پابلو، روباه کوچولوی قرمز

(Pablo the Little Red Fox)

thumbnail
۴ سال به بالا
۳ تا ۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه از تجربه‌های شبانه‌ی یک بچه‌روباه و خواهر و برادرش، کنجکاوی همیشگی آن‌ها و ماجراجویی‌های هیجان‌انگیز مشترک‌شان

سال: 1999
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شیطنت‌ها و بازیگوشی‌های پابلو و خواهر و برادرش و مسائلی که هر روز با آن‌ها مواجه می‌شوند، مثل دوستی و بازی، کنجکاوی، تلاش برای مستقل شدن، قهر و آشتی، و روابط خواهر و برادری بین‌شان، برای کودکان خردسال همذات‌پندارانه و معنادارند.
  پابلو کنجکاو و ماجراجو است. برای او مهم است که استقلال داشته باشد و تمام تلاشش را می‌کند که روزبه‌روز مستقل‌تر شود. پاپی و پامپکین هم کنجکاو و بازیگوش‌اند. آن‌ها از هر فرصتی برای ماجراجویی استفاده می‌کنند. خواهر و برادرها در موقعیت‌های مختلف از هم حمایت می‌کنند و نسبت به هم احساس مسئولیت می‌کنند. آن‌ها با هم دوستانه رفتار می‌کنند. والدین‌شان هم در معدود صحنه‌هایی که حضور دارند، صبور و خوش‌رفتارند.
  پابلو و دیگران گاهی با لحن و عبارات تمسخرآمیزی با هم حرف می‌زنند: فک کردی خیلی بامزه‌ای؟، نکنه ترسیدی؟، خسیس، وایسا تا نشونت بدم.
  پابلو و خواهر و برادرش در ماجراجویی‌هایشان با خطراتی مواجه می‌شوند؛ مثلاً موقع گشت‌وگذار در تئاتر شهر چراغ‌ها خاموش می‌شود، وقتی به موزه‌ی باستان می‌روند مأموران آن‌ها را دنبال می‌کنند، در بعضی قسمت‌ها گم می‌شوند یا از جایی پرت می‌شوند. اما همه‌ی اتفاقات به‌ سرعت و سادگی حل و فصل می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی، با الهام از سری کتاب‌هایی به نام روباه قرمز، اثر حنا جیفارد ساخته شده که تصویرگری‌های آبرنگی برجسته‌شان قابل توجه است. داستان‌ها به ماجراجویی‌های شبانه‌ی یک بچه‌روباه به نام پابلو همراه با خواهر و برادرش می‌پردازد. پابلو کنجکاو و بازیگوش است و دوست دارد از همه چیز سر دربیاورد. آن‌ها که در جایی در نزدیکی شهر زندگی می‌کنند، شب‌ها وقتی آدم‌ها خواب‌اند به شهر می‌روند و با سرک کشیدن به جاهای مختلفی مثل چادر سیرک، موزه یا خط قطار شهری، میل به کشف و استقلال‌شان را پرورش می‌دهند. در این گشت‌وگذارها گاهی خطراتی هم برایشان پیش می‌آید و متوجه می‌شوند باید بیشتر مراقب باشند. آن‌ها همیشه از هم حمایت می‌کنند و در موقعیت‌های خطرناک هوای هم را دارند. والدین‌شان نیز در معدود صحنه‌هایی که حضور دارند، صبور و خوش‌رفتارند و سعی می‌کنند با یادآوری‌های کوچک، در عین این‌که از آن‌ها مراقبت می‌کنند، سد راهی برای میل آن‌ها به کشف و جستجوگری نباشند.
  پابلو و دیگران در ماجراجویی‌هایشان با خطراتی مواجه می‌شوند؛ مثلاً از جایی پرت می‌شوند، گم می‌شوند یا از طرف آدم‌ها تعقیب می‌شوند. ولی همه‌ی این موقعیت‌ها به سرعت و سادگی رفع و رجوع می‌شوند و هیچ اتفاق آزاردهنده‌ای برایشان نمی‌افتد. البته ممکن است بعضی از والدین با آزادی بیش از حد بچه‌روباه‌ها و تنوع موقعیت‌هایی که به‌تنهایی و بدون حضور والدین تجربه می‌کنند راحت نباشند؛ در این صورت، حضور والدین و گفتگو با کودکان می‌تواند مفید باشد. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۴ سال این سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا آن‌ها نیز فرصت داشته باشند در صورت نیاز با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  پابلو روباه قرمز کوچولویی است که با مادر و پدر و خواهر و برادرش، پاپی و پامپکین، در جایی نزدیک شهر زندگی می‌کنند. پابلو و خواهر و برادرش شب‌ها که آدم‌ها خواب‌اند، از خانه بیرون می‌آیند و شروع به گشت‌وگذار در شهر می‌کنند. سگی به نام بَکستر، جوجه‌تیغی‌ای به نام هلنا، گربه‌ای به نام فیمبار و چند حیوان دیگر، آن‌ها را در داستان‌ها و ماجراجویی‌هایشان همراهی می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  امروز پابلو و دیگران چه ماجرایی را تجربه کردند؟ شما هم دوست دارید ماجراجویی کنید؟
  به نظر شما ماجراجویی‌های پابلو می‌تواند برای خودش و دیگران خطرناک باشد؟ برای این‌که خطری برایشان پیش نیاید چه کارهایی می‌توانند بکنند؟
  زندگی پابلو با زندگی شما چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی دارد؟ کدام بخش از زندگی و تجربه‌های او را دوست دارید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  مدت زمان ۵
  سال انتشار ۱۹۹۹