پرنسس النا

(Elena of Avalor)

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی چالش‌های ملکه‌ای نوجوان و تلاش او برای غلبه بر آن‌ها، همراه با تجربه‌ی هم‌فکری، پشتکار و مسئولیت‌پذیری

سال: 2016
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دوستان و خانواده‌ی النا همیشه در کنارش هستند و به او کمک می‌کنند تا در چالش‌های مختلف پیش رویش موفق شود. آن‌ها شکست‌های مختلفی را تجربه می‌کنند اما مسئولیت آن را می‌پذیرند، از آن درس می‌گیرند و امیدوارانه به تلاش‌ ادامه می‌دهند. تمرین مسئولیت‌پذیری و ثابت کردن توانایی‌هایی خود به دیگران دیگر موضوعات برجسته‌ی این مجموعه است که بیشتر در دنیای نوجوانی معنا دارد.
  النا با چالش‌های گوناگونی مواجه می‌شود، اما او برای تجربه کردن و یادگیری آماده است. او مسئولیت‌پذیری را تمرین می‌کند، پس از شکست به تلاش ادامه می‌دهد، از اشتباهاتش درس می‌گیرد، و برای باورهایش مبارزه می‌کند. همچنین، در انتخاب مشاورانش شایستگی‌ها را ملاک قرار می‌دهد. خویشاوندان او، به ویژه پدربزرگ و مادربزرگ، همیشه پشتیبان او هستند و راهنمایی‌های خود را از او دریغ نمی‌کنند. النا در جایگاه ملکه‌ی آوالور، خود را کمتر از پادشاهان مرد کشورهای دیگر نمی‌داند و به وضعیت مردم تحت سلطه‌ی خود اهمیت می‌دهد. علاوه بر النا، دیگر شخصیت‌های زن نیز قوی و با اعتمادبه‌نفس‌اند. النا و مشاورانش در حل چالش‌ها با یکدیگر هم‌فکری و همکاری دارند.
  عموم چالش‌هایی که النا تجربه می‌کند، به سلطنت و کشورداری مربوط می‌شود که موضوعات معناداری در دنیای کودکان نیستند.
  در برخی قسمت‌ها النا و دوستانش در خطر می‌گیرند. صحنه‌هایی از مبارزه با شمشیر و جدال و کشمکش وجود دارد. تغییر شکل موجودات افسانه‌ای به سگ یا نامرئی شدن‌شان ممکن است برای کوچک‌ترها مضطرب‌کننده باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال پرنسس النا انیمیشنی کامپیوتری درباره‌ی یک ملکه‌ی نوجوان به نام الناست که از طلسم جادوگر بدجنس رها شده و به قدرت بازگشته است. او به عنوان ملکه‌ی آوالور با چالش‌های گوناگونی روبه‌رو می‌شود و شکست‌های مختلفی را تجربه می‌کند اما آماده‌ی یادگیری است و با پذیرفتن مسئولیت اشتباهات و درس گرفتن از آن‌ها برای تحقق رؤیاهایش تلاش می‌کند. النا از میان خانواده و دوستانش مشاورانی برای خود انتخاب می‌کند تا از دانش و تجربه‌شان بهره‌مند شود. او در انتخاب افراد شایستگی‌هایشان را در نظر می‌گیرد، نه جنسیت، سن یا جایگاه‌شان را. علاوه بر النا، دیگر شخصیت‌های زن نیز قوی و با اعتماد به نفس‌اند. هم‌فکری، همکاری، پشتکار و مسئولیت‌پذیری از موضوعات برجسته در این سریال است.
  صحنه‌های خشن و ترسناک خاصی در این سریال وجود ندارد اما در برخی قسمت‌ها، النا و دوستانش در خطر قرار می‌گیرند و صحنه‌هایی از مبارزه با شمشیر و درگیری فیزیکی دیده می‌شود. تغییر شکل یا نامرئی شدن موجودات افسانه‌ای ممکن است باعث اضطراب کوچک‌ترها شود. در برخی قسمت‌ها آهنگ‌ها و آوازهایی وجود دارند که در نسخه‌ی دوبله ترجمه نشده‌اند. عموم چالش‌هایی که النا تجربه می‌کند، به سلطنت و کشورداری مربوط می‌شود که موضوعات معناداری در دنیای کودکان نیستند. تماشای سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات مطرح ‌شده را داشته باشند.

  چکیده داستان

  پرنسس النا که سال‌ها در طلسم جادوگر بدجنس بوده، حالا به جایگاه خود به عنوان ملکه‌ی آوالور برمی‌گردد. او ابتدا تصور می‌کند برای این کار آماده است اما چیزی نمی‌گذرد که متوجه دشواری‌های آن می‌شود و به توصیه‌ی پدربزرگ و مادربزرگ خود گروهی از آشنایان و دوستان مورد اعتماد خود را به عنوان مشاور انتخاب می‌کند. آن‌ها در هر قسمت با چالش تازه‌ای روبه‌رو می‌شوند که ممکن است کل کشور و سلطنت را به خطر بیندازد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه ویژگی‌هایی در النا از او یک الگوی خوب می‌سازد؟ آیا او همیشه از ابتدا تصمیمات درستی می‌گیرد؟ او چگونه با اشتباه‌هایش مواجه می‌شود؟
  در این قسمت النا با چه چالشی روبه‌رو شد و چه چیزی آموخت؟ به نظرتان چرا باید به دانش و تجربه‌ی دیگران احترام بگذاریم؟
  آیا تاکنون مسئولیتی به شما واگذار شده که احساس کنید آمادگی‌اش را ندارید؟ چگونه توانستید در انجامش موفق شوید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","فانتزی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","فانتزی"]
  مدت زمان ۲۳
  سال انتشار ۲۰۱۶