پف‌پفی‌ها

(The Powerpuff Girls)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ابرقهرمانی از مبارزه‌ی سه قهرمان کوچک با هیولاها، و تجربه‌هایشان از رابطه‌ی خواهری و همکاری

سال: 2016
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تجربه‌های پف‌پفی‌ها از دوست‌یابی، کمک به دیگران، عجله در بزرگ شدن و خراب‌کاری‌هایشان برای بسیاری از کودکان معنادار است. خراب‌کاری‌های پف‌پفی‌ها که معمولاً با عذاب وجدان زیادی همراه است، ممکن است برای کودکان هم‌ذات‌پندارانه باشد.
  پف‌پفی‌ها همیشه باهم متحدند و در مشکلات یکدیگر را تنها نمی‌گذارند. آنها هر قدر هم که با هم اختلاف داشته باشند، فراموش نمی‌کنند که با هم خواهرند.
  گاهی قیافه و ظاهر دخترها مورد تأکید قرار می‌گیرد؛ به ویژه مواقعی که شاهدخت مورباکس حضور دارد. او به ظاهر و لباسش می‌نازد، همیشه خود را پول‌دار معرفی می‌کند و به تاجی که روی سر دارد بسیار اهمیت می‌دهد. موضوع مبارزه با موجودات شرور موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست.
  در برخی قسمت‌ها مواردی از تحقیر و تمسخر توسط پف‌پفی‌ها یا در مورد آنها وجود دارد. گاهی از عبارت‌های توهین‌آمیزی چون روانی، ضایع، لعنت استفاده می‌شود.
  پف‌پفی‌ها معمولاً با هیولاها و موجودات خشن و ترسناکی مبارزه می‌کنند، موجوداتی غول‌پیکر با دندان‌های تیز و اسلحه‌های خطرناک. صحنه‌های متعددی از درگیری فیزیکی و مشت و لگد وجود دارد. هرچند ظاهر پف‌پفی‌ها بر اثر زد و خورد تغییر می‌کند؛ مثلاً موهایشان ژولیده می‌شود، خراش بر می‌دارند یا پوستشان کبود می‌شود، اما انگار خستگی‌ناپذیرند. پف‌پفی‌ها در صحنه‌های متعدد در خطر قرار می‌گیرند یا گیر می‌افتند، اما در نهایت به کمک یکدیگر نجات پیدا می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال پف‌پفی‌ها یک انیمیشن دوبعدی تلویزیونی است که شخصیت‌های یک کارتون قدیمی‌تر به همین نام را زنده می‌کند. داستان در مورد سه خواهر است که به عنوان قهرمان‌های کوچک با موجودات شرور مبارزه می‌کنند. آنها با وجود تفاوت‌ها و اختلاف نظرهایشان، رابطه‌ی دوستی و خواهرانه‌ی خود را فراموش نمی‌کنند و همیشه در مشکلات و در مبارزه‌ها به یکدیگر کمک می‌کنند. خواهرها گاهی هم خراب‌کاری می‌کنند که معمولاً با احساس عذاب وجدان زیادی همراه است و سعی می‌کنند با جبران اشتباهشان و کمک به دیگران، احساس بهتری پیدا کنند. آنها علاوه بر مبارزه، مانند همه‌ی دختربچه‌ها تجربه‌هایی از دوست‌یابی، بزرگ شدن یا مدرسه رفتن دارند و یک پروفسور به عنوان بزرگ‌تر، آنها را راهنمایی می‌کند.
  این سریال صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی دارد. مبارزه‌ها معمولاً فیزیکی همراه با با مشت و لگد است، اما بعضی از هیولاها از اسلحه‌های لیزری استفاده می‌کنند. بعضی هیولاها ظاهر ترسناکی دارند؛ دندان‌های تیز، چشمان قرمزرنگ، چند چشم یا دست. زد و خوردهای این سریال بیشتر حالت فانتزی دارند؛ هرچند ظاهر پف‌پفی‌ها بر اثر زد و خوردها آشفته و ژولیده می‌شود، اما از نیروی آنها کاسته نمی‌شود یا گاه با زدن دکمه‌ای درگیری تمام می‌شود. گاهی در برخی قسمت‌ها، کلیشه‌های زنانه همچون لباس و ظاهر آراسته برای کسب مقبولیت و محبوبیت نزد دیگران مورد تأکید قرار می‌گیرد. موضوع مبارزه با موجودات شرور هم موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که سریال را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفت‌وگو درباره‌ی موارد خشن و ترسناک سریال را داشته باشند.

  چکیده داستان

  سه خواهر به عنوان قهرمان‌های کوچک با هیولاها و موجودات شرور مبارزه می‌کنند. وقتی هم مبارزه‌ای در کار نیست، به مدرسه می‌روند و روابط میان‌فردی را تمرین می‌کنند. آنها هر قدر هم که با هم اختلاف نظر داشته باشند، یکدیگر را در مشکلات تنها نمی‌گذارند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  پف‌پفی‌ها در این قسمت چه درس‌هایی گرفتند؟
  آیا در زندگی واقعی می‌توان آدم‌ها را به این آسانی به دو دسته‌ی خوب‌ها و بدها تقسیم کرد؟
  آیا پف‌پفی‌ها الگوهای خوبی برای بچه‌ها، به ویژه دختران، هستند؟ آیا آنها در برابر هر مشکلی با خشونت رفتار می‌کنند؟ اختلافات بین خودشان را چگونه رفع می‌کنند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ابرقهرمانی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ابرقهرمانی"]
  مدت زمان ۱۱
  سال انتشار ۲۰۱۶