پاندای کونگ‌فوکار: افسانه‌های شگفت‌انگیز

(Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness)
thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و اکشن درباره‌ی یک پاندای کونگ‌فوکار، احساس مسئولیت او نسبت به سرزمینش و رفتارهای متفاوت او برای جلب احترام

سال: 2011
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  پو به‌خاطر این‌که مثل بقیه مبارزه نمی‌کند، مورد تمسخر دیگران قرار می‌گیرد. سادگی و صداقت او و تفاوت‌هایش با دیگران در جهان کودکان معنادار است.
  پو یک جنگجوی سنتی نیست و به روش‌های متفاوتی احترام استاد و دوستانش را جلب می‌کند. او در اشتباهاتش نمی‌ماند، راه‌های خلاقانه‌ای برای حل مسائل پیدا می‌کند و نگرش مثبتی به رویدادها دارد. او از این نقاط قوت برای جبران نقاط ضعفش استفاده می‌کند. پو همچنین ارزش پذیرفتن اشتباه و اصلاح آن را می‌داند.
  موضوع دفاع از مردم در برابر دشمنان و نقش پاندا به‌ عنوان یکی از مبارزان، موضوع کودکانه‌ای نیست. محصولات زیادی با شخصیت پو در بازار موجودند و تماشای این سریال ممکن است میل به خرید این محصولات را در کودکان افزایش دهد.
  از کلمات توهین‌آمیزی مثل احمق زیاد استفاده می‌شود. عبارات تهدیدآمیز یا تمسخرآمیز هم زیاد به‌کار می‌روند. در دوبله‌ی سریال از کلمات و عبارات بزرگسالانه استفاده شده: می‌ترکونمت، به درد لای جرز دیوارم نمی‌خورم، استفاده کردیم. همچنین از بعضی لهجه‌ها به صورت تمسخرآمیز استفاده شده است.
  بعضی از فنون رزمی کونگ‌فو در فیلم معرفی می‌شوند.
  فیلم به برخی از عناصر فرهنگی چین می‌پردازد؛ مثل ساختمان‌ها، آداب معاشرت، ورزش رزمی و موسیقی.
  استفاده از تکنیک‌های هنر رزمی هم در صحنه‌هایی که آموزش می‌بینند و هم در مبارزه با خائنین، فراوان است. زدوخورد زیاد است ولی شخصیت‌ها آسیب نمی‌بینند. خطرات جزئی و تهدید‌های کلامی به آسیب زدن و کشتن برای کودکان کوچک‌تر آزاردهنده است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  پاندای کونگ‌فوکار یک سریال انیمیشنی کامپیوتری است. داستان این سریال درباره‌ی پاندایی است که با کمک دوستانش از دره‌ی صلح، در مقابل خائنینی که می‌خواهند زندگی در آن را نابود کنند، دفاع می‌کند. او در این مسیر اشتباه می‌کند، چیزهایی یاد می‌گیرد، درباره‌ی تاریخ کونگ‌فو می‌آموزد و استادان بزرگ کونگ‌فو را ملاقات می‌کند. در این سریال، پو مسئولیت‌های بسیار، دشمنان بسیار و به‌ عنوان جنگجوی اژدها، ماجراهای بسیاری پیش رو دارد. داستان‌های سریال در هر قسمت متفاوت‌اند ولی همه‌ی آن‌ها حول محور وفاداری، صداقت و تصمیم‌گیری شکل گرفته‌اند. به کار گروهی، صبوری و بخشش ارزش داده می‌شود و شخصیت‌های داستان برای پیروزی در مبارزات‌شان باید این ویژگی‌ها را داشته باشند.
  استفاده از فنون رزمی و زدوخورد در سریال زیاد دیده می‌شود که ممکن است برای کودکان کوچک‌تر ترسناک باشند یا منجر به تقلید فنون و استفاده روی دیگران شوند. در دوبله‌ی این سریال از عبارات و شوخی‌های بزرگسالانه‌ی بسیاری استفاده شده و بعضی شخصیت‌ها، صرفاً برای خنده، با لهجه‌های محلی صحبت می‌کنند. همچنین، موضوع دفاع از مردم در برابر دشمنان و نقش پاندا به‌ عنوان یکی از مبارزان، موضوع کودکانه‌ای نیست. از طرف دیگر، محصولات زیادی با شخصیت پو در بازار موجودند و تماشای این سریال ممکن است میل به خرید این محصولات را در کودکان افزایش دهد. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا 9 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو در مورد ترس‌هایشان و نیز موضوعات مطرح شده در سریال را داشته باشند.

  چکیده داستان

  «پاندای کونگ‌فوکار: افسانه‌های شگفت‌انگیز» ادامه‌ی ماجراجویی‌های پو، جنگجوی اژدها، و گروه پنج آتشین است که برای اطمینان از ادامه‌ی آرامش در دره‌ی صلح، نیروهایشان را متحد کرده‌اند. پو و یارانش (ببری، میمون، مانتیس، لک‌لک و افعی) تحت نظارت استاد خردمند و بردبارشان، شیفو، همواره در حال تقویت مهارت‌هایشان هستند تا مطمئن شوند برای مقابله با تبهکارهای همیشگی که می‌خواهند از قهرمانان داستان پیشی بگیرند، آماده‌اند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  استاد چه الگویی برای پو است و چه چیزهایی را در عمل به او یاد می‌دهد؟ پو راهنمایی‌های او را جدی می‌گیرد؟ شما از چه کسانی یاد می‌گیرید؟
  پو برای مقابله با خائنین چه راه‌های دیگری دارد؟ وقتی دیگران شما را اذیت می‌کنند چه راه‌هایی برای حل این مسئله دارید؟
  آیا محصولاتی را که از شخصیت پو ساخته شده‌اند، صرفاً به‌خاطر این‌که تصویر پو روی آن‌هاست می‌خواهید یا واقعاً آن‌ها را لازم دارید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۳
  تعداد قسمت ها تا کنون ۸۰
  مدت زمان ۲۳
  سال انتشار ۲۰۱۱