پَر، آبی، قصه

thumbnail
۶ سال به بالا
۴ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و روایتگر قصه‌های عامیانه برای سرگرم کردن کودکان

سال: 1387
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  فرم قصه‌گونه‌ی این سریال که توسط راوی تعریف می‌شود و بعضی از مسائل و شخصیت‌های طرح‌شده در داستان‌ها مثل غول و لولو می‌توانند برای کودکان قابل ارتباط باشند.
  گاهی از عباراتی استفاده شده که یا توهین‌آمیزند یا برای کودکان معنا ندارند: از قایق شیطون پیاده شو، غربیل، دارم برات.
  کودکان با بعضی پدیده‌های طبیعی مثل باد و باران آشنا می‌شوند.
  در بعضی قسمت‌ها اتفاقات خشن یا ترسناکی می‌افتد؛ مثلاً در یک قسمت، لولو آبی می‌خواهد پیرزنی را بخورد و پیرزن به او سوزن می‌زند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که با تکنیک کات‌اوت کامپیوتری و با اقتباس از قصه‌های نوشته‌‌شده توسط سرور کتبی ساخته شده، شبیه به قصه‌های قدیمی و عامیانه است که توسط یک راوی برای کودکان روایت می‌شود. راوی در هر قسمت، قصه‌ای را در مورد موضوعات مختلفی مثل زندگی یک پیرزن، مسائل یک غول یا طبیعت تعریف می‌کند و شخصیت‌ها هم هر کدام در جای خودشان نقش ایفا می‌کنند. برخلاف عموم قصه‌های عامیانه که به نتیجه‌ی خاصی می‌رسند و انتظار می‌رود درسی به مخاطب بدهند، قصه‌های این سریال، هدف یا نتیجه‌ی خاصی به همراه ندارند و صرفاً می‌توانند سرگرم‌کننده داشته باشند.
  شبیه خیلی از قصه‌های عامیانه، گاه رفتارهای خشنی از جانب شخصیت‌ها دیده می‌شود؛ مثلاً پیرزنی که شخصیت اصلی یکی از قصه‌هاست، با خنده و احساس پیروزی، به لولوی آبی سوزن می‌زند. گاهی هم ارتباط شخصیت‌ها با هم همراه با سرزنش یا تمسخر است یا از جملات یا عباراتی استفاده می‌شود که برای کودکان قابل درک نیستند و درک خط داستانی را برای کودکان کوچک‌تر دشوار می‌کنند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۴ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۴ تا ۶ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا در صورت نیاز فرصت داشته باشند با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  هر قسمت از این سریال قصه‌ای را روایت می‌کند که از مجموعه قصه‌های نوشته‌شده توسط سرور کتبی اقتباس شده‌اند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  قصه‌ی این قسمت را دوست داشتید؟ در مورد چه موضوعی بود که خوش‌تان آمد؟
  کتاب قصه‌ی این سریال را قبلاً خوانده‌اید؟ دوست دارید کسی قصه‌ها را برایتان تعریف کند یا کارتونش را ببینید؟
  نقاشی‌های این سریال را دوست دارید؟ سریال دیگری می‌شناسید که نقاشی‌هایش شبیه به این باشند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۱۰
  سال انتشار ۱۳۸۷