وقت ماجراجویی

(Adventure Time)

thumbnail
۱۴ سال به بالا
۱۲ تا ۱۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی دو دوست و ماجراجویی‌های فانتزی و بی‌معنای آن‌ها در کنار هم، با استفاده از انواع سلاح‌ها

سال: 2010
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  فضای سراسر فانتزی مجموعه، ماجراجویی‌های همیشگی فین و جِیک، رفاقت صمیمانه‌ی بین‌شان و تجربه‌های هیجان‌انگیز و غیرواقعی‌شان، همگی می‌توانند برای نوجوانان قابل ارتباط باشند.
  روابط بین شخصیت‌ها بزرگسالانه است. در بازی حقیقت/شهامت در یکی از قسمت‌ها، یکی از کاپ‌کیک می‌خواهد لباسش را دربیاورد. این مدل شوخی‌ها و موقعیت‌ها در طول مجموعه بارها تکرار می‌شود. جِیک و همسرش در موقعیت‌های مختلف، به موضوعات خصوصی بین‌شان اشاره می‌کنند. جِیک لباس ندارد و گاهی باسنش نمایان می‌شود. بعضی شخصیت‌های زن سینه‌های برجسته دارند و لباس‌های یقه‌بازی پوشیده‌اند یا با بیکینی‌اند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز و خشن زیادی استفاده شده: چه غلطی بکنم، گندش بزنن، نادون، لعنتی، کثافت، تو باید زجر بکشی، بدبخت، یه کم شیش می‌زنه، چندش، به فنا رفته، احمق، چه مرگشه، خرابکار. عبارات بزرگسالانه و اشارات و کنایه‌های جنسی، به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم به کار رفته است. بارها در مورد اعضای بدن و کارکردشان، شوخی‌های بزرگسالانه می‌شود.
  سراسر مجموعه، صحنه‌ی زدوخورد، افتادن و پرت شدن، له شدن، قطع شدن اعضای بدن و کشتن است اما از آن‌جایی که همه‌ی این صحنه‌ها فانتزی و کارتونی‌اند و پیامد غیرقابل جبرانی برای شخصیت‌ها به همراه ندارند، نه‌تنها ترس و انزجار ایجاد نمی‌کنند بلکه خوشایند و لذت‌بخش‌اند و این می‌تواند اثرگذاری و تقلید‌پذیری‌شان را بیشتر کند. فین و جِیک برای حل مسائل‌شان از روش‌های خشن و از انواع سلاح‌ها استفاده می‌کنند. موجودات هیولامانند و ترسناکی شخصیت‌ها را تهدید می‌کنند و می‌خواهند آن‌ها را از بین ببرند. در یک قسمت، پرنسس برای نجات جان خود و بقیه، موجودی را طعمه قرار می‌دهد که چون قابل شبیه‌سازی است، اشکالی ندارد بمیرد. او بعداً نمونه‌ی مشابه آن موجود را می‌سازد و موجود اصلی را می‌بینیم که بعد از مرگ شبیه زامبی شده است. نظیر این اتفاق در قسمت‌های مختلف مجموعه تکرار می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی، درباره‌ی پسری به نام فین و سگی به نام جِیک است که در سرزمین جادویی و خیالی اوو زندگی می‌کنند. آن‌ها رفقای صمیمی یکدیگرند و در هر قسمت، با ماجراجویی تازه‌ای مواجه می‌شوند. فین و جِیک برای نجات جان دوستان‌شان یا کمک به آن‌ها در حل مسائل‌شان، با هم همکاری می‌کنند و با روش‌های خشن و در عین حال بامزه و طنزآمیزشان، از پس همه‌ی چالش‌ها برمی‌آیند؛ چالش‌هایی که از اساس، بی‌معنا و هجوآمیزند. آن‌ها همیشه هوای هم را دارند و سعی می‌کنند موجودات خوبی باشند و به دیگران کمک کنند، اما روش آن‌ها برای غلبه بر چالش‌ها عموماً خشن است. فین و جیک در نهایت خونسردی، با استفاده از انواع سلاح‌ها به هدف‌شان می‌رسند. آن‌ها موجودات خوش‌قلبی‌اند که خیلی راحت و بدون این‌که نگران پیامد رفتارهایشان باشند یا درکی از تأثیر رفتارهایشان بر دیگران داشته باشند، در فضایی فانتزی و خلاقانه، خشونت می‌ورزند.
  سراسر مجموعه، صحنه‌ی زدوخورد، افتادن و پرت شدن، له شدن، قطع شدن اعضای بدن و کشتن است اما از آن‌جایی که همه‌ی این صحنه‌ها فانتزی و کارتونی‌اند و پیامد غیرقابل جبرانی برای شخصیت‌ها به همراه ندارند، نه‌تنها ترس و انزجار ایجاد نمی‌کنند، بلکه خوشایند و لذت‌بخش‌اند و این می‌تواند اثرگذاری و تقلید‌پذیری‌شان را بیشتر کند. در طول مجموعه از کلمات و عبارات توهین‌آمیز و خشن زیادی استفاده شده، عبارات بزرگسالانه و اشارات و کنایه‌های جنسی نیز، به صورت مستقیم و غیرمستقیم به کار رفته و روابط بین بعضی از شخصیت‌ها نیز بزرگسالانه است. تماشای این مجموعه برای کودکان کوچک‌تر از 12 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان 12 تا 14 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که مجموعه را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  پسری به نام فین و سگی سخنگو به نام جِیک، با هم دوست‌اند و در سرزمین خیالی و جادویی اوو زندگی می‌کنند. هر وقت یکی از دوستان‌شان به دردسر می‌افتد، فین و جِیک در یک کار گروهی، وارد ماجراجویی می‌شوند و به کمک دوستان‌شان می‌روند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه چیزی در این مجموعه برای شما جالب است؟ فضای فانتزی و جادویی مجموعه را دوست دارید؟
  فین و جِیک در ماجراجویی‌هایشان از انواع روش‌ها و سلاح‌های خشن برای حل مسائل‌شان استفاده می‌کنند. فکر می‌کنید این رفتارها در واقعیت چه پیامدهایی به همراه دارند؟ چقدر رفتارهای فین و جِیک از نظر شما اخلاقی است؟ به نظرتان آن‌ها درکی از پیامد رفتارهایشان دارند؟
  به نظرتان این مجموعه برای کودکان مناسب است؟ چه موضوع کودکانه‌ای در آن وجود دارد؟ چه چیزهایی در آن بیشتر به دنیای نوجوانان و بزرگ‌ترها مربوط است؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["فانتزی","کمدی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["فانتزی","کمدی"]
  مدت زمان ۱۱
  سال انتشار ۲۰۱۰