پرنسس سوفیا

(Sofia the First)

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی دختری جوان، آغاز زندگی او به عنوان پرنسس و چالش‌ها و مسائلش با سبک زندگی جدید

سال: 2012
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط سوفیا با والدین و خواهر و برادر و دوستانش، چالش‌هایی که در زندگی پرنسسی دارد و ماجراهایی که با دوستانش تجربه می‌کند، همگی می‌توانند برای کودکان قابل ارتباط باشند.
  سوفیا با وجود این‌که زندگی به عنوان یک پرنسس را آغاز کرده، روحیات قبلی خودش را حفظ کرده و گاهی رفتارهایی می‌کند که برای پرنسس‌های دیگر قابل قبول نیست؛ با این وجود به کارش ادامه می‌دهد و برای رسیدن به هدفش تلاش می‌کند و ناامید نمی‌شود. او خلق ‌و خوی مثبتی دارد و با دیگران خوش‌رفتار و مهربان است. وقتی به مشکلی برمی‌خورد، از والدینش یا دیگرانی که صلاحیت دارند مشورت می‌گیرد. والدین سوفیا هم حمایتگرند و او را در انتخاب‌هایش همراهی می‌کنند.
  بخش زیادی از داستان به زندگی پرنسسی و آداب و رسوم زندگی سلطنتی مربوط می‌شود که به دنیای کودکان ارتباطی ندارد و می‌تواند آموزه‌های نادرستی در مورد تفاوت اشراف و افراد معمولی و برتری‌ها و امتیازات زندگی سلطنتی در ذهن کودکان ایجاد کند. از آن‌جا که اسباب‌بازی‌ها و محصولات مختلفی با شخصیت سوفیا در بازار موجود است، تماشای این سریال می‌تواند عطش خرید این محصولات را در کودکان به جریان بیندازد.
  گاهی از کلمات و عبارات توهین‌آمیز مثل بدجنس استفاده می‌شود یا کلمه‌ی دهاتی به عنوان توهین به کار می‌رود؛ هرچند این کار توسط شخصیت اصلی و مثبت فیلم انجام نمی‌شود. مسخره کردن هم زیاد دیده می‌شود. گفتگوهای زیادی در مورد پرنسس بودن و رفتارهای خاص پرنسسی و تفاوت پرنسس‌ها با مردم عادی صورت می‌گیرد که ممکن است کودکان را درگیر مناسباتی کند که به دنیای کودکانه‌شان بی‌ارتباط است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به‌‌صورت کامپیوتری ساخته شده، درباره‌ی دختری به نام سوفیاست که بعد از ازدواج مادرش با پادشاه، زندگی پرنسسی و سلطنتی را آغاز کرده است. او که در هماهنگی بین خواسته‌های خودش و الزامات زندگی در قصر به چالش‌ها و مسائلی برمی‌خورد‌، سعی می‌کند با کمک گرفتن از والدینش و نیز با پافشاری و مقاومت نشان دادن در مورد اهدافش، تصمیمات درستی بگیرد تا هم به خودش خوش بگذرد و هم از رسوم سلطنتی زیاد فاصله نگیرد. خواهر و برادر ناتنی سوفیا و دوستان قدیمی‌اش که او را از زمانی که یک دختر معمولی بود می‌شناختند، در این ماجراها او را همراهی می‌کنند و هر کدام به طریقی به او کمک می‌کنند تا با وضع زندگی جدیدش کنار بیاید.
  با وجود این‌که سوفیا و دیگر پرنسس‌ها ابعاد کوچکی دارند، اندام و پوشش زنانه‌ای دارند و رفتارها و مناسبات بین‌شان کاملاً بزرگسالانه است. همچنین بخش زیادی از داستان به زندگی پرنسسی و آداب و رسوم زندگی سلطنتی مربوط می‌شود که به دنیای کودکان ارتباطی ندارد و می‌تواند آموزه‌های نادرستی در مورد تفاوت اشراف و افراد معمولی و برتری‌ها و امتیازات زندگی سلطنتی در ذهن کودکان ایجاد کند. از شخصیت سوفیا، اسباب‌بازی‌ها و محصولات مختلفی در بازار موجود است و تماشای این سریال می‌تواند عطش خرید این محصولات را در کودکان به جریان بیندازد. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  در امپراتوری اینچانسیا، سوفیا و مادرش زندگی ساده و آرامی دارند که با ازدواج مادر با شاه رونالد سوم، تغییر می‌کند. سوفیا پرنسس می‌شود و زندگی تازه‌ای را کنار خواهر و برادر ناتنی‌اش، جیمز و اَمبر شروع می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه چیزهایی در این سریال را دوست دارید؟ بعد از تماشای هر قسمت چه احساسی دارید؟
  کدام‌ یک از شخصیت‌های این سریال را بیشتر دوست دارید؟ او چه ویژگی‌هایی دارد که شما می‌پسندید؟
  به نظر شما زندگی سوفیا قبل از این‌که پرنسس شود جالب‌تر بود یا بعد از این‌که پرنسس شد؟ شما کدام زندگی را ترجیح می‌دهید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۲۰۱۲