پنی، پوپو و رزماری

(Pipi, Pupu & Rosemary)

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی سفرهای سه دوست برای پیدا کردن موجودی شبیه به مامان و بابا، مسائل و خطرات سفر و همکاری آن‌ها برای پشت سر گذاشتن مسائل

سال: 2013
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شیطنت‌ها و تجربه‌های سه دوست و مسائلی که هر روز با آن‌ها مواجه می‌شوند، مثل دوستی و بازی، قهر و آشتی، کنجکاوی، و نیز ارتباط‌شان با هم و با راوی، همگی برای کودکان خردسال همذات‌پندارانه و معنادارند.
  هر سه دوست مهربان و کنجکاوند. ارتباط آن‌ها با هم دوستانه است؛ هرچند مثل خیلی از کودکان، حرف دیگران را زود باور می‌کنند و گاهی از اعتمادشان آسیب می‌بینند. راوی نیز حمایتگر و مهربان است و در موقعیت‌های مختلف سعی می‌کند به آن‌ها کمک کند. ارتباط سه دوست با راوی شبیه ارتباط خیلی از کودکان با بزرگ‌ترهایشان است.
  شخصیت‌ها گاهی با لحن تند یا تمسخرآمیز با هم حرف می‌زنند و از کلماتی مانند دزد و دروغگو استفاده می‌کنند. در بعضی داستان‌ها به موضوعاتی اشاره می‌شود که برای کودکان کوچک‌تر ناآشناست و فهم داستان را برای آن‌ها دشوار می‌کند؛ مثلاً ققنوس یا شکسپیر، کمدی و تراژدی.
  بعضی موضوعات آموزشی مانند کمک به دیگران، دروغ نگفتن، مسئولیت‌پذیری و همکاری، به‌صورت کاملاً غیرمستقیم در داستان‌ها گنجانده شده‌اند.
  در بعضی داستان‌ها به موضوعاتی اشاره می‌شود که ممکن است کوچک‌ترها را بترساند؛ مثلاً ققنوسی که باید در آتش بسوزد یا زندانی شدن سه دوست توسط روباه. موضوع جستجوی همیشگی مابا و پیدا نکردن او نیز می‌تواند برای کودکان کوچک‌تر آزاردهنده باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به سبک کلاژ ساخته شده، ماجراهای سه دوست به نام‌های پنی راکون، پوپوی پرنده و رزماری خرگوش است که همیشه در حال سفرند تا «مابا» را پیدا کنند. مابا کسی است که مثل مامان و بابا مهربان است و بچه‌ها را دوست دارد. آن‌ها در سفرهایشان چیزهای تازه‌ای یاد می‌گیرند، با خطراتی مواجه می‌شوند، فریب دیگران را می‌خورند، مسائل مختلفی را حل می‌کنند و درباره‌ی خودشان و جهان کشف‌های تازه‌ای می‌کنند. آن‌ها در طول سفرهایشان از حمایت و همراهی یک راوی نیز بهره می‌برند. ارتباط شخصیت‌ها با راوی دوستانه است؛ هرچند گاهی نیز از دست او و توصیه‌های مدامش کلافه می‌شوند و به او می‌گویند دیگر همراهی‌شان نکند. آن‌ها در این سفرها و با راهنمایی‌های راوی یاد می‌گیرند به هم کمک کنند، حواس‌شان را روی هدف‌شان متمرکز کنند و برای رسیدن به آن تلاش کنند.
  فضای کلی این سریال سرگرم‌کننده و دوست‌داشتنی است؛ هرچند موضوع جستجوی همیشگی مابا و پیدا نکردن او می‌تواند برای کوچک‌ترها آزاردهنده باشد. موضوعات آموزشی مانند کمک به دیگران، دروغ نگفتن، مسئولیت‌پذیری و همکاری، به صورت کاملاً غیرمستقیم در داستان‌ها گنجانده شده‌اند؛ بنابراین ممکن است درک و دریافت پیام این داستان‌ها برای کودکان کوچک‌تر دشوار باشد و صرفاً به‌خاطر فضای طنز و رفتارهای خنده‌دار شخصیت‌ها با سریال ارتباط برقرار کنند؛ به‌خصوص این‌که کلمات و جملاتی که در داستان‌ها استفاده می‌شوند و بعضی از موقعیت‌هایی که شخصیت‌ها در آن‌ها قرار می‌گیرند، در میان تجربه‌های کودکان خردسال جایی ندارند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز، با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  سه دوست به نام‌های پنی، پوپو و رزماری، در سفرهایشان به دنبال موجودی به نام «مابا» می‌گردند. مابا کسی است که مثل مامان و بابا مهربان است و بچه‌ها را دوست دارد. پنی یک راکون بامزه است، پوپو یک پرنده‌ی کوچک است و رزماری یک خرگوش عاقل. آن‌ها با همراهی یک راوی و با کمک توصیه‌ها و راهنمایی‌های او و با همکاری هم، به تلاش و جستجو برای پیدا کردن مابا ادامه می‌دهند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  این‌که این سه نفر همیشه در جستجوی مابا هستند ولی او را پیدا نمی‌کنند برای شما ناخوشایند است؟
  شما دوست دارید این برنامه چطور به پایان برسد؟ اگر شما جای نویسنده بودید، پایان داستان را چگونه می‌نوشتید؟
  به نظر شما پنی و پوپو و رزماری با هم دوست‌اند؟ آن‌ها چه رفتارهایی می‌کنند که می‌فهمیم با هم دوست‌اند؟ ارتباط‌شان با هم، چه شباهتی به ارتباط شما با دوستان‌تان دارد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  مدت زمان ۷
  سال انتشار ۲۰۱۳