وایولت اِوِرگاردن

(Violet Evergarden)
thumbnail
۱۵ سال به بالا
۱۳ تا ۱۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمه و درام درباره‌ی عشق یک دختر سرباز نسبت به فرمانده‌‌ی از دست‌رفته‌اش و تلاش او برای فهمیدن احساسات انسانی از راه نامه‌نوشتن به جای دیگران

سال: 2018
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  وایولت دختری تنها و یتیم است که با درک احساسات دیگران و شناخت و بیان احساسات خودش مسئله دارد. او به گیلبرت دل بسته، چون او را شخصیتی امن یافته که با او محترمانه و محبت‌آمیز رفتار می‌کند. وایولت در جریان نوشتن نامه‌ها دوستانی پیدا می‌کند که به او کمک می‌کنند با احساساتش ارتباط برقرار کند. او کم کم به خودش نزدیک می‌شود، احساس‌اش نسبت به گیلبرت را می‌فهمد و توان این را پیدا می‌کند که برای گیلبرت نامه بنویسد. تجربه‌ها و احساسات وایولت می‌توانند برای نوجوانان هم‌ذات‌پندارانه و معنادار باشند.
  وایولت مسئول و مصصم است و برای رسیدن به هدفش همه‌ی تلاش‌اش را می‌کند. او تا زمانی که تصور می‌کند گیلبرت زنده است، به برگشتن او امید دارد و از همه‌ی موقعیت‌ها برای ارتباط برقرار کردن با او استفاده می‌کند. وایولت وقتی از مرگ گیلبرت باخبر می‌شود و بعد از مدتی سوگواری برای او، دوباره به زندگی برمی‌گردد و با نوشتن نامه برای مردم، سعی می‌کند معنی آخرین جمله‌ی گیلبرت را بفهمد. او در عین زنده نگه‌داشتن یاد گیلبرت در دلش، به کمک کردن به دیگران ادامه می‌دهد. وایولت به دیگران اجازه می‌دهد به او نزدیک شوند و با نگاه بدون پیش‌داوری‌اش، حرف‌های آن‌ها را می‌شنود و هم‌زمان به خودش و آن‌ها کمک می‌کند با احساسات‌شان روبرو شوند. همکاران وایولت افرادی دلسوز و مهربان‌اند که همگی در موقعیت‌های مختلف از وایولت حمایت می‌کنند و به او کمک می‌کنند به زندگی عاطفی‌اش سروسامان بدهد.
  وایولت نسبت به گیلبرت احساساتی عاشقانه دارد. گیلبرت هم به او ابراز عشق کرده است. چند شخصیت دیگر هم درگیر ماجراهایی عاشقانه‌اند یا برای معشوق‌شان نامه‌ی عاشقانه می‌نویسند. دختری از این می‌گوید که در ده‌سالگی از او خواستگاری شده و در چهارده‌سالگی قرار است ازدواج کند. زن و مردی درباره‌ی تخت‌خواب حرف می‌زنند و فیگور بوسیدن می‌گیرند. مسئول عروسک‌های نامه‌نویس زنی است که لباسی با یقه‌ی خیلی باز پوشیده و بخش زیادی از سینه‌هایش معلوم است. لباس چند زن دیگر هم همین‌طور است. چند شخصیت در یک بار مشروب می‌نوشند. برادر یکی از شخصیت‌ها دائم‌الخمر است. موضوع جنگ، حضور یک کودک‌سرباز در نبردها و استفاده از او به عنوان سلاح جنگی، موضوعاتی سنگین و بزرگسالانه‌اند که ممکن است کوچک‌ترها را بسیار مضطرب کنند. گیلبرت زمانی به وایولت ابراز عشق می‌کند که خودش جوان و وایولت نوجوان است.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: عوضی، بزن به چاک، گند بالا آوردی، دستت‌ رو بکش، چه مرگته، دست‌وپاچلفتی، مخم رو خوردی، دمدمی‌مزاج، بخت‌برگشته، روانی، مسخره، آدم‌کش، احمق، زده به سرت، چه غلطی می‌کنی، لعنتی، بی‌عرضه، پیزوری، سَقَط شد، پست‌فطرت، به هیچ دردی نمی‌خوری، حقت بود بمیری.
  خاطرات جنگ و زخمی شدن وایولت و گیلبرت بر همه‌ی قسمت‌ها سایه انداخته است. وایولت یک کودک‌سرباز است که برای نجات گیلبرت، هر دو دست‌اش را از دست داده است. جای آن‌ها دستانی فلزی کار گذاشته شده است. گیلبرت زخمی می‌شود و زیر آوار ساختمانی کشته می‌شود. در طول سریال بارها گفته می‌شود که از وایولت در جنگ، به عنوان سلاح استفاده شده است. برادر گیلبرت با وایولت دعوا می‌کند و او را مسئول مرگ برادرش می‌داند. افرادی که نمی‌خواهند جنگ تمام شود نقشه‌ی از بین بردن قطاری را می‌کشند که وایولت و بقیه در آن هستند. آن‌ها در مسیر قطار بمب‌گذاری کرده‌اند. وایولت بر بام قطار با آن‌ها درگیر می‌شود و آن‌ها به سمت او شلیک می‌کنند. تیر به دست‌های فلزی وایولت برخورد می‌کند و قطعات آن از هم جدا می‌شوند. وایولت برای نگه داشتن قطار، چنان فشاری به دستان فلزی‌اش می‌آورد که آن‌ها از آرنج جدا می‌شوند. بعضی از شخصیت‌ها اعضای خانواده‌شان را در جنگ از دست داده‌اند و غصه‌دار آن‌ها هستند. وایولت بعد از فهمیدن کشته شدن گیلبرت، افسرده می‌شود و در خرابه‌های ساختمانِ محل مرگ او به یاد خاطراتش می‌افتد. او در رؤیایی می‌بیند که خون دارد همه‌جا را فرامی‌گیرد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمه که با اقتباس از مجموعه داستان‌هایی با همین نام، اثر کانا آکاتسوکی ساخته شده، درباره‌ی دختری نوجوان به نام وایولت است که به‌طور ناخواسته، از کودکی درگیر جنگ بوده است. او که مهارت‌های رزمی خوبی دارد و خیلی راحت آدم می‌کشد، به سرگردی به نام گیلبرت هدیه داده می‌شود. بین وایولت و گیلبرت احساساتی عاشقانه شکل می‌گیرد و زمانی که گیلبرت زخمی شده، وایولت برای نجات جان او هر دو دست‌اش را از دست می‌دهد. بعد از جنگ، وایولت که با احساسات انسانی بیگانه است و مثل یک ربات رفتار می‌کند، در یک دفتر پستی مشغول به کار می‌شود که در آن، افرادی به عنوان نامه‌نگار، برای متقاضیان نامه می‌نویسند. وایولت برای این کار باید بتواند احساسات افراد را درک کند و آن‌ها را در نامه‌ها انعکاس بدهد، اما به خاطر ناتوانی از درک احساسات دیگران، در انجام آن ناموفق است. او هدف بزرگی برای نامه‌نگاری دارد؛ می‌خواهد با شناختن احساسات مختلف آدم‌ها، معنی آخرین جمله‌ی گیلبرت را که به او ابراز عشق کرده بفهمد. چند زن که هر کدام گرهی عاطفی در زندگی‌شان دارند، سر راه وایولت قرار می‌گیرند و به او کمک می‌کنند تا هم با احساسات خودش ارتباط برقرار کند و هم در کار نامه‌نوشتن مهارت پیدا کند. سریال با پرداختن به زندگی عاطفی یک کودک‌سرباز، هم به اثرات روانی مخرب جنگ اشاره می‌کند و هم داستان‌هایی تاثیرگذار از زندگی‌های عاطفی و عاشقانه‌ی شخصیت‌ها تعریف می‌کند.
  سایه‌ی جنگ در همه‌ی قسمت‌های سریال احساس می‌شود. وایولت یک کودک‌سرباز است که هر دو دست‌اش به خاطر نجات جان هم‌رزمش قطع شده و حالا دستانی فلزی دارد. وایولت در طول داستان تصور می‌کند گیلبرت زنده است و وقتی می‌فهمد او کشته شده، بسیار غمگین و افسرده می‌شود. او یک بار دیگر و برای نجات بقیه، دستان فلزی‌اش را هم از دست می‌دهد. شخصیت‌های دیگری هم در سریال هستند که عزیزان‌شان را در جنگ از دست داده‌اند یا همچنان منتظر برگشت آن‌ها هستند. موضوع اصلی سریال که حضور یک کودک‌سرباز در جنگ و استفاده از او به عنوان ابزار جنگی است، موضوعی بسیار سنگین و بزرگسالانه است که می‌تواند برای کوچک‌ترها خیلی اضطراب‌آور باشد. همچنین، گیلبرت زمانی به وایولت ابراز عشق می‌کند که خودش جوان و وایولت نوجوان است. تماشای این سریال برای افراد کوچک‌تر از ۱۳ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  وایولت دختری چهارده‌ساله و یتیم است که از کودکی درگیر جنگ بوده است. او که توان جنگی خوبی دارد، توسط برادر سرگردی به نام گیلبرت به او هدیه داده می‌شود تا در جنگ، از او به عنوان سلاح استفاده کند اما گیلبرت با او مثل یک انسان رفتار می‌کند، به او حرف زدن، خواندن و نوشتن یاد می‌دهد و نام او را وایولت یعنی گل بنفشه می‌گذارد. وایولت در طول جنگ در کنار گیلبرت می‌جنگد و در نبردی که گیلبرت زخمی می‌شود، برای نجات جان او هر دو دست‌اش را از دست می‌دهد. او به بیمارستان منتقل می‌شود و جای دستانش، دستانی مصنوعی از فلز کار گذاشته می‌شود. هم‌رزم گیلبرت فردی به نام هاجینز است که از طرف گیلبرت ماموریت دارد از وایولت مراقبت کند. او یک دفتر پستی دارد که در آن افرادی به نام عروسک نامه‌نگار، از طرف کسانی که خودشان نمی‌توانند نامه بنویسند، این کار را انجام می‌دهند. وایولت در آن‌جا مشغول به کار می‌شود ولی چون با احساسات انسانی ناآشناست، به‌سختی می‌تواند کارش را درست انجام دهد. هدف او از نوشتن نامه‌های مردم، فهمیدن معنی «دوست‌ات دارم» است؛ جمله‌ای که گیلبرت در آخرین لحظات زندگی‌اش به او گفته است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه موضوعی در این سریال برای شما بیشتر ناراحت‌کننده بود؟ چه موضوعی در آن برایتان زیبا و اثرگذار بود؟ با شخصیت وایولت در چه زمینه‌هایی احساس نزدیکی می‌کردید؟
  درباره‌ی گذشته‌ی وایولت چه فکر می‌‌کنید؟ به نظرتان او چگونه وارد جنگ شده بود؟ برادر گیلبرت چطور او را پیدا کرده بود؟
  به نظر شما چه چیزی در گیلبرت باعث شده بود وایولت عاشق او باشد؟ چه چیزی در وایولت، گیلبرت را عاشق او کرده بود؟ فکر می‌‌کنید عشق چگونه به وجود می‌آید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۱۴
  رتبه MPAA TV-۱۴
  مدت زمان ۲۴
  کشور سازنده ژاپن
  استودیو ABC Animation، Animation DO، Bandai Namco Arts، Kyoto Animation، Lantis، Pony Canyon، Rakuonsha
  جایزه ها Crunchyroll Anime Awards، IGN Summer Movie Awards
  بازیگران اریکا هارلاکر، رایسا بوئنو، یویی ایشیکاوا
  سال انتشار ۲۰۱۸