پویا کوچولو

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی درباره‌ی پسربچه‌ای همیشه خطاکار، مواجه شدن او با پیامدهای منفی و تنبیهی رفتارهایش و تغییر ناگهانی او

سال: 1389
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شیطنت‌های پویا و روابطش با دوستان و بزرگ‌ترها می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  کودکان با موضوعاتی مثل بهداشت محیط یا ادب و احترام به دیگران آشنا می‌شوند.
  رفتارهای پویا با دیگران و ارتباطش با محیط پیرامونش خشن و آزارگرانه است. برای نشان دادن پیامد رفتارهای منفی، از روش‌های خشنی مثل نمایش هیولای زباله استفاده می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی و بدون کلام، درباره‌ی پسربچه‌ای بازیگوش به نام پویا است که همیشه دردسر درست می‌کند و باعث اذیت و آزار و ناراحتی اطرافیان یا آسیب رساندن به محیط پیرامونش می‌شود. او در هر قسمت اشتباهی می‌کند و با رفتارهای خشن و آزارگرانه‌اش دیگران را ناراحت می‌کند ولی بعد از این‌که دیگران با او مقابله به مثل می‌کنند یا خودش در تصوراتش می‌فهمد که ممکن است دیگران او را تنبیه کنند، رفتارش را تغییر می‌دهد؛ حتی مشخص نیست که متوجه رفتار اشتباهش یا تأثیرش روی دیگران می‌شود یا نه. چیزی که مشاهده می‌کنیم صرفاً تغییر ناگهانی رفتار است.
  رویکرد این سریال در آموزش ادب و اخلاق و مهارت‌های زندگی سرزنش‌آمیز و تنبیهی است؛ به این معنی که سعی دارد با قرار دادن کودکان در موقعیت‌های داستانی و مواجه کردن‌شان با پیامدهای رفتارهای نادرست، آن‌ها را متوجه اشتباهات‌شان کند. به نظر نمی‌رسد شخصیت اصلی داستان‌ها چرایی رفتار درست را متوجه شود یا واقعاً بفهمد رفتارهای منفی‌اش چه تأثیری روی دیگران می‌گذارند یا کوچک‌ترین همدلی و محبتی نسبت به اطرافیان داشته باشد. تنها ترس از تنبیه یا عواقب منفی است که او را به تغییر رفتار سوق می‌دهد. گاهی نیز تغییر رفتارهای او هیچ منطقی ندارند و ناگهان و بدون هیچ دلیل روشنی رخ می‌دهند. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۵ سال این سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد آموزه‌های منفی آن با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  پویا پسربچه‌ی شیطان و بازیگوشی است که مدام برای دیگران دردسر درست می‌کند و با مواجه‌شدن با پیامدهای رفتارهای اشتباهش، رفتارش را تغییر می‌دهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شما پویا را دوست دارید؟ به نظر شما او دوست دارد دیگران را اذیت کند؟ از این کار لذت می‌برد؟
  شما کسی را می‌شناسید که مثل پویا دیگران را اذیت کند؟ برای این‌که او را متوجه رفتارش کنید چکار می‌کنید؟
  به نظر شما پویا چه احساسی نسبت به خودش دارد؟ از رفتار دیگران با خودش چه احساسی پیدا می‌کند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک"]
  مدت زمان ۲
  سال انتشار ۱۳۸۹