پند پارسی

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی پدری آسیابان و پسرش و اتفاقات هر روزه‌ی زندگی آن‌ها، همراه با پندهایی در مورد زندگی

سال: 1395
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط بین پدر و پسر و بعضی از مسائلی که برای پسر پیش می‌آید، مثل مورد قلدری قرار گرفتن یا زورگویی پدر می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  جملات توهین‌آمیز و تهدیدآمیز زیاد استفاده می‌شود: ترسو، مایه‌ی آبروریزی، خجالت نمی‌کشی، بدبخت و بیچاره، حالیت نیست، حرف زیادی نزن، تنبل، بی‌عرضه، بخوابون پای چشمش. لحن شخصیت‌ها در خیلی از موقعیت‌ها خشن و تهدیدآمیز یا همراه با سرزنش است. از کلمات بزرگسالانه یا لاتی استفاده شده: ایول، داش، دمت گرم.
  در هر قسمت‌ به درس‌هایی مثل گوش ندادن به حرف مردم یا استفاده از دانش و تجربه برای شروع کار جدید اشاره می‌شود.
  دعوا و درگیری یا زورگویی در داستان‌های مختلف مشاهده می‌شود. گاهی رفتارهای پدر با پسر خشن است؛ مثلاً او را مجبور می‌کند لباس خاصی بخرد یا غذای خاصی بخورد و پسر از این بابت ناراحت است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که با تکنیک کات‌اوت کامپیوتری ساخته شده، داستان پدر و پسری آسیابان است که در روستایی قدیمی زندگی می‌کنند. در هر قسمت برای آن‌ها اتفاقاتی پیش می‌آید که منجر به یاد گرفتن درسی درباره‌ی زندگی می‌شود. گاهی هم پدر عامدانه پسرش را به بازار و جاهای مختلف می‌برد تا به او آموزش بدهد. بیش‌تر موقعیت‌ها جنبه‌ی طنزآمیز دارند و بیش از آن‌که پندآموز باشند، سرگرم‌کننده و خنده‌دارند. پندها و مثل‌های قدیمی در داستان‌ها نهفته‌اند و به آن‌ها اشاره‌ی مستقیمی نمی‌شود. برداشت نهایی و درسی که از هر قسمت گرفته می‌شود، به عهده‌ی مخاطب است.
  استفاده از لحن خشن و سرزنش‌آمیز و شوخی‌ها یا عباراتی که برای بزرگ‌ترها قابل ارتباط‌اند و نیز، استفاده از گفتار توهین‌آمیز و همراه با تحقیر، در این سریال زیاد اتفاق می‌افتد. غیرمستقیم بودن پندها و فضای طنزآمیز داستان‌ها باعث شده سریال بیش‌تر سرگرم‌کننده باشد تا آموزشی. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو در مورد داستان‌ها، زبان و گفتار شخصیت‌ها و مسائلی از این دست فراهم شود.

  چکیده داستان

  آسیابانی با پسر و الاغش در روستایی دورافتاده زندگی می‌کند. در هر قسمت ماجرایی برگرفته از قصه‌ها و مثل‌های قدیمی برای آن‌ها پیش می‌آید.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  کدام یک از قصه‌های سریال را بیشتر دوست دارید؟ چه سریال‌های دیگری می‌شناسید که شبیه به این باشند؟
  پند و اندرزهایی را که در دل داستان‌ها نهفته‌اند متوجه می‌شوید؟ یا سریال صرفاً برایتان خنده‌دار و سرگرم‌کننده است؟
  فضای زندگی مردم در این سریال چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با فضای زندگی شما دارد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۱۰
  سال انتشار ۱۳۹۵