پاندای کونگ‌فوکار: پنجه‌های سرنوشت

(Kung Fu Panda: The Paws of Destiny)
thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و اکشن درباره‌ی چهار بچه پاندا، انتخاب آن‌ها برای نجات سرزمین‌شان، و آموزش‌ها و مبارزات آن‌ها زیر نظر جنگجوی اژدها

سال: 2018
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دوستی میان چهار پاندا، ارتباط آن‌ها با پو، تشکیل گروه دادن و تمرین کردن زیر نظر پو و ماجراجویی‌هایشان در کنار هم، می‌توانند برای کودکان همذات‌پندارانه و قابل ارتباط باشند.
  پو با وجود این‌که ابتدا به توانمندی‌های بچه‌ها اعتماد ندارد، وقتی با کمک استادش به یاد می‌آورد که خودش نیز ناپخته و بی‌تجربه بوده، تلاش می‌کند آن‌ها را باور کند و آموزش‌های لازم را به آن‌ها بدهد. او بزرگسال مهربان و مسئولی است که در همه‌ی موقعیت‌های سخت کنار بچه‌ها می‌ماند و از آن‌ها حمایت می‌کند. بچه پانداها شجاع و مسئولیت‌پذیرند و وقتی متوجه می‌شوند برای نجات سرزمین‌شان انتخاب شده‌اند، تمام تلاش‌شان را برای به انجام رساندن مأموریت‌شان انجام می‌دهند. آن‌ها تشنه‌ی آموزش‌های پو هستند و درس‌های او را به‌درستی به کار می‌گیرند.
  موضوع دفاع از سرزمین و مردم در برابر دشمنان و نقش بچه پانداها به‌ عنوان جنگجویانی که سرنوشت، آن‌ها را انتخاب کرده تا بین خوبی و بدی تعادل برقرار کنند، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست. به نظر می‌رسد بعضی از بچه پانداها دوست دارند جنگجو باشند تا در بین مردم به شهرت و محبوبیت برسند. محصولات زیادی با شخصیت پو در بازار موجودند و تماشای این سریال ممکن است میل به خرید این محصولات را در کودکان افزایش دهد. همچنین، فیلم‌ها و بازی‌های مختلفی بر اساس این داستان ساخته شده‌اند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز و خشن زیادی استفاده شده: خنگولا، بدبخت شدیم، چرت و پرت، شلخته، یه مشت می‌زنم تو دهنت، ساکت شو، زکی، گنده‌بک،‌ افتضاح، بدترکیب، مسخره، خفه شو، برو بابا. بخش زیادی از این عبارات در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند. در دوبله‌ی سریال از لحن و کلمات کوچه بازاری هم استفاده شده: بزن قدش، دمت گرم، بی‌خیال، خفن. در بعضی از نسخه‌های دوبله، مثل دوبله‌ی گروه آپاما، شخصیت‌ها در طول سریال در حال بد و بیراه گفتن به یکدیگر، دست انداختن هم و مزه‌پرانی‌های بی ارتباط به اصل داستان‌اند. از لهجه‌های مختلف نیز، بی‌دلیل و صرفاً با هدف طنز استفاده شده است.
  بعضی از فنون رزمی کونگ‌فو در سریال معرفی می‌شوند.
  فیلم به برخی از عناصر فرهنگی و سنتی کشور چین می‌پردازد؛ مثل هنرهای رزمی، معماری بناها، پوشش و ظاهر افراد، غذاها، موسیقی.
  در طول سریال بارها از تکنیک‌های مختلف رزمی، از جمله مشت زدن و لگد زدن، روی شخصیت‌های مختلف استفاده می‌شود. بچه‌ پانداها هم در این زدوخوردها درگیرند و بارها در معرض اصابت ضربه‌های چاقو و نیزه‌ی دشمنان قرار می‌گیرند. شخصیت‌ها مدام به این طرف و آن طرف پرتاب می‌شوند و با در و دیوار برخورد می‌کنند؛ هرچند کسی آسیب جدی نمی‌بیند. چهره‌ی شخصیت‌های شرور ترسناک و خشن است و ممکن است کوچک‌ترها را بترساند. آن‌ها از مردم دهکده می‌خواهند که بچه پانداها را قربانی کنند یا در غیر این صورت، دهکده‌ی پاندا را ویران می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی کامپیوتری و سه‌بعدی که در ادامه‌ی سومین قسمت از سری فیلم‌های پاندای کونگ‌فوکار ساخته شده، درباره‌ی چهار بچه پانداست که به طور اتفاقی متوجه می‌شوند که انرژی جنگجویان کونگ‌فوکار را جذب کرده‌اند و سرنوشت، آن‌ها را انتخاب کرده تا برای نجات سرزمینشان از شر نیروهای تاریک با هم متحد شوند و به مبارزه برخیزند. آن‌ها از جنگجوی اژدها، پو، که خودش روزی بی‌تجربه و نابلد بوده و الان به استاد هنرهای رزمی تبدیل شده، می‌خواهند که فنون رزمی را به آن‌ها آموزش دهد و در مبارزه با نیروهای شرور آن‌ها را همراهی کند. هر کدام از این بچه‌ها بنا به انرژی خاصی که به دست آورده‌اند، ویژگی منحصر به خود را دارند و کنار هم بودن‌شان و همکاری‌شان با هم می‌تواند منجر به پیروزی آن‌ها در غلبه بر شرارت و ایجاد تعادل بین نیروهای خیر و شر شود. سریال بر این نکته تأکید می‌کند که برای قهرمان بودن نیازی نیست آدم خاصی باشیم، تنها کافی است عظمت درون‌مان را پیدا کنیم تا بتوانیم کارهای بزرگی انجام دهیم؛ هرچند بچه پانداها بارها به این نکته اشاره می‌کنند که سرنوشت یا جهان آن‌ها را انتخاب کرده است.
  در طول سریال بارها از تکنیک‌های مختلف رزمی، از جمله مشت زدن و لگد زدن استفاده می‌شود. بچه‌ پانداها هم در این زدوخوردها درگیرند و بارها در معرض اصابت ضربه‌های چاقو و نیزه‌ی دشمنان قرار می‌گیرند و خودشان نیز از انواع فنون علیه دیگران استفاده می‌کنند. در واقع، شیوه‌ی اصلی شخصیت‌ها برای غلبه بر مسائل‌شان استفاده از فنون رزمی است. چهره‌ی شخصیت‌های شرور ترسناک و خشن است و ممکن است کوچک‌ترها را بترساند. از کلمات و عبارات توهین‌آمیز و خشن زیادی در سریال استفاده شده که بخش عمده‌ی آن‌ها در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند. موضوع دفاع از سرزمین و مردم در برابر دشمنان و نقش بچه‌پانداها به‌ عنوان جنگجویانی که انتخاب شده‌اند تا بین خوبی و بدی تعادل برقرار کنند، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست. همچنین، محصولات زیادی با شخصیت پو در بازار موجودند و تماشای این سریال ممکن است میل به خرید این محصولات را در کودکان افزایش دهد. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  چهار بچه پاندا که در دهکده‌ی پاندا زندگی می‌کنند، روزی خود را در غاری جادویی پیدا می‌کنند و متوجه می‌شوند که انرژی جنگجویان کونگ‌فوکار، یعنی چی را جذب کرده‌ و برای نجات مردم‌شان از چنگ نیروهای شرور انتخاب شده‌اند. آن‌ها باید قدرت این چهار چی را که به نام چهار صورت فلکی در ستاره‌شناسی چینی معروف‌اند، با هم ترکیب کنند؛ ققنوس سرخ، لاک پشت سیاه، ببر سفید و اژدهای آبی. پانداها از جنگجوی اژدها، پو، که حالا استاد هنرهای رزمی است، می‌خواهند که فنون هنرهای رزمی را به آن‌ها آموزش دهد تا بتوانند در مبارزات‌شان از آن‌ها استفاده کنند. کسی که آن‌ها باید شکست دهند، یکی از اساتید شرور هنرهای رزمی به نام جیندیائوست که دوباره زنده شده و می‌خواهد قدرت چی تاریک را به دست آورد. حالا پو باید برای نجات دهکده و مردم بچه پانداها را آموزش دهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما در دنیای واقعی، بچه‌ها باید به فکر نجات مردم باشند؟ یا نجات کشور و مردم وظیفه‌ی بزرگ‌ترهاست؟ فکر می‌کنید چرا در فیلم‌ها و سریال‌های مختلف این مسئولیت را بر عهده‌ی بچه‌ها می‌گذارند؟
  به نظرتان چه چیزی باعث شد پو، با وجود این‌که اول به بچه‌ها اعتماد نداشت، به آن‌ها کمک کند تا هنرهای رزمی را یاد بگیرند؟
  فکر می‌کنید چه چیزی در شخصیت پو هست که او را این‌قدر در میان بچه‌ها محبوب کرده است؟ شما چه ویژگی‌هایی در او را دوست دارید؟ این ویژگی‌ها را در بزرگ‌ترهای اطراف‌تان دیده‌اید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۲۶
  مدت زمان ۲۳
  سال انتشار ۲۰۱۸