پادشاه جولین

(All Hail King Julien)

thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

انیمیشنی سریالی و کمدی درباره‌ی شاهزاده‌ای خوشگذران، پادشاهی او و چالش‌هایش در اداره‌ی قلمرو و مبارزه با دشمنان

سال: 2014
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط جولین، موریس و مورت می‌تواند در دنیای کودکان همذات‌پندارانه باشد و آن‌ها را به فضای دوستی‌هایشان ببرد. جولین خودخواه و بی‌توجه است، موریس عاقل و حمایتگر است و مورت، احمق و شیفته است.
  جولین شاد و خوشگذران و خودخواه است ولی گاهی به مشورت‌های موریس توجه نشان می‌دهد و نسبت به دیگران احساس مسئولیت می‌کند. موریس مشاوری حمایتگر و مسئول است که در همه‌ی موقعیت‌ها هوای جولین را دارد.
  لودگی و شوخی‌های بی‌ادبانه‌ی زیادی به کار رفته است. تکان دادن باسن هنگام رقص یا اشاره به باسن به هر بهانه‌ای، از حرکات پرتکرار در سریال است. در بخشی از داستان ترانه‌ی معروفی پخش می‌شود که می‌خواند: «دوست دارم تکانش بدی» و جولین باسنش را تکان می‌دهد. جولین پیشنهاد تولیدمثل می‌کند و محافظ مونثش را به عنوان جفت خود پیشنهاد می‌کند. جولین در رؤیایش خود را در حال رقص می‌بیند؛ در حالی که دو زن در دو طرف همراهی‌اش می‌کنند. وقتی جولین در قالب یک فوسا می‌رقصد، فوسای مونثی خودش را به او می‌مالد. جولین برای رسیدن به خواسته‌هایش از موریس سوءاستفاده می‌کند. مورت نسبت به جولین سرسپرده است و حاضر است برای نزدیک بودن به او هرکاری بکند. موضوع تاج و تخت، قلمرو، سرنوشت، پیشگویی و نجات مردم و سرزمین از موضوعات اصلی سریال‌اند که به دنیای کودکان بی‌ارتباط‌اند. پادشاهی جاودان از دغدغه‌های اصلی جولین و عمویش است.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی مثل خفه شو، زیاد استفاده شده است. گفتگو در مورد خورده شدن، مسموم شدن، تکه‌پاره شدن، کشتن و مردن زیاد است. جملات و عبارات جنسی متعددی به کار رفته‌اند؛ برای مثال جولین می‌گوید فوساها می‌توانند بیایند و زنان و جواهرات ما را ببرند، یا می‌گوید اگر نصف باسن من خورده بشه. وقتی فوسای مونثی خودش را به جولین می‌مالد، جولین می‌گوید وقت جفتگیری است. بخشی از گفتگوها به موضوعات بزرگسالانه‌ای مربوط می‌شوند که برای عموم کودکان قابل ارتباط نیستند؛ مثلاً جولین می‌گوید: اگر قراره فردایی نباشه، باید امروز رو خیلی زندگی کنیم، یه پادشاه بزرگ اونیه که مردمش عاشقش باشن، یه عضو خانواده همیشه لایق یه فرصت دیگه‌ست. بخش زیادی از شوخی‌ها برای بزرگ‌ترها قابل ارتباط‌اند؛ مثلاً حماقت‌های جولین و این‌که دوزاری‌اش دیر می‌افتد.
  کودکان با حیات وحش ماداگاسکار، زنجیره‌ی غذایی و جایگاه لمورها و فوساها در این زنجیره آشنایی مختصری پیدا می‌کنند.
  این سریال سرشار از صحنه‌های زدوخورد و درگیری و تهدید بین لمورها و فوساها است. فوساها مدام در تلاش‌اند لمورها را شکار کنند و آن‌ها را بخورند و همه‌ی این‌ها در فضایی طنز و خوشایند اتفاق می‌افتند که می‌تواند زشتی این رفتارها را برای مخاطب کوچک‌تر تحت‌الشعاع قرار دهد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  پادشاه جولین یک سریال انیمیشنی کامپیوتری است که با نقش‌آفرینی شخصیت‌های برجسته‌ی انیمیشن ماداگاسکار ساخته شده است. داستان انیمیشن درباره‌ی لموری خوشگذران به نام جولین است که رویای پادشاه شدن در سر می‌پروراند و به طور اتفاقی، جانشین عموی پادشاهش می‌شود. جولین علاقه‌ی شدیدی به جشن و شادی دارد و چیزی از حکومتداری نمی‌داند. پیشگویی‌های غیبگوی دربار نشان می‌دهد او قرار است توسط دشمنان پادشاه که جانورانی به نام فوسا هستند و لمورها را شکار می‌کنند، خورده شود. جولین که جز رقص و پایکوبی به چیز دیگری فکر نمی‌کند، با مشکلات متعددی روبه‌رو می‌شود و مجبور می‌شود تصمیمات مهمی بگیرد و مردم سرزمینش را از چنگال فوساها نجات دهد. او با وجود این‌که خودخواه است و توجهی به اطرافش ندارد، گاهی مجبور می‌شود دیگران را هم ببیند و مسئولیت‌پذیر باشد. مشورت‌ها و حمایت‌های مشاورش موریس، به او کمک می‌کند تا کمی از خواسته‌های شخصی‌اش فاصله بگیرد.
  این سریال سرشار از صحنه‌های زدوخورد و درگیری و تهدید بین لمورها و فوساها است. فوساها مدام در تلاش‌اند لمورها را شکار کنند و آن‌ها را بخورند و همه‌ی این‌ها در فضایی طنز و خوشایند اتفاق می‌افتند که می‌تواند زشتی این رفتارها را برای مخاطب کوچک‌تر تحت‌الشعاع قرار دهد. کلمات و عبارات بزرگسالانه‌ی متعددی از جانب شخصیت‌ها استفاده می‌شوند؛ از متلک‌های جنسی گرفته تا تعابیری که به سرنوشت و پیشگویی و نجات مردم و سرزمین مربوط می‌شوند. رفتار لمورها، به خصوص پادشاه جولین، در بسیاری از موقعیت‌ها، همراه با لودگی و شوخی‌ها و حرکات بی‌ادبانه است. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۱۰ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۱۰ تا ۱۲ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی موضوعات مطرح شده در داستان و راه‌حل‌های خشن شخصیت‌ها برای حل مسائل‌شان با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  شاهزاده جولین که سودای تاج و تخت در سر می‌پروراند، به صورت اتفاقی پادشاه می‌شود. عموی او، پادشاه جولین دوازدهم، که مردم از او راضی نیستند، با پیشگویی غیبگوی دربار می‌فهمد که پادشاه قرار است توسط فوساها خورده شود؛ به همین خاطر تاج را به برادرزاده‌ی عیاشش می‌سپارد و خودش فرار می‌کند. پادشاه جولین جوان که عاشق جشن و پایکوبی است و چیزی از حکومت کردن نمی‌داند، با کمک مشاورش سعی می‌کند مردم را از دست فوساها نجات دهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  کدام یک از شخصیت‌های این سریال را بیشتر دوست دارید؟ او چه ویژگی‌هایی دارد که شما می‌پسندید؟
  در مورد زنجیره‌ی غذایی در حیات وحش چیزی می‌دانید؟ تماشای این انیمیشن به شما کمک کرد بیشتر بدانید؟
  شخصیت‌های زن در این سریال چگونه نمایش داده شده‌اند؟ آن‌ها کارشان را به درستی انجام می‌دهند؟ به نظر شما این سریال دخترها و پسرها را به یک اندازه جذب می‌کند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","کمدی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","کمدی"]
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۲۰۱۴