پابلو

(Pablo)
thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی ماجراجویانه درباره‌ی پسربچه‌ای مبتلا به اوتیسم و رفتن او به دنیایی خیالی در نقاشی‌هایش، برای کنار آمدن با چالش‌های روزمره

سال: 2017
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  پابلو با چالش‌هایی مواجه می‌شود که در زندگی خیلی از کودکان خردسال معنادار و برای آن‌ها قابل ارتباطند. او از مهمانی‌های شلوغ خوش‌اش نمی‌آید، بعد از حمام دنبال بوی بدنش می‌گردد، دوست ندارد زیر باران خیس شود، از تغییر در محیط اطرافش آشفته می‌شود و برای مسلط شدن به همه‌ی این چالش‌ها به دنیای خیالش پناه می‌برد. حیوانات خیالی پابلو به او کمک می‌کنند مسائلش را روشن‌تر ببیند و بتواند یا برای آن‌ها راه‌حلی پیدا کند یا با آن‌ها کنار بیاید.
  پابلو چهره‌ای آرام و مهربان دارد و وقتی با چالشی مواجه می‌شود، با نقاشی کشیدن و رفتن به دنیای خیالی نقاشی‌هایش، به خودش کمک می‌کند تا مسئله‌اش را حل کند و آرامش پیدا کند. حیوانات نقاشی‌های پابلو، همگی مهربان و حمایتگرند و وقتی پابلو را ناراحت یا آشفته می‌بینند، همه‌ی تلاش‌شان را می‌کنند تا او را آرام کنند و به او کمک می‌کنند تا راه‌حلی برای مسئله‌اش پیدا کند. مادر پابلو صبور و حمایتگر است و همیشه با چهره‌ای مهربان و با جملاتی آرام‌بخش سعی می‌کند به پابلو کمک کند تا با موقعیت‌های چالش‌برانگیز روزمره کنار بیاید.
  سریال با پرداختن به ویژگی‌های کودکان مبتلا به اوتیسم و مسائل مختلفی که با آن‌ها مواجه می‌شوند، به کودکان کمک می‌کند تا با احساسات مختلف خود روبه‌رو شوند، مسائل‌شان را شناسایی کنند و با کمک شخصیت‌های کارتونی سریال، راه‌حل‌هایی برای کنار آمدن با چالش‌های زندگی روزمره‌‌شان پیدا کنند. همچنین به مخاطبان کمک می‌کند تا با دنیای کودکان مبتلا به اوتیسم آشنا شوند، زندگی را از چشم آن‌ها ببینند و درک بهتری از تجربه‌ها و احساسات متفاوت آن‌ها داشته باشند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال که ترکیبی از صحنه‌های واقعی و انیمیشن دوبعدی است، درباره‌ی پسربچه‌ی پنج‌ساله‌ای به نام پابلو است که مبتلا به اوتیسم است. او هر وقت با چالشی در زندگی روزمره‌اش مواجه می‌شود به دنیای نقاشی‌هایش پناه می‌برد و با کمک حیواناتی که نقاشی می‌کند، این توانایی را پیدا می‌کند که با مسائلش روبه‌رو شود و برای آن‌ها راه‌حلی پیدا کند یا با آن‌ها راحت‌تر کنار بیاید. حیوانات نقاشی‌های پابلو چند شخصیت ثابت‌اند که هر کدام یکی از ویژگی‌های برجسته‌ی کودکان مبتلا به اوتیسم را دارند: میل به حرکت دادن بدن به عقب و جلو، تکرار کلمات، علاقه‌ی ویژه به موسیقی و موضوعات علمی، دشواری در تشخیص سرنخ‌ها و نشانه‌های مربوط به روابط اجتماعی و بیزاری از صداهای بلند و جاهای شلوغ. آن‌ها با حضور همیشگی و آشنای خود به پابلو کمک می‌کنند آرام شود و با تغییرات غیرقابل تحمل در محیط پیرامونش سازگاری بیشتری پیدا کند.
  فیلم صحنه و موقعیت ترسناک و خشنی ندارد ولی بعضی از موقعیت‌هایی که پابلو را آزار می‌دهند ممکن است برای مخاطبان هم آزاردهنده باشند؛ مثلا نگرانی پابلو از ناپدید شدن بوی بدنش. البته همه‌ی این موقعیت‌ها با کمک دوستان خیالی پابلو به خیر و خوشی به سرانجام می‌رسند. از آن‌جایی که مسائل پابلو خاص کودکان مبتلا به اوتیسم نیست و در زندگی خیلی از کودکان معنادار و هم‌ذات‌پندارانه است، تماشای این سریال می‌تواند برای همه‌ی کودکان خردسال الهام‌بخش و کمک‌کننده باشد. همچنین، بزرگسالانی که با کودکان مبتلا به اوتیسم سروکار دارند، چه به عنوان والد و چه مربی یا پژوهش‌گر، می‌توانند با تماشای این سریال به دنیای کودکان اوتیستیک نزدیک‌تر شوند و جهان را از دریچه‌ی چشم آن‌ها ببینند. تماشای این سریال برای کودکان بزرگ‌تر از ۵ سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  پابلو پسربچه‌ای مبتلا به اوتیسم است که با مادر مهربان و حمایتگرش زندگی می‌کند. او در هر قسمت با چالشی در زندگی روزمره‌اش مواجه می‌شود و شروع به کشیدن نقاشی از حیوانات کتابش می‌کند. پابلو وارد دنیای نقاشی‌هایش می‌شود و با حیوانات که همگی دوستان او هستند، شروع به تعامل می‌کند. هر کدام از حیوانات یکی از ویژگی‌های کودکان اوتیستیک را دارند: موش از صداهای بلند بیزار است، لاما دوست دارد مدام خودش را به جلو و عقب حرکت بدهد و کلمات را تکرار کند، پرنده عاشق آواز خواندن است، اورانگوتان در تشخیص نشانه‌های اجتماعی مسئله دارد و زرافه به همه چیز با دید علمی نگاه می‌کند. پابلو بعد از این‌که مسئله‌اش را با دوستانش در میان می‌گذارد و راه‌حل‌های مختلف آن‌ها را تجربه می‌کند، با حال بهتری به زندگی واقعی‌اش برمی‌گردد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان حیوانات نقاشی‌های پابلو با او دوست‌اند؟ از کجا می‌فهمید؟ شما هم دوستان خیالی دارید؟
  در این قسمت پابلو با چه مسئله‌ای روبه‌رو شد؟ دوستان او چگونه به او کمک کردند تا با مسئله‌اش کنار بیاید؟
  شما وقتی با مسئله‌ای مواجه می‌شوید چه کار می‌کنید؟ چطور به خودتان کمک می‌کنید تا مسئله را حل کنید؟ از چه کسانی کمک می‌گیرید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۲
  تعداد قسمت ها تا کنون ۱۰۵
  مدت زمان ۱۱
  کشور سازنده انگلستان
  استودیو BBC، CBeebies، Paper Owl Films
  جایزه ها Broadcast Awards
  بازیگران اولیور برنز، جیک ویلیامسون، میشل وایت
  سال انتشار ۲۰۱۷