پوی‌پوی مولکار

(Pui Pui Molcar)
thumbnail
۶ سال به بالا
۴ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی استاپ‌موشنی درباره‌ی ماجراجویی‌های پنج ماشینِ خوکچه‌ای، همراه با مضامینی چون دوستی و توجه به محیط زیست و مشارکت در انجام کارها

سال: 2021
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ماشین‌های خوکچه‌ای به مسائل دنیای اطرافشان، محیط زیست، دوستانشان و همینطور حیوانات حساس هستند. آن‌ها به هم کمک می‌کنند و کنجکاوند. رابطه‌ی آن‌ها با هم دوستانه است. با این‌که گاهی مرتکب اشتباه می‌شوند یا تصمیم‌های غلطی می‌گیرند، ولی سعی می‌کنند اشتباه‌هایشان را جبران کنند. آن‌ها گاهی با مشارکت جمعی و همفکری مشکلاتشان را حل و فصل می‌کنند.
  پنج ماشینِ خوکچه‌ای شیطان و بازیگوش هستند، آن‌ها به محیط اطرافشان اهمیت می‌دهند و مسئولیت‌پذیرند، در موقعیت‌های سخت هوای همدیگر را دارند و به بقیه هم کمک می‌کنند.
  در هر قسمت کودکان همراه با سریال مفاهیم و موضوعات جدیدی مانند قوانین راهنمایی و رانندگی، تلاش برای کمک به دیگران، تفکر خلاقانه و همکاری آشنا می‌شوند.
  این مجموعه گاهی صحنه‌های خشنی دارد که ممکن است کودکان کوچک‌تر را بترساند. مثلاً در یکی از قسمت‌ها زامبی‌ها به مولکارها حمله می‌کنند و آن‌ها به دنبال راهی برای نجات جان خودشان هستند. در موقعیتی دیگر دزدهای بانک، سوار مولکاری می‌شوند که جلوی بانک پارک کرده، و او را مجبور می‌کنند از دست پلیس فرار کند. یا در یکی از قسمت‌ها یک سازمان جنایتکار مولکار ماجراجو را به امید دریافت پول می‌دزدند. دوست‌های مولکار ماجراجو برای نجات او سر می‌رسند، ولی هواپیمای جنایتکارها هلیکوپتر مولکارها را منفجر می‌کند و صحنه‌های تعقیب و گریز بین آن‌ها وجود دارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمیشن سریالی پوی‌پوی مولکار که با تکنیک استاپ‌موشن ساخته شده،  صامت است و درباره‌ی مولکارها است که خوکچه‌ماشین‌ هستند و به جای بنزین سبزیجات می‌خورند. پوی‌پوی هم به معنی صدای خوکچه‌هاست. در هر قسمت از این مجموعه ماجرای تازه‌ای اتفاق می‌افتد؛ مثلاً خوکچه‌ماشین‌ها پشت چراغ می‌مانند و متوجه می‌شوند راننده‌ی یکی از ماشین‌ها حواسش به چراغ نیست و دارد با گوشی‌اش بازی می‌کند. همان موقع ماشین آمبولانسی سر می‌رسد و مولکارها از روی سر همدیگر رد می‌شوند تا ماشین آمبولانس به بیمارستان برسد. پلیس هم آن راننده‌ی حواس‌پرت را دستگیر می‌کند و… هر قسمت از این مجموعه‌ یک نکته‌ی آموزشی مانند رعایت کردن قانون، رعایت کردن نظافت، توجه به محیط زیست را به کودکان درس می‌دهد.

  در فیلم موقعیت‌های خشن و ترسناکی وجود دارد؛ زامبی‌ها به مولکارها حمله می‌کنند یا وقتی صاحب یکی از مولکارها می‌خوابد، او به بقیه‌ی دوست‌هایش خبر می‌دهد و مهمانی راه می‌اندازند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از 4 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 4 تا 6 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا در صورت نیاز بتوانند با هم گفت‌و‌گو کنند.

  چکیده داستان

  پوی‌پوی مولکار مجموعه‌ی دوازده قسمتی است از جهانی که در آن ماشین‌ها خوکچه‌های کوچکی هستند که به جای بنزین سبزیجات می‌خورند و در هر قسمت ماجراهای مختلفی برای شخصیت‌های آن رخ می‌دهد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چرا نباید در زمان رانندگی با گوشی بازی کنیم؟
  فکر می‌کنید اگر مولکارها جان گربه را نجات نمی‌دادند چه اتفاقی می‌افتاد؟
  به نظر شما چرا ریختن زباله بیرون از ماشین کار نادرستی است؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۱۲
  مدت زمان ۲
  کشور سازنده ژاپن
  استودیو Molkers، Shin Ei Animation
  بازیگران توموکی میساتو، میزوهو میساتو
  سال انتشار ۲۰۲۱