‌هایی برای هجی کردن حروف و کلمات و خواندن آن‌ها پیدا می‌کنند. همچنین، مهارت‌هایی مانند کار گروهی و حل مسئله را نیز تمرین می‌کنند. والی برای معرفی کلمات و خواندن حروف از مخاطبان هم کمک می‌گیرد و آن‌ها را ترغیب می‌کند در جریان داستان مشارکت داشته باشند و حروف و کلمات را تکرار کنند.
  در نسخه‌ی اصلی، حروف انگلیسی و هجی کردن حروف و کلمات معرفی می‌شوند و سعی می‌شود در قالب داستان، به مهارت‌های خواندن کودکان پیش از دبستان پرداخته شود اما در نسخه‌ی دوبله ابهاماتی در معرفی کلمات پیش می‌آید و سریال، کارکردش را در آموزش مهارت‌های خواندن از دست می‌دهد. همچنین برای معرفی کلمات انگلیسی، از آن‌ها به غلط در جملات فارسی استفاده شده است. مدت زمان هر قسمت هم که حدود ۲۵ دقیقه است، برای کودکان پیش از دبستان طولانی است و می‌تواند خسته و بی‌حوصله‌شان کند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۴ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۴ تا ۶ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  این سریال، داستان یک غول کوچک ۶ ساله به نام والی است که با چوب جادویی‌اش از کلمات چیزهایی می‌سازد. والی و دوستش، اژدها، با بقیه‌ی دوستان‌شان در جنگل بازی می‌کنند و وقتی با مسئله‌ای مواجه می‌شوند، با استفاده از حروف و کلمات، راه‌حلی برای آن مسئله پیدا می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  داستان امروز درباره‌ی چه مسئله‌ای بود؟ هر کس برای حل مسئله چه کاری انجام داد؟
  امروز با چه حرفی آشنا شدید؟ یاد گرفتن حروف انگلیسی را دوست دارید؟
  شخصیت‌ها چگونه مسائل را حل می‌کنند؟ به نظرتان آن‌ها بدون کمک هم می‌توانند مسئله‌ها را حل کنند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","آموزشی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","آموزشی"]
  مدت زمان ۲۴
  سال انتشار ۲۰۱۴