ویکی وایکینگ

(Vic the Viking)
thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی پسربچه‌ای وایکینگ و تلاش او برای ثابت کردن خود به پدرش برای همراه شدن با او در ماجراجویی‌های دریایی

سال: 2013
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ویک کنجکاو و پرانرژی است و از ماجراجویی‌های دریایی لذت می‌برد. او جثه‌ی کوچکی دارد و از طرف بزرگ‌ترها نادیده گرفته می‌شود. ویک برای همراه شدن با پدرش در سفرهای دریایی، شور و شوق زیادی دارد و هر بار آن‌قدر تلاش می‌کند تا موفق می‌شود آن‌ها را همراهی کند.
  ویک باروحیه و جسور است و برای رسیدن به هدفش تلاش می‌کند. او به خاطر بچه بودن و جثه‌ی کوچکش، از طرف پدرش و سایر دریانوردان جدی گرفته نمی‌شود ولی اهمیتی نمی‌دهد و سعی می‌کند با قوای ذهنی‌اش به آن‌ها کمک کند تا مسائل مختلف را حل کنند. ویک همیشه امیدوار و پرانرژی است و در مواجهه با سختی‌ها و موانع، به جای این‌که بترسد یا تسلیم شود، به راه‌حل فکر می‌کند.
  وایکینگ‌ها در موقعیت‌های زیادی با بالاتنه‌ی برهنه دیده می‌شوند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: نادون، دست‌وپاچلفتی، ترسو، بیچاره، چطور جرات می‌کنید، بی‌عرضه، زشت و بدترکیب، گندیده، بدجنس، پرت‌وپلا و به‌دردنخور.
  سریال درباره‌ی وایکینگ‌هاست که به دریانوردانی جنگجو گفته می‌شود که در قرن‌های نه تا یازده میلادی در بخش‌های شمالی اروپا زندگی می‌کرده‌اند و پوشش و سبک زندگی خاص خودشان را داشته‌اند.
  گاهی برای وایکینگ‌ها خطراتی اتفاق می‌افتد؛ مثلا دزدان دریایی می‌خواهند کشتی آن‌ها را بدزدند و بین آن‌ها درگیری پیش می‌آید، هشت‌پای بزرگی به کشتی آن‌ها حمله می‌کند یا خرس بزرگی در حال غرش می‌بینند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی سه‌بعدی که با اقتباس از انیمه‌ای قدیمی با همین نام ساخته شده، درباره‌ی پسربچه‌ای وایکینگ به نام ویک است که آرزو دارد در سفرهای دریایی پدرش، او و سایر دریانوردان را همراهی کند. پدر به خاطر جثه‌ی کوچک ویک، او را جدی نمی‌گیرد و اگر هم او را با خود به دریا ببرد، به او مسئولیت‌های کوچکی می‌دهد تا مشغول باشد و دنبال بزرگ‌ترها راه نیفتد، ولی ویک که کنجکاو و مشتاق ماجراجویی است، همیشه یواشکی آن‌ها را دنبال می‌کند و با ایده‌های خلاقانه و راه‌حل‌های زیرکانه‌اش، کمک‌های زیادی به دریانوردان می‌کند. داستان‌های سریال درباره‌ی تقابل زور و عقل است و نشان می‌دهد عاقل بودن ربطی به جثه ندارد؛ کاری که یک بچه‌ی کوچک با توانمندی‌های ذهنی‌اش می‌تواند انجام دهد، از عهده‌ی تعدادی مرد بالغ و پرزور برنمی‌آید.
  گاهی برای شخصیت‌ها خطراتی پیش می‌آید، ولی خیلی زود رفع و رجوع می‌شود؛ مثلا دزدان دریایی به کشتی وایکینگ‌ها حمله می‌کنند یا دریانوردان با موجودی دریایی گلاویز می‌شوند. عموم شخصیت‌های اصلی سریال مردند و زن‌ها و دختران نقش‌های کمرنگ و حاشیه‌ای دارند. مردان هم فقط زور بازو دارند و همگی، شخصیت‌هایی ضعیف و بی‌عرضه‌اند. کلیشه‌سازی‌های این‌چنینی در سریال، می‌تواند تصویری غیرواقعی درباره‌ی مردان و زنان به مخاطبان کودک منتقل کند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  در روستای فیلک که محل زندگی وایکینگ‌هاست، پسربچه‌ای به نام ویک با خانواده‌اش زندگی می‌کند. پدر او کاپیتان یک کشتی بزرگ است که همراه سایر دریانوردان به ماجراجویی در دریا می‌روند. در این سفرها، در هر قسمت برای آن‌ها مسئله‌ای پیش می‌آید که پدر و دیگر دریانوردان نمی‌توانند آن را حل کنند، ولی ویک موفق می‌شود راه‌حلی پیدا کند. دریانوردان عموما تصور می‌کنند خودشان با زور بازو از پس حل مسئله برآمده‌اند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان چرا برای ویکی مهم است که توانایی‌هایش را به پدرش ثابت کند؟ پدرش متوجه توانایی‌های او می‌شود؟ شما تابه‌حال چنین تجربه‌ای داشته‌اید؟
  بین مردان سریال، شخصیتی هست که جالب و قوی باشد؟ مردها در دنیای واقعی با مردها در این سریال چه تفاوت‌ها یا شباهت‌هایی دارند؟
  شخصیت‌های زن در سریال چه نقش‌هایی دارند؟ به نظرتان سریال برای دخترها و پسرها به یک اندازه جذاب است؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۲
  تعداد قسمت ها تا کنون ۷۸
  مدت زمان ۱۳
  کشور سازنده فرانسه، استرالیا
  استودیو Studio ۱۰۰ Animation، ASE Studios، Flying Bark Productions
  بازیگران پل دیویس، پیتر کالان، لیونل توآ
  سال انتشار ۲۰۱۳