پونی کوچولو

(My Little Pony: Friendship Is Magic)

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی ماجراهای زندگی چند اسب کوچک و دوستی و همکاری آن‌ها با هم برای حل مسائل

سال: 2010
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط و دوستی بین اسب‌ها، ماجراهایی که در هر قسمت تجربه می‌کنند و همکاری‌شان با هم برای حل مسائل، همگی می‌توانند برای کودکان همذات‌پندارانه باشند.
  همه‌ی اسب‌ها رفتار دوستانه و احترام‌آمیزی دارند. هر کدام از آن‌ها ویژگی خاصی دارند و از این ویژگی در حل مسائلی که پیش می‌آید استفاده می‌کنند. اسب‌ها گاهی با هم به مشکل می‌خورند ولی به خاطر دوستی عمیق و وفاداری‌شان نسبت به هم، مسائل‌شان را حل می‌کنند و رابطه‌ی دوستانه و محبت‌آمیزشان را از سر می‌گیرند.
  در یک قسمت در مورد دارویی صحبت می‌شود که وقتی فردی می‌خورد می‌تواند شیرجه بزند. از آن‌جا که اسباب‌بازی‌ها و محصولات مختلفی با شخصیت‌های پونی در بازار موجود است، تماشای این سریال می‌تواند عطش خرید این محصولات را در کودکان بیشتر کند.
  گاهی از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی مثل احمقانه، کندذهن یا ضایع استفاده می‌شود. گفتگوهای بین شخصیت‌ها اغلب طولانی و همراه با کلمات و اصطلاحات ناآشنا برای کودکان است که می‌تواند درک خط سیر داستان یا پیام آن را برای کودکان دشوار کند.
  در بعضی از قسمت‌ها اسب‌ها به دردسر می‌افتند یا با موجودات عجیب و ترسناکی مواجه می‌شوند ولی در نهایت برای کسی اتفاق بدی نمی‌افتد و همه چیز به خیر می‌گذرد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به‌ صورت کامپیوتری ساخته شده، درباره‌ی اسب‌های کوچکی است که با نام پونی شناخته شده‌اند و فیلم‌ها و محصولات زیادی از آن‌ها تولید شده‌ است. در این سریال، پونی‌ها یک گروه دوستی را تشکیل می‌دهند که در هر قسمت با مسئله‌ای مواجه می‌شوند و با همکاری هم تلاش می‌کنند آن را حل کنند. در این ماجراها، پونی‌ها خودشان و دوستان‌شان را بهتر می‌شناسند، به تفاوت‌های هم احترام می‌گذارند و یاد می‌گیرند چگونه تعارض‌ها و اختلاف ‌نظرهایشان را با گفتگو حل کنند و اشتباهات یکدیگر را ببخشند. ارزش دوستی، همدلی و احترام به یکدیگر از موضوعات مورد تأکید در این سریال‌اند.
  گاهی پونی‌ها با موقعیت‌های ترسناکی مواجه می‌شوند؛ مثلاً مجبور می‌شوند با هیولایی مبارزه کنند یا درگیر ماجرایی دلهره‌آور می‌شوند که می‌توانند برای کوچک‌ترها آزاردهنده باشند. زبان سریال برای کودکان کوچک‌تر سنگین است؛ شخصیت‌ها از جملات طولانی و از کلمات و عباراتی استفاده می‌کنند که ممکن است در خزانه‌ی واژگان کودکان پیش از دبستان وجود نداشته باشند و فهم خط سیر داستان را برای آن‌ها دشوار کنند. همچنین، از آن‌جایی که اسباب‌بازی‌ها و محصولات مختلفی با شخصیت‌های پونی در بازار موجودند، تماشای این سریال می‌تواند عطش خرید این محصولات را در کودکان بیشتر کند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  فرمانروای سرزمین اکوستریا، اسب کوچک تک‌شاخی به نام توایلایت را به شهر پونی‌ویل فرستاده تا آموزش جادو ببیند. او و دوستانش، که آن‌ها هم اسب‌هایی تک‌شاخ یا بال‌دارند، در هر قسمت با ماجرایی روبه‌رو می‌شوند و توایلایت بعد از پایان یافتن ماجرا، برای فرمانروا نامه‌ای می‌نویسد و در آن توضیح می‌دهد که از این اتفاق چه چیزهایی یاد گرفته است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه چیزهایی در این سریال را دوست دارید؟ بعد از تماشای هر قسمت چه احساسی دارید؟
  کدام‌ یک از شخصیت‌های این سریال را بیشتر دوست دارید؟ او چه ویژگی‌هایی دارد که شما می‌پسندید؟
  به نظر شما پونی‌ها با هم دوست‌اند؟ آن‌ها چگونه با هم رفتار می‌کنند؟ شما با دوستان‌تان چگونه رفتار می‌کنید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","فانتزی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","فانتزی"]
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۲۰۱۰