ویزی زنبوری و دوستانش

(Buzzy Bee and Friends)
thumbnail
۴ سال به بالا
۳ تا ۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی زنبوری مهربان و دوستانش و تلاش آن‌ها برای کمک به کودکان در حل مسائل‌شان

سال: 2009
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دوستی و ارتباط بین شخصیت‌ها و مسائلی که در هر قسمت تجربه می‌کنند، مانند گم کردن وسایل، بازی با دوستان، ارتباط با اعضای خانواده و سایر موقعیت‌هایی که ویزی و بقیه در آن‌ها قرار می‌گیرند، برای کودکان خردسال همذات‌پندارانه و قابل ارتباط‌اند.
  ویزی مهربان و وظیفه‌شناس است. او از کمک کردن به دیگران لذت می‌برد و وقتی کسی با مسئله‌ای مواجه می‌شود، تلاش می‌کند به او کمک کند. او معمولاً راه‌حل را پیدا نمی‌کند بلکه با کمک گرفتن از تجربه‌های خودش و دوستانش، به کودکان کمک می‌کند تا خودشان راه‌حل را پیدا کنند. بقیه‌ی شخصیت‌های سریال هم مهربان و حمایتگرند و همیشه به هم کمک می‌کنند.
  خوب فکر کردن، درس گرفتن از تجربه‌ها، تلاش برای پیدا کردن راه‌حل و همدلی با دیگران، موضوعاتی هستند که در همه‌ی قسمت‌ها تکرار می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن سریالی کامپیوتری با الهام از یک اسباب‌بازی چوبی قدیمی به شکل زنبور ساخته شده که اسبا‌ب‌بازی معروف و محبوبی در نیوزیلند است. داستان درباره‌ی زنبور مهربانی به نام ویزی (با نام اصلی بازی) است که با دوستانش در شهر تپه‌ای زندگی می‌کند. او که در جایی شبیه به ایستگاه رادیویی کار می‌کند، هر روز پیامی از یکی از کودکان کشور نیوزیلند دریافت می‌کند و متوجه می‌شود که او با مسئله‌ای مواجه شده است. سپس، دوستانش را فرامی‌خواند و مسئله را با آن‌ها در میان می‌گذارد. ویزی و دوستانش با کمک گرفتن از تجربه‌های مشابه خودشان و انتقال این تجربه‌ها به کودکی که دچار مسئله شده، به او کمک می‌کنند تا راه‌حلی برای مسئله‌اش پیدا کند. دوستی، همکاری، همدلی، ناامید نشدن و تلاش برای پیدا کردن راه‌حل‌های مختلف، از موضوعات مورد تأکید در این سریال‌اند.
  موضوع و موقعیت ترسناک و خشنی در سریال وجود ندارد و روابط شخصیت‌ها با هم محترمانه و دوستانه است. بخش عمده‌ی آموزش‌های سریال به صورت غیرمستقیم و در خلال داستان‌ها اتفاق می‌افتند ولی در خیلی از قسمت‌ها روند اتفاقات به روشن شدن پیام داستان کمک نمی‌کند و توضیحات ویزی برای فهم پیام داستان ضروری‌اند. در این موارد، کودکان کوچک‌تر ممکن است دچار سردرگمی شوند و منظور داستان‌ها را متوجه نشوند. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۴ سال این سریال را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  ویزی زنبور کوچکی است که با دوستانش در شهر تپه‌ای زندگی می‌کند. او هر روز در مانیتور محل کارش که شبیه به یک ایستگاه رادیویی است، پیامی از یکی از کودکان کشور نیوزیلند دریافت می‌کند. کودکان مسائل‌شان را با ویزی در میان می‌گذارند و او و دوستانش سعی می‌کنند با کمک گرفتن از تجربه‌های خودشان راه‌حلی برای مسائل کودکان پیدا کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  امروز ویزی زنبوری و دوستانش با چه مسئله‌ای مواجه شدند؟ آن‌ها چگونه راه‌حل مسئله را پیدا کردند؟
  وقتی برای شما مسئله‌ای پیش می‌آید چگونه برای آن راه‌حلی پیدا می‌کنید؟ برای حل آن از دیگران کمک می‌گیرید؟
  شما در مهد کودک یا وقتی کنار دوستان‌تان هستید، چه بازی‌هایی می‌کنید؟ بیشتر دوست دارید بازی کنید یا مسابقه بدهید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۲
  تعداد قسمت ها تا کنون ۶۵
  مدت زمان ۷
  سال انتشار ۲۰۰۹