پرتزل و توله‌سگ‌ها

(Pretzel and the puppies)
thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی درباره‌ی خانواده‌ی سگ‌ها، حمایت آن‌ها از همدیگر برای حل مشکلاتشان همراه با تلاش برای تبدیل دنیا به جای بهتری برای زندگی

  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بچه‌ها کنار پدر و مادرشان احساس امنیت می‌کنند. آن‌ها پیشنهاد می‌دهند تنها دیوار سفید و بدون رنگ را نقاشی کنند و مادرشان در شورای شهر این پیشنهاد را مطرح می‌کند. آن‌ها پنج تا بچه هستند که رابطه‌ای صمیمی با هم دارند و به حقوق هم احترام می‌گذارند. یکی از بچه‌ها معلول است و چرخی به پاهایش وصل کرده‌اند. بچه‌ها طوری با او رفتار نمی‌کنند که احساس متفاوت بودن داشته باشد. آن‌ها یاد می‌گیرند با رأی‌گیری و مشورت با هم کارهایشان را پیش ببرند. وقتی آن‌ها متوجه می‌شوند نمی‌توانند در مسابقه‌های سگ‌های بزرگ شرکت کنند دنبال راه‌های جدید می‌گردند و برای خودشان یک مسابقه اختراع می‌کنند. آن‌ها به برادرشان کمک می‌کنند تا به خوردن غذا علاقه‌مند بشود.
  وقتی خانواده‌ی سگ‌ها با مادرشان به سمت محل کار او می‌روند، تصمیم می‌گیرند بازی کنند. مادرشان رأی‌گیری می‌کند که کدامشان اول بازی را شروع کند، و با این‌که مادر سگ‌ها شهردار شهر است، وقتی یکی از بچه‌ها می‌گوید دوست دارد روی دیوار شهر نقاشی کند، مادرشان می‌گوید باید با بقیه‌ی اعضای شورای شهر صحبت کند و آن‌ها رأی‌گیری کنند. آن‌ها پای‌بند به قانون هستند. پدر و مادر از بچه‌ها حمایت می‌کنند و وقتی بچه‌ها نقاشی‌هایشان را می‌کشند، رأی‌گیری می‌کنند که کدام یکی از آن‌ نقاشی‌ها را روی دیوار بکشند. بچه‌ها از نقاشی خواهر و برادرشان تعریف می‌کنند و به آن‌ها هم رأی می‌دهند. رابطه‌ی پدر و مادر با هم خیلی خوب است و آن‌ها با بچه‌هایشان هم رابطه‌ای صمیمی دارند. تمام سگ‌ها به قانون احترام می‌گذارند. آن‌ها از ناراحتی هم ناراحت می‌شوند. وقتی یکی از آن‌ها به خوردن غذا علاقه ندارد، بقیه کمک می‌کنند تا غذای مورد علاقه‌اش را بپزند. آن‌ها به جز خودشان دوست‌های دیگرشان را هم در مسابقه‌ی جعبه‌سواری شرکت می‌دهند.
  این مجموعه در هر قسمت به صورت غیرمستقیم موضوعی را به کودکان آموزش می‌دهد. آموزش نقاشی و کار با رنگ‌ها، رأی‌گیری و احترام به حقوق دیگران، پیروی از قانون، تفکر خلاق، همکاری و همدلی، ساختن چیزهای مفید از مواد دورریختنی، مخلوط کردن مواد غذایی و ادویه‌های مختلف برای درست کردن یک غذا با طعم جدید و... از موارد آموزشی فیلم است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال پرتزل و توله سگ‌ها اقتباسی است از کتابی به نام «پرتزل و توله‌سگ‌ها» نوشته‌ی مارگارت و اِچ.اِی رِی و ماجرای خانواده‌ی داکسی است که همراه با فرزندانشان زندگی خوبی و شادی را در شهر مونتگومری دارند. هر قسمت ماجرای زندگی این خانواده است. فرزندان خانواده‌ی داکسی رابطه‌ی خوبی با یکدیگر و همچنین با پدر و مادرشان دارند. آن‌ها مشکلاتشان را مطرح می‌کنند و همه با همفکری و حمایت پدر و مادر مشکلاتشان را برطرف می‌کنند. احترام به حقوق یکدیگر، رأی‌گیری و مشورت به خوبی در این فیلم نمایش داده شده است. این مجموعه کودک را به تفکر خلاق و باور داشتن به خود و کمک به دیگران تشویق می‌کند.
  تماشای این فیلم برای کودکان زیر 3 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 3-5 سال نیز با همراهی والدین پیشنهاد می‌شود تا در صورت نیاز فرصت گفت‌وگو داشته باشند.

  چکیده داستان

  پرتزل و مونتگومری بابا و مامان پنج تا توله‌سگ هستند که در شهر مونتگومری زندگی می‌کنند. آن‌ها زندگی خوبی دارند. در هر قسمت ماجرای تازه‌ای برای خانواده‌ی آن‌ها رخ می‌دهد. در یکی از قسمت‌ها گرتا که شهردار شهر مونتگومری است، یک روز صبح همراه با خانواده‌اش به محل کارش می‌رود؛ همگی وسط راه با دیوار سفید شهرشان روبه‌رو می‌شوند. یکی از بچه‌ها پیشنهاد می‌دهد دیوار را رنگ کنند. مادرشان می‌گوید شهردار و اعضای شورای شهر باید در این مورد نظر بدهند. آن‌ها در شورای شهر رأی‌گیری می‌کنند و تصمیم گرفته می‌شود دیوار را رنگ کنند. آن‌ها برای انتخاب نقاشی هم رأی‌گیری می‌کنند. در قسمت بعد آن‌ها متوجه می‌شوند به خاطر جثه‌های کوچکشان نمی‌توانند در مسابقه‌های بزرگ جعبه‌سواری شرکت کنند. به خاطر همین با مشورت هم، خودشان جعبه‌های کوچولویی می‌سازند و مسابقه‌های سگ‌های کوچولو را برگزار می‌کنند. در قسمتی دیگر همه‌ی آن‌ها به جشنواره‌ی بزرگ غذا می‌روند، ولی متوجه می‌شوند پایک هیچ‌کدام از غذاها را دوست ندارد. همه با هم غذای جدیدی درست می‌کنند و با این کارشان پایک هم به خوردن غذا علاقه‌مند می‌شود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  اگر در شهر یک دیوار سفید وجود داشته باشد، دوست دارید چه چیزی روی آن نقاشی کنید؟
  فکر می‌کنید برای چه کارهایی می‌شود رأی‌گیری کرد؟
  اگر یکی از دوست‌هایتان به خوردن غذا علاقه نداشته باشد، چطور می‌توانید او را به خوردن غذا علاقه‌مند کنید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۸
  کارگردان Steven Altiere
  رتبه MPAA TV-Y
  مدت زمان ۲۳
  کشور سازنده آمریکا
  استودیو HarperCollins Productions
  بازیگران آماری مَکوی، اَلکس جِین، نسیم پدراد