وقت دیدار

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی درباره‌ی خواهر و برادری که تابستان را پیش مادربزرگ و پدربزرگ می‌گذرانند، همراه با آموزش‌هایی درباره‌ی احکام مذهبی

سال: 1390
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط بین نرگس و حامد و مادربزرگ و پدربزرگ، و نیز بخشی از تجربه‌های روزمره‌ی آن‌ها در جهان کودکان معنادار و همذات‌پندارانه است.
  مادربزرگ و پدربزرگ مهربان و حمایت‌کننده‌اند. آن‌ها در همه حال با نرگس و حامد خوش‌رفتارند و با زبان نرم و محترمانه با آن‌ها صحبت می‌کنند. نرگس و حامد با هم و با مادربزرگ و پدربزرگ خوش‌رفتارند و هر جا که لازم باشد به هم و به دیگران کمک می‌کنند.
  کودکان با بعضی از احکام مذهبی آشنا می‌شوند: آداب وضو و نماز، حجاب، نماز جماعت، صدقه، گناه، دعا، روزه.
  در یک قسمت، اتوبوس پدربزرگ در جاده دچار مشکل می‌شود و همه نگران مردن او هستند، ولی او زنده می‌ماند. حامد شمعدانی پدربزرگ را می‌شکند و از ترس واکنش پدربزرگ گریه می‌کند. احساس گناه مذهبی در داستان‌های مختلف وجود دارد. با کودکان در مورد تأثیر گناه و انجام محرمات یا ترک واجبات، مدام سخن گفته می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که با تکنیک استاپ موشن ساخته شده، ماجراهای روزمره‌ی خواهر و برادری به نام‌های نرگس و حامد است که برای گذراندن تعطیلات تابستان، پیش مادربزرگ و پدربزرگ‌شان در یزد رفته‌اند. آن‌ها هر روز اتفاقاتی را تجربه می‌کنند که باعث می‌شود نکته‌ای در مورد احکام عبادی یاد بگیرند. پدربزرگ و مادربزرگ این نکات را به آن‌ها می‌آموزند و در مسیر یادگیری‌شان آن‌ها را راهنمایی و اصلاح می‌کنند. هدف این سریال، آموزش احکام مذهبی از جمله آداب وضو و نماز، روزه، واجب و حرام و مستحب، اهمیت نماز جماعت و سایر آداب و آیین‌های مذهبی به کودکان است. پیام‌هایی چون حکمت اتفاقات مختلف، آرام شدن بعد از نماز، تأثیر گناه بر روح انسان و معجزه‌ی دعا در دفع اتفاقات بد، از پیام‌های پرتکرار در این سریال‌اند.
  این سریال صحنه‌های خشن و ترسناکی ندارد اما از آن‌جایی که مضامین مذهبی به صورت مستقیم و با رویکردی توأم با ایجاد احساس گناه آموزش داده می‌شوند، انتخاب آن برای کودکان به فرهنگ مذهبی خانواده‌ها مربوط می‌شود. اما والدین باید بدانند که کودکان با تماشای بعضی از قسمت‌های این سریال که احساس گناه را در آن‌ها به جریان می‌اندازند، ممکن است خیلی مضطرب شوند. همچنین، مطابق با کلیشه‌ای جنسیتی، نرگس با وجود این‌که هم‌سن حامد به نظر می‌رسد، شیطنت‌های کمتری دارد و بیشتر شبیه آدم‌بزرگ‌ها رفتار می‌کند؛ او خیلی زود بزرگ و مسئول شده است. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو در مورد داستان‌ها و موضوعات هر قسمت برایشان فراهم شود.

  چکیده داستان

  نرگس و حامد چند روز از تعطیلات تابستان هر سال را پیش مادربزرگ و پدربزرگ‌شان می‌روند که در شهر یزد زندگی می‌کنند. آن‌ها در کنار مادربزرگ و پدربزرگ اتفاقات مختلفی را تجربه می‌کنند که از دل آن‌ها نکاتی در مورد احکام مربوط به عبادات و روزه‌داری و سایر موضوعات مذهبی می‌آموزند. نرگس که تصمیم گرفته هر شب خاطرات خود را بنویسد، در پایان هر قسمت، اتفاقات آن روز را جمع‌بندی می‌کند و نتیجه‌ای اخلاقی یا مذهبی می‌گیرد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  زندگی نرگس و حامد چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با زندگی شما دارد؟
  تماشای این سریال چقدر شما را با شهر یزد آشنا کرد؟ این شهر را تا به حال دیده‌اید؟
  از این قسمت چه چیز تازه‌ای یاد گرفتید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک"]
  مدت زمان ۱۳
  سال انتشار ۱۳۹۰